DZIŚ JEST:   17   LUTY   2019 r.

VI Niedziela zwykła
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   TEMAT NUMERU: 2012 - CZY TO JUŻ KONIEC?

Roberto de Mattei

Nowe, lepsze średniowiecze


Spojrzenie ludzkości kierujące się dziś ku horyzontowi naszych czasów odwraca się odeń z przerażeniem – dla Zachodu bowiem nie ma przyszłości, lecz śmierć i rozkład. Jednak ku horyzontowi temu zwraca się też inne spojrzenie, które go rozświetla i śmierć przemienia w życie, strach w nadzieję, a nadzieję – w pełną ufności pewność. To miłosierne spojrzenie Maryi – Mater Divinae Providentiae – Matki Bożej Opatrzności.

Czym jest teologia historii? Niczym innym jak refleksją nad sposobem działania Opatrzności Bożej na przestrzeni dziejów. Istnienie Opatrzności to dogmat naszej wiary: Pismo Święte mówi, że Bóg roztacza przez nią opiekę i władzę nad wszystkim, co stworzył, gdyż Opatrzność Jego sięga potężnie od krańca do krańca i włada wszystkim z dobrocią (Mdr 8, 1).

W Bożym porządku każdy człowiek znajduje swe własne miejsce, określone przez jego powołanie, poprzez które to powołanie uczestniczy w opatrznościowym i opartym na mądrości planie świata. W tym sensie teologia historii nie jest intelektualnym zajęciem teologów, lecz podstawową potrzebą ludzkiej duszy. Każdy z nas potrzebuje teologii historii, aby nadać głębokie znaczenie własnemu życiu, które jest wszak umiejscowione w czasie, a więc w dziejach, przeto jak wszystko, co istnieje, ma swój wymiar teologiczny, ponieważ Bóg jest jedynym początkiem i końcem wszystkich rzeczy i każda rzecz Jemu jest podporządkowana...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 
 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 

 

Polski premier podsumowując konferencję bliskowschodnią ocenił, że Polska znalazła się w centrum wydarzeń i procesów, które ukształtują nowy światowy porządek. Jego zdaniem, dziś mówi się o „procesie warszawskim” jako nowej drodze do wzmacniania pokoju na świecie.

 

Celem działań polskiego Kościoła jest „zero przypadków pedofilii” - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Chodzi także o walkę z pedofilią nie tylko na łonie Kościoła – przekonuje.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.