3 stycznia 2018

Nowa Konstytucja w 2021 roku? Prezydencki minister o Ustawie Zasadniczej

(źródło: twitter.com / Rzeczpospolita)

„Mamy Konstytucję, która w około 150 przypadkach odsyła do ustaw. Wiele jej przepisów ma charakter blankietowy. Nadszedł czas na rzetelną debatę na temat zmiany Konstytucji”, powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

 

Przedstawiciel głowy państwa wymienił szereg wad, jakie zawiera Ustawa Zasadnicza z 1997 roku. Dotyczą one m.in. wieku emerytalnego. Mucha podkreślił, że został on podwyższony przez poprzednią koalicję „wbrew woli Polaków, a Trybunał Konstytucyjny uznał tę zmianę za zgodną” z najważniejszym aktem prawnym.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP zwrócił również uwagę na fakt, że Konstytucja RP weszła w życie przed przystąpieniem Polski do NATO (1999) i Unii Europejskiej (2004). – Mamy rozdział trzeci o źródłach prawa i zawartą tam regulację, która określa, że prawo stanowione przez organizację międzynarodową może być prawem obowiązującym, jeżeli to wynika z ratyfikowanej umowy międzynarodowej konstytuującej daną organizacje międzynarodową. Natomiast konstytucje zachodnie mają całe rozdziały o prawie europejskim. Polacy też chcą, aby do nowej Konstytucji wpisać takie artykuły. Jesteśmy proeuropejscy, natomiast chcemy też znać granice ingerencji UE w nasze sprawy – powiedział.

 

Prezydencki minister stwierdził ponadto, że wielu Polaków zdaje sobie sprawę z niedoskonałości obowiązującej Ustawy Zasadniczej i właśnie dlatego „prezydent wyszedł z przekonania”, że to oni – obywatele Rzeczypospolitej „powinni zdecydować o zmianach w Konstytucji”. – Prezydent odwołuje się do tego, co zawarto w Konstytucji 3 maja i Konstytucji marcowej z 1921 roku, że po 25 latach miało dojść do przeglądu treści konstytucyjnych, czy odpowiadają one konkretnym potrzebom, i jeśli prawo nie przystaje do rzeczywistości społecznej, to trzeba je zmieniać – zaznaczył.

 

Mamy do czynienia z tzw. momentem konstytucyjnym. Jak popatrzymy na Konstytucję marcową, to przecież pisano ją w sytuacji, gdy walczyliśmy o granice, w czasie wojny z bolszewikami. Więc dlaczego teraz nie mielibyśmy dać rady uchwalić nowej Konstytucji w 2021 roku? Polacy to mądry Naród. Niewątpliwie prezydent RP jest uprawniony, żeby prowadzić debatę konstytucyjną z udziałem społeczeństwa – spuentował Mucha.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram