DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 57  >   POLSKA

Adam Kowalik

Nowa koncepcja, stare problemy!

#WOJNA    #ARMIA    #HISTORIA

23 maja Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło Koncepcję Obronną Rzeczypospolitej Polskiej, opartą na wynikach Strategicznego Przeglądu Obronnego przygotowanego w ostatnich miesiącach przez zespoły specjalistów pod kierunkiem podsekretarza stanu Tomasza Szatkowskiego. Podczas prezentacji na terenie Akademii Sztuki Wojennej przybliżono szereg elementów planu rozbudowy i modernizacji armii.

 

Co zamierza resort Antoniego Macierewicza? Podniesienie w ciągu ośmiu lat liczebności armii do dwustu tysięcy żołnierzy (docelowo siły zbrojne RP mają liczyć ćwierć miliona ludzi), utworzenie czwartej dywizji oraz nowych brygad wojsk lądowych, rozwinięcie obrony terytorialnej, tak, by znacząco wzmocniła potencjał wojsk operacyjnych, a jednocześnie była w stanie zwalczać działania nieregularne przeciwnika. Padały także deklaracje dalszej rozbudowy wojsk specjalnych, wzmocnienia marynarki wojennej, wojsk inżynieryjnych i cybernetycznych. Planowana rozbudowa artylerii lufowej i rakietowej oraz zakup śmigłowców szturmowych mają umożliwić uzyskanie przez Wojsko Polskie zdolności do przeprowadzenia efektywnego manewru ogniowego. MON zadeklarował także chęć zakupu do roku 2032 zestawów rakietowych obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła i Narew, samolotów piątej generacji, nowoczesnych pojazdów pancernych i tym podobnych. Sprawność polskich sił zbrojnych ma zwiększyć reforma struktur dowodzenia. Realizację tych zamierzeń umożliwić ma stopniowe podnoszenie wydatków na wojsko, tak by w roku 2030 osiągnęły poziom 2,5 procent PKB. Plany są więc racjonalne, czy jednak realne?

Doświadczenie ostatnich dwudziestu pięciu lat każe z dużą dozą sceptycyzmu traktować padające z ust polityków zapowiedzi radykalnej poprawy stanu polskiej armii. Wprawdzie z zadowoleniem należy skonstatować, że ekipa PiS w deklaracjach podniesienia wydatków na wojsko jest konsekwentna, jednak zaniepokojenie budzi odkładanie zwiększenia nakładów na nie o pół punktu procentowego PKB na czas po kolejnych wyborach parlamentarnych.

 

Wisła najważniejsza

Jednym z zadeklarowanych priorytetów obecnego (ale przecież także i poprzedniego) ministerstwa obrony, jest sprawa zapewnienia Polsce obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Niestety, obecnie na światowych rynkach brakuje gotowego sprzętu nowej generacji. Pracę nad jego skonstruowaniem trwają. To bardzo droga broń, a kupno systemu starszej generacji, by go potem, za kilka lat modernizować, nie opłaca się. Od trafności decyzji i odpowiednio wczesnego podpisania umowy zależeć będzie szybkość, z jaką kraj nasz będzie w stanie choćby w podstawowym zakresie osłonić się od napadu z powietrza.

 

 

Zestawów przeciwlotniczych średniego zasięgu Wisła i krótkiego zasięgu Narew nie jest w stanie zastąpić lotnictwo. Zapowiadane przez wiceministra Szatkowskiego kupno dwóch eskadr samolotów wielozadaniowych piątej generacji pozwoliłoby wymienić nieodpowiadające już współczesnym wymaganiom pola walki Migi-29 i zupełnie przestarzałe Su-22. Samoloty bojowe to także bardzo drogi sprzęt, stąd trudno przypuszczać, że Polskę będzie stać na szybki zakup licznych egzemplarzy.

 

 

Zmianę priorytetów zapowiedziano także w dziedzinie śmigłowców. Resort Antoniego Macierewicza postanowił zadbać przede wszystkim o zakup nowoczesnych maszyn szturmowych. Używany obecnie Mi-24 to konstrukcja przestarzała i wszelkie próby poważniejszej modernizacji byłyby wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Czy jednak Polskę stać na zakup większej ilości śmigłowców Apache, SuperCobra bądź Tiger, przy wielkich wyzwaniach w każdej dziedzinie obronności? Zdecydowanie nie. Póki co, miażdżąca przewaga Rosji w lotnictwie oraz dobrze rozbudowana obrona przeciwlotnicza jej wojsk stawiają pod znakiem zapytania celowość użycia jakichkolwiek śmigłowców w strefie walk. W związku z powyższym powstaje także pytanie o sens utrzymywania 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, a przy okazji także 6 Brygady Desantowo‑Szturmowej. Rząd nie wykazał się jednak w tej dziedzinie konsekwencją i nie podjął decyzji ani o redukcji, ani o przekształceniu obu jednostek na przykład w jednostki zmechanizowane.

Sztandarowym projektem ministra Macierewicza jest tworzenie od podstaw Obrony Terytorialnej – jako osobnego rodzaju Polskich Sił Zbrojnych. Inicjatywa ta niewątpliwie przyczyni się do wzmocnienia potencjału Wojska Polskiego, jednak nie aż tak bardzo, jak zdaje się sugerować przekaz medialny MON. Czas pokaże, czy napływ ochotników dostarczy wystarczająco licznych i odpowiednio zmotywowanych kadr.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Nie tylko znaki jednoczące jak religia, język, ale również różnice konstruują naród, bo to są nasze specyficzne różnice, to są różnice niespotykane, czy też przyczyna tych różnic nie jest spotykana gdzieś indziej. One również paradoksalnie kleją. (...) Zacieranie różnic powoduje konflikty, natomiast granice, które się buduje, mogą również łączyć – mówi w rozmowie z Michałem Wałachem profesor Aleksander Nalaskowski, autor książki pt. „Wielkie Zatrzymanie. Co się stało z ludźmi?”.

 
 

Odbudowana iglica katedry Notre-Dame w Paryżu będzie wyglądała tak samo jak przed ubiegłorocznym pożarem, który ją zniszczył. Wskazują na to deklaracje francuskich polityków. „Istnieje powszechna zgodność w tej sprawie” – oświadczyła nowa minister kultury Francji Roselyne Bachelot.

 

Prezydent Andrzej Duda skomentował sprawę żydowskich roszczeń majątkowych, kierowanych pod adresem Polski. Podkreślił, że „u nas nie obowiązuje obce prawodawstwo”, a on sam nigdy nie zgodzi się na realizację roszczeń będących konsekwencją wybuchu II wojny światowej.

 

Uroczystą Mszą świętą i procesją eucharystyczną rozpoczęła się siódma edycja warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi. Pasjonaci nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego i chorału gregoriańskiego przyjechali do licheńskiego sanktuarium, gdzie w dniach 9-16 lipca będą zgłębiać dawną liturgię i tradycyjny śpiew Kościoła.

 

Instytut Ordo Iuris zaprezentował wyniki audytu umów zawartych przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z 11 organizacjami społecznymi. Analiza wykazała niegospodarność i liczne uchybienia po stronie władz stolicy takie jak brak wskazania celów dotacji, niepełne sprawozdania z wydatkowania środków przez organizacje czy anonimowe dopiski nanoszone ołówkiem na umowach.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.