DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Nowa odsłona transhumanizmu. W Japonii „powołano do życia” buddyjskiego mnicha-robota

Nowa odsłona transhumanizmu. W Japonii „powołano do życia” buddyjskiego mnicha-robota
źródło: pixabay.com
#TRANSHUMANIZM    #KIOTO    #JAPONIA    #BUDDA    #BUDDYZM    #MNISI BUDDYJSCY    #ROBOT    #MASZYNA

W jednym z ośrodków japońskiego buddyzmu w Kioto, w liczącej 400 lat świątyni Kodaiji od kilku miesięcy funkcje kapłana pełni robot. Wyposażony w sztuczną inteligencję z wyglądu może przypominać Kannon Bodhisattva-buddyjską boginię miłosierdzia.

 

Robot wykonuje ruchy ciała, porusza rękoma, aby modlitewnie klasnąć. Jego twarz, plecy i ręce pokryte są gumą silikonową, imitującą ludzką skórę. W lewym oku umieszczona została kamera, co nasuwa skojarzenia z cyborgiem rodem z hollywoodzkich thrillerów science fiction.

 

Robot stworzony został na uniwersytecie w Osace, głównie dzięki wysiłkom profesora Hiroshiego Ishigoro. Prototyp kapłana-robota, który nazwano Mindar, został wyceniony na 106 mln jenów (około 100 tys. dolarów).

 

Cichym, spokojnym głosem wygłasza on kazania oparte na buddyjskich sutrach, które dotyczą głównie tematu cierpienia, ale także innych klasycznych w buddyzmie tematów, takich jak: chciwość, gniew i koncentrowanie się tylko na sobie.

 

W wywiadzie dla „The Japan Times”, „żywy” kapłan świątyni Todaiji, Tensho Goto tłumaczy, że „Japończycy nie mają uprzedzeń w stosunku do robotów. My [kapłani - KAI] uważamy na przykład, że ten android wyposażony w sztuczną inteligencję może bezgranicznie rozwijać się, osiągając niedostępną pojedynczemu człowiekowi mądrość. (...) Szczególnie młodzi ludzie, którym buddyzm kojarzy się tylko z pogrzebami i ślubami, mogą w ten sposób na nowo odkryć jego istotę”.

 

Turyści z Zachodu, którzy odwiedzają Todaiji, na ogół mają nieco inne skojarzenia. Im kapłan-robot kojarzy się raczej z mitycznymi potworami w stylu Golema lub Frankensteina. W kontekście tego rodzaju opinii kapłan Goto zwraca uwagę na podstawową różnicę między buddyzmem a chrześcijaństwem: „Oczywiście, maszyna nie ma duszy. Buddyzm nie polega jednak na wierze w Boga, ale na kroczeniu ścieżką Buddy. I nie ma znaczenia, czy tej drogi uczy żywy człowiek, czy robot, bo może to również czynić nawet drzewo lub kamień”.

 

KAI

TK


DATA: 2019-08-18 18:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uważasz że obszerne wyjaśnienia są złe? Czy dlatego, bo sama nie potrafisz szczegółowo omówić swego poglądu na jakąś sprawę? Ja potrafię, więc tak czynię. Co do "zasad odpowiadania na posty", jedną z nich jest ta, że ta sama osoba w danym wątku wypowiada się od początku do końca tak, by z nicka bądź innych cech wpisu jasno wynikało że jest to ta sama osoba, a nie sztuczny tłum. To że ty tej zasady nie przestrzegasz - czyżby specjalnie, z chęci stworzenia sztucznego tłumu? - a wypominasz mi podpisy, kolejny raz potwierdza twą hipokryzję. P.S. Dziękuję za oficjalne pozwolenie na nazywanie ciebie hipokrytką. Dałbym za to buźkę, ale od jakiegoś czasu na tym forum nawiasy nie przechodzą.
5 miesięcy temu / @hipokrytka
 
i po co tyle pisania ,nazywaj mnie hipokrytką skoro tak uważasz ,ale Twój podpis po prostu myli -zasady odpowiadania na posty -tyle
5 miesięcy temu / do @hipokrytka
 
Nie napotkałem sytuacji by osoby obnażające publicznie swą hipokryzję, czyli prezentujące się jako piewcy kłamstwa, jednocześnie zdobyły się na szczerość i podpis "hipokrytka". Ale nic straconego, możesz mnie zaskoczyć i w przyszłości dokonać tego rodzaju coming-outu. Jest to kolejny raz merytorycznie uzasadnione skoro nadal brniesz w obłudę, tym razem stawiając mi zarzut braku czytania ze zrozumieniem, a jednocześnie obwieszczając jak się trudzisz nad zrozumieniem prostego przekazu, domagając się bezpośredniego napisania kogo jak uważam. Dobrze, napiszę prosto i bez aluzji wymagających wytrenowanego umysłu. Tak, uważam cię za hipokrytkę. Na podstawie twoich WIELOKROTNYCH wpisów na tym forum w których szydzisz z katolików, nota bene często bez merytorycznych podstaw, a jednocześnie nie dostrzegasz że te szyderstwa są samobójami, gdyż dotyczą cech które osobiście prezentujesz.
5 miesięcy temu / @hipokrytka
 
nie ma tu osoby która się podpisała "hipokrytka " wiec komu odpowiadasz dając "@" przed nazwą? napisz ze uważasz kogoś za hipokrytkę wtedy OK ,tu nie ma opcji "odpowiedz" jak na innych forach ,no i jednak czytanie ze zrozumieniem
5 miesięcy temu / do @hipokrytka
 
Podpisuję się adekwatnie do osoby której odpowiadam, tzn. takiej która zarzuca innym bezsens sama popisując się bezsensem oraz zarzuca innym nieumiejętność podpisywania sama nie umiejąc się podpisywać.
6 miesięcy temu / @hipokrytka
 
naucz się podpisywać jak odpowiadasz a wpis bez sensu
6 miesięcy temu / do @hipokrytka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.