DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Nowa odsłona wojny hybrydowej. Ukraina może na korzyść Rosji utracić kolejne terytoria

Nowa odsłona wojny hybrydowej. Ukraina może na korzyść Rosji utracić kolejne terytoria
By Sasha Maksymenko [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy we współpracy z prokuraturą zapobiegła organizacji blokady drogi w Obwodzie Winnickim, której dopuścić się miała prorosyjska organizacja. Informację tę powołując się na służby prasowe SBU podano w piątek 19 maja. Przygotowania do blokady drogi w Obwodzie Winnickim to kolejny przypadek wzrostu aktywności organizacji prorosyjskich w środkowej części Ukrainy.

 

Pomimo upływu 25 lat od momentu odzyskania niepodległości, społeczność Ukrainy nadal znacznie różni się w politycznej ocenie historii, czego przykładem są m.in. obchody Dnia Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w 1945 roku. Dzień ten zawsze obchodzony był przez sympatyków lewicy postkomunistycznej i ugrupowań o orientacji prozachodniej, ale w tym roku w marszach brali udział także wyznawcy ideologii głoszonej przez Stepana Banderę, którego Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów była finansowana przez niemiecką Abwehrę od lat 20-tych ubiegłego wieku. Fakt ścisłej kolaboracji Bandery i OUN z III Rzeszą oraz wykorzystanie nacjonalistów ukraińskich do walk po stronie Hitlera nie przeszkadzało neonacjonalistom świętować w tym roku zwycięstwa nad III Rzeszą. Przy okazji Dnia Zwycięstwa pojawiały się więc dosyć często symbole innego z totalitaryzmów - sowieckiego.

 

„Rówieńska Republika Ludowa”


W tym roku na Ukrainie doszło jednak do rozszerzenia prób demonstracji prorosyjskich o nowe obszary, które ze względu na strukturę narodowościową trudno byłoby podejrzewać o prorosyjskość. 10 maja doszło do próby zorganizowania mityngu w Równem, a jej głównemu inicjatorowi prokuratura obwodowa postawiła zarzut działania w celu naruszenia integralności terytorialnej i bezpieczeństwa Ukrainy. Mimo że policja szybko zainterweniowała i zapobiegła organizacji protestu w Równem, temat podchwyciły rosyjskie mass media komentując interwencję policji w kontekście praw obywatelskich.


Co istotne, w materiałach przygotowanych na mityng pojawiła się nazwa „Rówieńska Republika Ludowa”, czyli proste nawiązanie do dwóch separatystycznych quasi-państw w Donbasie. Drugim hasłem, na które ukraińskie media zwracają uwagę było odwołanie się do głośnego problemu bursztynu, który od lat w Obwodzie Rówieńskim budzi szczególne emocje i prowadzi do konfliktu. Posłużenie się przez demonstrantów z 10 maja transparentem z napisem „Bursztyn – majątek Rówieńskiej Republiki Ludowej” miało przypomnieć konflikt władzy państwowej i mieszkańców, wśród których znaczna liczba zajmuje się poszukiwaniem bursztynu, sprzedawanego potem na rynki europejskie. Walka o bursztyn ma na Rówieńszczyźnie dosłowny wymiar. W poprzednich latach dochodziło do starć poszukiwaczy tego minerału z oddziałami policji. 30 marca ubiegłego roku, podczas wspomnianych zmagań, blisko tysiąc poszukiwaczy bursztynu skandowało w kierunku ukraińskiej policji podkreślając, że „to nie ich teren”. Zdecydowanie próbowali zniechęcić funkcjonariuszy do podejmowania interwencji. Odgrzanie sprawy walki o bursztyn i połączenie jej z hasłem walki o „Rówieńską Republikę Ludową” było więc dość przemyślanym zabiegiem inicjatorów protestu w tym roku.

 

„Winnicka Republika Ludowa”


Także w maju tego roku doszło do skazania studenta z Winnicy Ołeksia Kuziczkina za działania podpadające pod te same przepisy kodeksu karnego Ukrainy. Dokładnie chodzi o działania w celu „naruszenia integralności terytorialnej i bezpieczeństwa Ukrainy”. Sprawa toczyła się od 2014 roku, gdy Kuziczkin próbował organizować ruch mający na celu przeprowadzenie referendum o ogłoszeniu „Winnickiej Republiki Ludowej”. Student ten działał głównie w internecie, wykorzystując m.in. rosyjski portal społecznościowy „Wkontakte”. Wyrok, jaki usłyszał Kuziczkin to trzy lata pozbawienia wolności. Podanie wymiaru kary w prasie ukraińskiej nie zniechęciło jednak organizatorów blokady drogi, którzy planowali akcję z użyciem rosyjskich symboli – flagi państwowej oraz „wstążki św. Jerzego”, propagowanej od 2005 roku w Federacji Rosyjskiej jako symbol Dnia Zwycięstwa nad Niemcami i faszyzmem.

 

 

Jan Bereza

WMa

DATA: 2017-05-19 17:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

komentarze,które widzę,przypominaja ruski trolling na onecie,wp i innych popularnych portalach.nie wiem czy wynika to z całkowitej ignorancji,głupoty czy tego wcześniejszego.
ponad 1 rok temu / adam
 
Niektórzy z nienawiści do Moskali zaprzedaliby duszę diabłu. Najśmieszniejsze jest to, że Moskale wcale nic od nas nie chcą, ale propaganda ciągle nadaje, że czyhają na nasze ziemie. Głąby chyba zapomniały, że granica na linii Curzona to "prezent" od Stalina jest (do spółki z USA i Angolami). Tej granicy w Rosji nikt dzisiaj nie kwestionuje w przeciwieństwie do pewnych kręgów na Ukrainie, zyskujących coraz większe poparcie społeczne m.in. dzięki oficjalnej propagandzie banderyzmu. Z Panem Bogiem.
ponad 1 rok temu / Stefan
 
Pan Bereza zamartwia się trudnościami banderowskiej krainy. Jechać walczyć o Donbas, nie czekać!
ponad 1 rok temu / też zmartwiony
 
Ktoś wierzy KGB, buhahaha. A tym właśnie jest SBU. Z tym, że zatrudniają większych głupków. Ale jak wtedy nazwać pismaków, którzy wierzą w tą propagandę? Gdyby Putin chciał, to już Ukrainy by nie było, ale po co zajmować państwo upadłe podobne do Somalii?
ponad 1 rok temu / Skanderbeg
 
nie byłoby żle, naprawdę chcecie bronić państwa, które opiera się na banderyzmie????
ponad 1 rok temu / igor
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.