DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Nowa Zelandia jak Cypr - ratować banki oszczędnościami ludzi

Nowa Zelandia jak Cypr - ratować banki oszczędnościami ludzi
fot.Tākuta / Edward Hyde/commons/creative/

Nowozelandzki Bank Rezerwy Federalnej jest w trakcie wdrażania kontrowersyjnego systemu zarządzania upadłością banków o nazwie Open Bank Resolution (OBR). Przewiduje on ratowanie płynności finansowej dużych banków kosztem oszczędności obywateli. To rozwiązanie podobne do cypryjskiego.


Rząd nowozelandzki, zdaniem niektórych posłów, chce ratować duże banki za pomocą oszczędności drobnych posiadaczy. Władza chce wprowadzić podobne rozwiązania, jakie obecnie Unia Europejska próbuje narzucić Cyprowi, a czemu sprzeciwili się w referendum obywatele. Program OBR został zaproponowany przez ministra finansów.


Jeden z przywódców partii Zielonych, dr Russel Norman grzmiał ostatnio w parlamencie zarzucając rządzącym, że w Nowej Zelandii proponuje się w razie ewentualnej upadłości banków rozwiązanie w stylu cypryjskim, tj. „rozwiązanie, które przyniesie utratę oszczędności małych deponentów w celu ratowania dużych banków”.

 

Bank Rezerwy jest w końcowej fazie wdrażania systemu zarządzania upadłością banków. Program przewiduje pozbawienie deponentów części oszczędności, niezbędnej na utrzymanie płynności banku, a także zamrożenie na jakiś czas wszystkich oszczędności itp.

 

Dr Norman przekonuje, że minister powinien wycofać się z programu OBR i uruchomić system ubezpieczeń depozytów, które będą chronić oszczędności ludzi do wysokości od 100tys. dol. do 250 tys. dol.

 

Program OBR jest niezgodny z prawem, które chroni depozyty bankowe do wysokości 250 tys. dolarów.

Norman twierdzi, że system ubezpieczenia depozytów jest znacznie prostszym i sprawdzonym alternatywnym rozwiązaniem dla OBR. Promuje on bezpieczne banki, które obiecują mniejszy, ale pewny zysk i ograniczają koszty z tytułu upadłości.

 

Ubezpieczenie depozytów wymaga ściślejszego nadzoru ze strony Banku Rezerwy. Nowozelandzki rząd zapewniał gwarancje wypłacalności oszczędności do ub. roku. W tej chwili banki, które dysponują depozytami  o wartości wyższej niż 1mln dol., muszą przystąpić do programu OBR.

 

 

Źródło: scoop.nz.com, AS.


DATA: 2013-03-21 09:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Socjalizm to właśnie obligatoryjne ubezpieczenie (czego domaga się chwalony w artykule działacz Zielonych) a prawicowość to własnie OBR - czyli niepogrążanie podatników upadkiem prywatnego banku. Zaskakujące, jak "prawica" pokochała socjalizm i Zielonych
ponad 4 lata temu / dady
 
Wybrało się złodziei na władzę to jak trzeba to BEZPOŚREDNIO sobie UKRADNĄ co chcą, oczywiście to nazywa się podatkiem i jest 100% legalne. Wiec, jak się nie pozwolisz okraść to pójdziesz do paki. W Tuskandii tez tak jest, tylko inaczej.
ponad 6 lat temu / Kuku
 
Socjalizm to dżuma, którą trzeba wyplenić!
ponad 6 lat temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.