DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2020 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Nowa Konstytucja w 2021 roku? Prezydencki minister o Ustawie Zasadniczej

Nowa Konstytucja w 2021 roku? Prezydencki minister o Ustawie Zasadniczej
źródło: twitter.com / Rzeczpospolita

„Mamy Konstytucję, która w około 150 przypadkach odsyła do ustaw. Wiele jej przepisów ma charakter blankietowy. Nadszedł czas na rzetelną debatę na temat zmiany Konstytucji”, powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

 

Przedstawiciel głowy państwa wymienił szereg wad, jakie zawiera Ustawa Zasadnicza z 1997 roku. Dotyczą one m.in. wieku emerytalnego. Mucha podkreślił, że został on podwyższony przez poprzednią koalicję „wbrew woli Polaków, a Trybunał Konstytucyjny uznał tę zmianę za zgodną” z najważniejszym aktem prawnym.

 

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP zwrócił również uwagę na fakt, że Konstytucja RP weszła w życie przed przystąpieniem Polski do NATO (1999) i Unii Europejskiej (2004). - Mamy rozdział trzeci o źródłach prawa i zawartą tam regulację, która określa, że prawo stanowione przez organizację międzynarodową może być prawem obowiązującym, jeżeli to wynika z ratyfikowanej umowy międzynarodowej konstytuującej daną organizacje międzynarodową. Natomiast konstytucje zachodnie mają całe rozdziały o prawie europejskim. Polacy też chcą, aby do nowej Konstytucji wpisać takie artykuły. Jesteśmy proeuropejscy, natomiast chcemy też znać granice ingerencji UE w nasze sprawy - powiedział.

 

Prezydencki minister stwierdził ponadto, że wielu Polaków zdaje sobie sprawę z niedoskonałości obowiązującej Ustawy Zasadniczej i właśnie dlatego „prezydent wyszedł z przekonania”, że to oni – obywatele Rzeczypospolitej „powinni zdecydować o zmianach w Konstytucji”. - Prezydent odwołuje się do tego, co zawarto w Konstytucji 3 maja i Konstytucji marcowej z 1921 roku, że po 25 latach miało dojść do przeglądu treści konstytucyjnych, czy odpowiadają one konkretnym potrzebom, i jeśli prawo nie przystaje do rzeczywistości społecznej, to trzeba je zmieniać – zaznaczył.

 

Mamy do czynienia z tzw. momentem konstytucyjnym. Jak popatrzymy na Konstytucję marcową, to przecież pisano ją w sytuacji, gdy walczyliśmy o granice, w czasie wojny z bolszewikami. Więc dlaczego teraz nie mielibyśmy dać rady uchwalić nowej Konstytucji w 2021 roku? Polacy to mądry Naród. Niewątpliwie prezydent RP jest uprawniony, żeby prowadzić debatę konstytucyjną z udziałem społeczeństwa – spuentował Mucha.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

TK


DATA: 2018-01-03 12:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce powinien zmienić się system polityczny, a nie tylko konstytucja. Nowa konstytucja może nic nie zmienić, a tylko ująć to, co jest w innych słowach. I będzie tak jak było. Za najlepszy system uważam szwajcarską demokrację bezpośrednią. Ma ona swoje wady ale w stosunku do tego, co jest w innych państwach, nie wykluczając Polski to jest to system niemal idealny. Niektórzy nazywają go demokracją półbezpośrednią i według mnie jest to bliższe prawdy. Myślę jednak, że nazwanie tego systemu demokracją mieszaną lub demokracją hybrydową lepiej oddaje rzeczywistość. Nie jest to miejsce na opisywanie całej złożoności konstytucji szwajcarskiej i opisywanie jak to zaadaptować do polskich warunków. Ale tak z grubsza podobają mi się dwie rzeczy, które według mnie powinny jak najszybciej w polskim prawodawstwie się znaleźć. Pierwszą, tą mniej ważną, jest zmiana ról jakie pełnią w państwie izby parlamentarne czyli sejm i senat. Otóż wzorując się na Szwajcarach wprowadziłbym takie zasad
ponad 2 lata temu / Robert' r
 
Doskonały przykład jak bardzo władza uderza do słabej głowy i odrywa od rzeczywistości. Zasadniczym problemem Prezydenta i PiSu powinno być dzisiaj to jak w ogóle wygrać przyszłe wybory, bo to wcale nie jest takie oczywiste, i do tego z taką większością aby móc utworzyć rząd. Oni tymczasem roją o Konstytucji - chyba im wszystkim potrzebny jest kubeł zimnej wody, i to szybko dopóki nie jest za późno.
ponad 2 lata temu / abc
 
i pomyśleć, że od 1992 roku jest napisany gotowiec przez redaktora i świetnego prawnika zarazem (a może przede wszystkim), pana Stanisława Michalkiewicza - Konstytucja, która od tamtego czasu nie wymaga zmian; a w niej rzeczywiście istnieje trójpodział władzy, a władza w dużej części należy do narodu polskiego - suwerena, a nie jak to powiedziała niedouczona profesor prawa, niejaka MG, do książeczki zwanej Konstytucja; może trzeba by było dostarczyć chociaż jeden egzemplarz do kancelarii prezydenta? panie pośle Wilk - może po starej znajomości z KNP zdobyłby Pan taki egzemplarz i podał tam gdzie trzeba? a może zainteresowałby Pan tym tekstem również brać sejmową? niech wskażą ewentualne uchybienia, poprawią i zatwierdzą do stosowania(?); - tu oczywiście żartowałam; niech już one, te posły i poślice nie dotykają się tego - wystarczy podnieść rękę do góry przy głosowaniu i będzie dobrze;
ponad 2 lata temu / JARO
 
to wszystko to chazaria..Ludu Polski otwórz serce powierza się Bogu Trojedynemu.zapoznaj się np.z modlitwa przy zapaleniu świec chanuki to zrozumiesz.
ponad 2 lata temu / Biały Orzeł
 
Moja opinia
ponad 2 lata temu / Rower
 
Ble,ble ,ble ,ble czyli wybrany przez lud popisowy przedstawiciel robi wszystko żeby zostało po staremu. I tak już od dziesięcioleci. 1
ponad 2 lata temu / Wojciech
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.