DZIŚ JEST:   12   GRUDNIA   2019 r.

NMP z Guadalupe
Św. Finiana z Clonard
Bł. Konrad z Offidy
 
 
 
 

Nowa taktyka Putina. Porozumienie z czeczeńskimi islamistami

Nowa taktyka Putina. Porozumienie z czeczeńskimi islamistami
fot.REUTERS/Sergei Karpukhin/Forum

Władze w Moskwie zdecydowały się na nową taktykę wobec muzułmanów. Wskutek narastania napięcia między islamistami z Północnego Kaukazu a rosyjskimi siłami bezpieczeństwa, Moskwa zdecydowała się wykorzystać wizerunkowo islamistów z Czeczenii, z którymi podjęła współpracę.

 

Zamiast kontynuować walkę z czeczeńskimi bojownikami, prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował się włączyć Czeczenię w narzędzie propagandy, zmieniając wizerunek Rosji w świecie muzułmańskim.

 

Rosyjski prezydent zaczął wdrażać w życie politykę, która wydaje się być bardziej tolerancyjna wobec islamizacji regionu. Zezwolił m.in. na publiczne nadawanie w telewizji oraz w Internecie islamskiego nauczania i modlitwy. Chce w ten sposób odebrać salafitom argument sugerujący, że wolność wyznania w Rosji nie istnieje.

 

Salafici, którzy reprezentują bardziej radykalną formą islamu niż sunnici, wspierani przez Arabię Saudyjską, chcą utworzyć Emirat Kaukaski i oderwać od Rosji główne republiki islamskie m.in. Dagestan, Inguszetię, Kabardyno-Bałkarię i Karaczewo-Czerkiesję oraz  Północną Osetię.

 

Moskwa wyraźnie zabiega o to, aby Czeczeni uznali, iż wojna między nimi a Rosją jest już skończona. Chce również, by muzułmanie w Rosji wiedzieli, że mogą swobodnie rozwijać się w ramach państwa rosyjskiego.

 

Wg amerykańskich analityków, podstawowym celem Kremla jest wizerunkowe wykorzystanie Czeczenii jako pomostu ze światem arabskim, gdzie reputacja Rosji ostatnio wyraźnie ucierpiała z powodu wspierania reżimu wojskowego i politycznego w Syrii.

 

Putin musi przekonać do swojego planu nacjonalistów, popierających dążenia islamistów, chcących oddzielenia muzułmańskich republik od reszty Rosji. Rosyjski prezydent, który zwykle zgadza się z nimi, tym razem nie chce zezwolić na oderwanie republik muzułmańskich, obawiając się nasilenia tendencji separatystycznych w innych regionach Federacji.

 

Putin powrócił do planu utworzenia unii celnej wolnych krajów Azji Środkowej, które mają świeckie rządy, a które jednak w większości są zamieszkiwane przez wyznawców islamu.

 

 

Źródło: wnd.com, AS.


DATA: 2012-07-24 11:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo !
ponad 7 lat temu / mrjerzystadnicki
 
Rosja mogla juz to zrobic w 1980r,kiedy w Polsce powstala Solidarnosc!,zaczac respektowac inne narody o odmiennej religi.Mogli juz dawno zbudowac kraj podobny do Kanady a nie "mordowac" Czeczenie! Nic po Afganistanie nie "pojeli", ze nie da sie sila!Ponadto "widzac" co sie obecnie dzieje od Libii przez Egipt do Damaszku,gdzie "kipi"od niezadowolenia,gdzie "podobne" typu "Putina" KGB-owskie systemy rzadza.Tak wiec te zmiany "dochodza"juz do samych granic Rosji! Czeczenia powinna odzyskac niepodleglosc o wiele wczesniej jak Kosowo! Cierpia juz od Stalina,za ktorego doznali masowych wywozek na Sybir!,a ta ostatnia wojna-niesamowita zbrodnia na "oczach" calego swiata! Ameryka ich "olala" bo Kosowo bylo "wazniejsze"?!Jugoslawie mozna bylo"rozgrysc" wolniej i bez tylu ofiar.Tak sie "licza" dzisiejsi rzadzacy z cywilna ludnoscia!Tylko Wolna Czeczenia moze Rosji "zapewnic" Peace!-czego Im zycze!
ponad 7 lat temu / M.M.Vancouver.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.