DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

„Nowaja Gazieta”: pieniądze wyprowadzane z Rosji trafiły także do think-tanku lidera partii Zmiana

„Nowaja Gazieta”: pieniądze wyprowadzane z Rosji trafiły także do think-tanku lidera partii Zmiana
FOT.Photoagency Interpress/Russian Look/FORUM

Mateusz Piskorski nie ma ostatnio szczęścia w polityce. Lider promoskiewskiej partii Zmiana został wiosną roku 2016 zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa, zaś teraz światło dzienne ujrzały rewelacje natury finansowej. Rosyjska „Nowaja Gazieta” podaje, że do Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych trafiły pieniądze pochodzące ze zorganizowanego systemu wyprowadzania z Rosji potężnych kwot. Piskorski jest współzałożycielem tego think-tanku.

 

Z doniesień niezależnego dziennika „Nowaja Gazieta” wynika, że Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych w ramach wyprowadzania pieniędzy z Rosji otrzymało 21 tys. euro. Do przelewu miało dojść w maju roku 2013.

 

„Marcin Domagała, były główny księgowy, potwierdził dziennikarzom tę transakcję, jednak zaznaczył, że pieniądze wkrótce przesłane zostały do innego banku” – podała cytowana przez polsatnews.pl „Nowaja Gazieta”.

 

Zasilenie ECAG było jedynie promilem całego procederu. Z doniesień rosyjskiej gazety wynika, że w latach 2011-2014 z Rosji wypłynęło około 700 mld rubli, czyli 22 mld dolarów.

 

„Pranie pieniędzy” polegało na wykorzystywaniu: firm-krzaków zakładanych w Rosji przez podstawione osoby, firm zarejestrowanych w rajach podatkowych oraz mołdawskiego systemu sądowniczego. Cały mechanizm de facto legalizował pieniądze poza Rosją, gdyż formalnie kwoty stanowiły spłacenie wierzytelności.

 

W sumie w ramach procederu pieniądze miały trafić do ponad 5 tys. firm, zaś kwoty z rosyjskich źródeł (zarówno państwowych kontraktów, przemytu sprzętu elektronicznego, urządzeń wojskowych oraz defraudacji aktywów bankowych) pojawiły się na kontach w 732 bankach z 96 krajów świata. Jako głównych beneficjentów „NG” wymienia Aleksieja Krapiwina, Gieorgija Gensa i Siergieja Girdina – przedsiębiorców, którzy w ostatnich latach otrzymali lukratywne kontrakty państwowe.

 

„Nowaja Gazieta” w swoim śledztwie oparła się m.in. na dokumentach panamskiej kancelarii Mossack Fonseca, ujawnionych w ubiegłym roku przez zachodnie media.

 

 

Źródło: polsatnews.pl

MWł
 


DATA: 2017-03-20 22:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nowaja gazieta, Polsat news oraz panamska firma - i wszystko jasne. Proszę o informacje od źródeł poważnych, a nie fałszywek z ABW.
ponad 1 rok temu / Gość Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.