DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Nowe antywirusowe restrykcje znów uderzą w Kościół. Jak godnie przyjąć Komunię Świętą?

Nowe antywirusowe restrykcje znów uderzą w Kościół. Jak godnie przyjąć Komunię Świętą?

Od czwartku 16 kwietnia 2020 roku rząd wprowadza obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Dotyczy to również kościołów. Po ograniczeniu ilości wiernych, to kolejne ograniczenie uderzające w katolików. Rozwiązania są bowiem niejasne, a ich skrupulatna interpretacja może uniemożliwić przyjmowanie Komunii Św.

 

W związku z planowanym wejściem w życie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych Ministerstwo Zdrowia 15 kwietnia o godz. 10.00 kończy konsultacje.

 

https://www.gov.pl/web/zdrowie/rozporzadzenie-rady-ministrow-ws-obowiazku-zakrywania-ust-i-nosa-w-miejscach-publicznych

 

W ich ramach można było zgłaszać uwagi do projektu rozporządzenia, które doprecyzowuje regulacje w tym zakresie.

 

Rozporządzenie mówi w jakich sytuacjach i miejscach musimy zasłaniać usta i nos za pomocą „części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki”. Wśród nich wymieniono obiekty kultu religijnego - odstępstw w tym zakresie nie ma.

 

Warto pamiętać, że zgromadzenia religijne w czasie koronawirusa podlegają szczególnym restrykcjom. Aktualnie może w nich brać udział maksymalnie pięcioro wiernych. Teraz będą oni musieli dodatkowo używać maseczek. Mimo początkowej niepewności ostatecznie nakaz noszenia maseczki nie dotyczy kapłana sprawującego Mszę Świętą.

 

Można spodziewać się, że z czasem rząd wraz z „odmrażaniem gospodarki” zwiększy liczbę „legalnych wiernych” – zapewne początkowo do 50 (najpewniej po 19.04). Obowiązek zakrywania ust i nosa na pewno jednak pozostanie z nami na dłużej (przepis ma funkcjonować do odwołania).

 

Rząd stworzył zatem sytuację, w której nieliczna grupa wiernych dopuszczona do udziału we Mszy św. będzie musiała podczas modlitwy zakrywać twarz. To rodzi pewne trudności, bowiem nie wiadomo jak w tej sytuacji będzie można przyjąć Komunię Św.

 

W przestrzeni medialnej pojawia się tu kilka pomysłów – i wszystkie… złe. Mowa np. o możliwości chwilowego zdjęcia czy uchylenia maski – z powodów epidemiologicznych to działanie niewskazane, gdyż na masce potencjalnie może znajdować się wirus.

 

Pojawiają się też opinie, że rozwiązania rządowe będą oznaczały wprowadzenie obowiązku przyjmowania Komunii św. na rękę – to dla wielu wiernych będzie trudna do przekroczenia bariera, a rozwiązanie w połączeniu z maseczką – ponownie tylko epidemiologicznie patrząc – złe.

 

Przepisy precyzujące dotyczące obowiązku zakrywania twarzy pojawiły się, gdy okazało się, że ogólne zapisy prowadzą społeczeństwo w ślepy zaułek i mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Trzeba zatem mieć nadzieję, że zapis dotyczący miejsc kultu religijnego ulegnie zmianie tak, by umożliwić wiernym przyjmowanie Ciała Pańskiego w sposób godny i wykluczający możliwość naruszenia czci do Najświętszego Sakramentu. A tym z pewnością byłoby np. „upychanie” Komunii św. pod uchyloną maskę.

 

I pozostaje tylko pytanie o to dlaczego z powodu koronawirusa ostrze znów wymierzono w wiernych?

 

MA


DATA: 2020-04-15 21:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie wierzę że te poniższe komentarze piszą katolicy, w niedzielę uczestniczę w wirtulnej mszy, w tygodniu adoruję Pana w kościele, komunię św przyjmuję duchowo. I w każdej minucie Wielbię Pana za to co mi daje każdego dnia. Pan jest bliżej niż myślicie.
5 miesięcy temu / Jezus żyje
 
Teoria spiskowa? Te obostrzenia mają chronić wiernych. We Włoszech zmarło już ponad 100 kapłanów. Zarażeni zapewne w trakcie udzielania sakramentów. Do komunii wierni powinni podchodzić w szeregu, po zdjęciu maseczki. Komunia na rękę jest logicznym rozwiązaniem. W trakcie rozdawania komunii to ksiądz powinien nałożyć maseczkę, dla własnego bezpieczeństwa.
6 miesięcy temu / Anka
 
Zacznijcie się modlić za waszych prześladowców z PiSu i hierarchii kościelnej, nie mówiąc o WHO i tym podobnym paramasońskim organizacjom. Albowiem wyczuwam narastający poziom nienawści wewnętrznej ludzi o proweniencji konserwatywnej. Ta nienawiść to sidła szatańskie wymierzone w tych, którzy uważają się za dobrych. Aby nie ocalał już nikt. Módlcie się też za mnie, abym umiał przebaczyć tym, którzy do tego doprowadzili.
6 miesięcy temu / aaa
 
@Jacek Z całym szacunkiem, ale gdzie można teraz zamoczyć rękę w wodzie święconej??
6 miesięcy temu / aaa
 
Na dzien dzisiejszy zakładająć,że dane są prawdzie na świecie na milin mieszkańców zachorowało 260 osób. a zmarło ok. 3 osób na milion!!! Ludzie opamiętajcie się. Na grypę choruje rocznie w Polsce ok 10-12% a miera ok 4 na milion. i co i nic.
6 miesięcy temu / matematyk
 
Tak jak co niedzielę idę do mojego kościoła na Mszę świętą, i nauczyłem już niektórych kapłanów że Komunię Sw nigdy nie przyjmę do ręki tak nadal będę chodził i nie zamierzam ubierać jak klaun żadnej maski na Mszy świętej. Aha i nadal maczam całą dłoń w wodzie święconej przed Mszą pamiętając o duszach. Pan mówi: "Odwagi JA JESTEM!" Inaczej moja wiara będzie jak cymbał.
6 miesięcy temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.