DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Nowa świątynia też może być piękna! Krakowska parafia świeci przykładem

Nowa świątynia też może być piękna! Krakowska parafia świeci przykładem
Wieża kościoła pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu. FOT. Łukasz Korzeniowski

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi stwierdził na początku obecnego roku, że nowoczesne świątynie to „sakralne garaże, w których zaparkowano wiernych”. Problem architektonicznej brzydoty i kiczu dotyczy, niestety, także i Polski. Jest jednak w Krakowie kościół, który nie dość, że jako wybudowany przed dekadami, prezentuje najlepsze cechy budownictwa sakralnego, to parafia, kontynuując przerwaną w latach 50. XX wieku budowę wieży, postawiła na sprawdzone i piękne wzorce.

 

Prokocimska parafię powołano w roku 1917. Została wydzielona z terenów starszej, z siedzibą na terenie Bieżanowa. Obie dawne wioski dziś stanowią część Krakowa.

 

Budowa kościoła parafialnego w Prokocimiu rozpoczęła się na początku lat 30. XX wieku, w oparciu o projekt Zygmunta Gawlika i Izydora Stella-Sawickiego. Prace utrudniał kryzys ekonomiczny, a przerwała wojna, po której, na szczęście, powrócono do budowy. Świątynia powstała według projektu zmienionego przez innego znanego i niezwykle zasłużonego architekta – profesora Adolfa Szyszko-Bohusza. Inwestycja została sfinalizowana w roku 1957, jednak komunistyczne władze nie zgodziły się, by kościół wieńczyła wieża.

 

„(…) nie powstała rzekomo z powodu niestabilnego gruntu, w rzeczywistości byłaby ona zbyt silnym elementem kościelnym dominującym w świeckim krajobrazie, aby komunistyczne władze mogły się na nią zgodzić” – pisze w książce „Historyczny Prokocim” dr Tomasz Ściężor.

 

Chociaż i bez wieży krakowski kościół pw. Matki Bożej Dobrej Rady prezentuje się okazale, a wystrojem i architekturą dobitnie pokazuje przybywającym, że miejsce kultu kopii cudownego obrazu Matki Bożej Dobrej Rady z włoskiego Genazzano jest szczególne, to włodarze parafii zdecydowali o powrocie do pierwotnej koncepcji.

 

 

Fot. Łukasz Korzeniowski

 

Tutaj nigdy nie zrezygnowano w wieży przy kościele. Projekt profesora Szyszko-Bohusza z roku 1947 to był projekt kościoła z wieżą – mówi w rozmowie z PCh24.pl proboszcz parafii, ks. kanonik dr Zbigniew Bielas. – Temat wrócił na początku XXI wieku. Było w parafii grono ludzi, którzy przypominali, że kościół nie jest jeszcze dokończony. Wykonana była 18-metrowa podstawa wieży i prowizoryczne zadaszenie. W roku 2001 pan Bogusław Kulka opracował projekt wzorowany na projekcie prof. Szyszko-Bohusza. Potem, przez 16 lat, podejmowano rozmaite działania. W końcu uznaliśmy, że wieża byłaby pięknym wyrazem wdzięczności za obchodzone w tym roku stulecie parafii – dodaje.

 

Często gdy słyszymy o współczesnej budowie nowego bądź rozbudowie powstałego przed dekadami kościoła, w naszych sercach pojawia się trwoga. Czy wyjątkowy zabytek sakralny zostanie oszpecony przez sztukę współczesną? Czy do sakralnej zbudowanej w oparciu o rozwijaną przez wieki myśl dołączony zostanie absolutnie niepasujący do niej element? – pyta w takich momentach niejeden wierny. Obawy tym razem nie są uzasadnione.

 

Fot. Łukasz Korzeniowski 

 

Wzniesiona przy kościele w Prokocimiu wieża to przykład umiejętnego, przemyślanego, pięknego i wiernego odwołania się do gotyckiego dziedzictwa Krakowa. A jest się do czego odwoływać, gdyż ten styl w papieskim, królewskim i uniwersyteckim mieście reprezentują takie najwyższej klasy zabytki jak chociażby znajdująca się na Rynku i znana każdemu turyście bazylika Mariacka. Inne przykłady można by wymieniać długo.

 

Jesienią roku 2017 byliśmy świadkami ostatniego etapu prac przy kościele w Prokocimiu. Po wcześniejszym wzniesieniu samej wieży, w październiku została ona zwieńczona koroną. I to wszystko w 100. rocznicę powołania parafii. Jak powiedział nam ksiądz proboszcz Zbigniew Bielas, zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest na drugą połowę listopada.

 

Fot. Łukasz Korzeniowski 

 

W niedzielę 24 listopada przypada 60-lecie poświęcenia kościoła. To kolejna okrągła rocznica związana z rokiem 2017 więc zaplanowaliśmy, że jubileusz 100-lecia parafii będzie przeżywany w trzech momentach. 1 stycznia ksiądz biskup Jan Szkodoń inaugurował rok, bo dokładna data założenia parafii to właśnie 1 stycznia roku 1917, a 30 kwietnia przeżywaliśmy wielkie uroczystości związane z koronacją obrazu Matki Bożej Dobrej Rady przez księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – wyjaśnia ksiądz kanonik Bielas. Jak dodaje, parafia starała się, aby najcięższe prace związane z wieżą zakończyły się póki sprzyjała im pogoda. – Największą przeszkodą byłby wiatr, ale Pan Bóg pobłogosławił, że akurat 16 października był pięknym, słonecznym i praktycznie bezwietrznym dniem – mówi proboszcz parafii w Prokocimiu.

 

Na tym przykładzie widzimy, że kościoły – nawet te budowane czy rozwijane współcześnie – mogą wyglądać jak świątynie, a nie „garaże do parkowania wiernych”. Wszak wieża spełnia nie tylko funkcję użytkową (np. jako dzwonnica), ale jest również widocznym z daleka znakiem królowania Jezusa Chrystusa nas światem. Szczególnie, że każdą wieżę, także tą z Prokocimia, wieńczy krzyż – symbol zbawiennej dla ludzkości śmierci Syna Bożego.

 

Fot. Łukasz Korzeniowski 

 

Za sprawą kunsztu architekta obiekt z pewnością nie umknie uwadze zarówno przybywających do Krakowa, jak i mieszkańców pobliskich okolic. Będzie – czy to poprzez koronę upamiętniającą koronację Cudownego Obrazu, czy to przez krzyż – przypominać, kto jest Panem Świata, Królem Królów.

 

Wieża wzbudza również niezwykle ciepłe emocje wśród prokocimskich parafian. – Jestem tutaj proboszczem od 5 lat i temat budowy już zastałem. Cały czas podkreślaliśmy, że nie chodzi o wzniesienie nowego obiektu, a dokończenie czegoś, co wcześniej było w planach. W pierwszych latach mojego pobytu, gdy chodziłem z wizytą duszpasterską, rozmawiając z ludźmi starszymi często słyszałem pytania: czy my jeszcze doczekamy, czy zobaczymy tę wieżę? Do tej pory dzwony znajdowały się na starej dzwonnicy za kościołem. 29 listopada 2015 roku mieliśmy poświęcenie trzech nowych dzwonów, a w grudniu 2015 zostały umieszczone w murowanej części wieży. Gdy rozległ się dźwięk dzwonów – najpierw na rezurekcji w 2016 roku, a potem podczas odpustu Matki Bożej Dobrej Rady – z oczu wielu starszych parafian popłynęły łzy – opowiada nam ksiądz proboszcz. 

 

Fot. Łukasz Korzeniowski 

 

Czy w obliczu historii prokocimskiego kościoła i niezwykłego wzruszenia parafian – świadków ukończenia pięknej i podobnej do starych zabytków wieży, nie warto zadbać, by wszystkie polskie kościoły przypominały Dom Boży, a nie „sakralne garaże”?

 

 

Michał Wałach

 

 


DATA: 2017-11-09 07:35
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W najbliższą niedzielę 26 listopada na Mszy Św. o godz. 12.30 odbędzie się uroczyste poświęcenie tej pięknej wieży
ponad 2 lata temu / Krakus
 
Dlaczego projekty architektoniczne kosciolow robia ciagle ci sami architekci (nadworni?). czemu rady przy biskupach pozwalaj aproboszczom na wybor projektu z wolnej reki? czy to jest prywatny folwark? czemu nie ma konkursow pod kuratela takze fachowcow z SArP czy IARP? wtedy gdy wplywa kilka prac mozna nad nimi sie zastanowic podyskutowac, przekonac opinie publiczna. Gdy wybrany jest jedynie sluszny od zawsze ten sam architekt wyrabiajacy sie czesto mlodzieza wtedy czesto mamy takie buble jak wspolczesnie. Jednym slowem nedzna architektura za niestety czesto nedzne pieniadze. Wstyd tym ktorzy na to pozwalaja, szczegolnie proboszczom. Gdyby Salomon zbudowal BOGU w ten sposob swiatynie to co by to bylo? szalas?
ponad 2 lata temu / gosc
 
Od 40 lat jest to moja parafia także znam ją bardzo dobrze i nawet w cudzysłowie nie powinno się pisać jeśli nie jest to w żadnym wypadku zgodne z prawdą i salą gier i zabaw tego nazwać nie można. Nie chciałbym skupiać się na sporze (tylko chciałem wyjaśnić) ale muszę stwierdzić osobiście, że też bardzo mi się podoba wieża i mam to szczęście z okna widzieć krzyż, który jest na jej zwieńczeniu
ponad 2 lata temu / Krakus
 
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie to niestety tragicznie brzydka krzyżówka meczetu z wyciskarką do cytryn, paskudny bunkier modernizmu..ktoś kto zatwierdził to coś powinien się zapaść pod ziemię..
ponad 2 lata temu / trydentina
 
@krakus, byłem, widziałem. Dlatego napisałem w cudzysłowie.
ponad 2 lata temu / robespier
 
Piękny kościół. Jako historyk sztuki ubolewam nad brzydotą Świątyni Opatrzności w Wilanowie. Zamiast wykorzystać pierwotny plan Świątyni zbudowano coś na kształt meczetu. Jako że Wilanów zamienia się w muzułmańską dzielnicę Warszawy, będzie jak znalazł do bez przeszkód osiedlających się w Polsce nachodźców, którzy przybywają jako studenci, pracownicy i na sto różnych sposobów. Każdy, kto mieszka w dużym mieście, widzi, co się dzieje.
ponad 2 lata temu / Ad Vocem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.