DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Nowa forma Mszy dla Amazonii! Taka propozycja pojawiła się już pierwszego dnia synodu

Nowa forma Mszy dla Amazonii! Taka propozycja pojawiła się już pierwszego dnia synodu
Msza święta rozpoczynająca synod amazoński (Bazylika św. Piotra, Watykan, 6 października 2019). Fotograf: REMO CASILLI / Archiwum: Reuters / FORUM

„Podczas dwuletniego przygotowania do synodu amazońskiego oczekiwano, że papież Franciszek zbuduje silny „konsensus ekologiczny” a także wzmocni poparcie dla rdzennych kultur i ludów oraz propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn w Amazonii. Pierwsza sesja robocza szczytu w poniedziałkowe popołudnie z pewnością spełniła swoje zadania, zasadniczo na każdym z tych frontów” – komentuje serwis cruxnow.com.

 

Według biuletynu informacyjnego opublikowanego przez Watykan pod koniec poniedziałkowego spotkania uczestników synodu amazońskiego, kwestie zmian klimatu i paliw kopalnych zostały omówione przez około 300 uczestników synodu, w tym 184 biskupów z dziewięciu krajów Ameryki Południowej.

 

„Mówi się, że klimat jest dobrem globalnym; dobrem, o które należy dbać i zachować dla przyszłych pokoleń”, napisano w biuletynie. „Zasugerowano zaprzestanie stosowania paliw kopalnych, przede wszystkim w najbardziej uprzemysłowionych krajach, które ponoszą największą odpowiedzialność za zanieczyszczenie”, podkreślono.

 

Zgodnie z praktyką Watykanu, biuletyn nie wskazywał, którzy mówcy biorący udział w synodzie zabrali głos i co dokładnie powiedzieli. Nie mamy też informacji, ilu z nich wypowiedziało się na ten temat. „Dlatego na tym etapie nie można ocenić, czy przedstawione punkty reprezentują konsensus wśród uczestników, czy jedynie wskazują niektóre poruszane tematy”, czytamy na portalu.

 

Uczestnicy spotkania mieli także mówić o ochronie zasobów wodnych w regionie. „Podniesiono apel o ochronę warstw wodonośnych przed skażeniem chemicznym pochodzącym z wielonarodowych produkcji, aby rdzenna ludność mogła przetrwać” – informuje biuletyn.

 

„Kilka razy biskupi wspominali o konieczności poszanowania zarówno praw człowieka, jak i środowiska, ponieważ prawdziwie ekologia integralna wymaga nowej równowagi między człowiekiem a przyrodą”, czytamy dalej.

 

Biuletyn poinformował także, że niektórzy na synodzie wykorzystali przykład nastoletniej szwedzkiej działaczki Grety Thunberg i jej „Szkolnych strajków dla klimatu” jako wzoru „społecznego zaangażowania młodzieży, zdolnego popchnąć Kościół do zajęcia postawy profetycznej w tym zakresie”.

 

W kwestii wyświęcenia tak zwanych viri probati, czyli żonatych mężczyzn, by służyli w odizolowanych społecznościach wiejskich Amazonii, w biuletynie udzielono zarówno wsparcia, jak i zachowano ostrożność.

 

Viri probati są „sprawą uzasadnionej konieczności, jak powiedziano w sali, ale nie mogą one prowadzić do gruntownego ponownego rozważenia natury kapłaństwa i jego związku z celibatem, zgodnie z wymogami Kościoła obrządku łacińskiego” – napisano, podsumowując dyskusję na ten temat.

 

Być może najbardziej intrygujący pomysł, jaki pojawił się już pierwszego dnia w kontekście rozmowy synodalnej na temat potrzeby okazywania szacunku i uznania dla rdzennych kultur, dotyczył stworzenia specjalnej formy Mszy Świętej dla Amazonii, która obejmowałaby pewne lokalne zwyczaje i formuły.

 

„Jedną z wysuniętych propozycji była myśl o ustanowieniu – ad experimentum i opartym na rozsądnym rozeznaniu teologicznym, liturgicznym i duszpasterskim – amazońskiego obrządku katolickiego dotyczącego życia i świętowania wiary w Chrystusa” – czytamy w biuletynie. Zaznaczono, że „podobnie jak ekosystem ekologiczny, istnieje także ekosystem kościelny”.

 

Sporo konsternacji wywołały osobliwe propozycje niektórych uczestników i same słowa papieża Franciszka, który apelował podczas porannej sesji, by unikać „ideologii”, które mają tendencję do lekceważenia kultury i religijności lokalnych ludów. Papież ubolewał, że ktoś sprzeciwił się tubylcowi w kolorowym pióropuszu w Watykanie. – Jaka jest różnica między tym, a trójkątnym kapeluszem, który noszą niektórzy kardynałowie z naszych dykasterii? – pytał.

 

„Uważamy, że to zdanie w pełni oddaje myśl Bergoglio (która jest sercem modernizmu), zgodnie z którą jedna religia jest tak samo dobra jak inna” – komentował później jeden z pracowników Radia Spada.

 

Poniedziałkowy poranek rozpoczął się procesją z udziałem papieża z rdzennymi mieszkańcami Amazonii, trzymającymi w górze sieć rybacką, kajak i wiosła z posągiem rdzennej Madonny wraz z kilkoma typowymi produktami regionu . Śpiewali hymny w językach ojczystych i po hiszpańsku, wymachując wizerunkami swoich bohaterów: Oscara Romero z Salwadoru, a także o. Rodolfo Lunkenbeina, niemieckiego misjonarza zastrzelonego w Brazylii podczas misji salezjańskiej w 1976 roku, oraz Galdin Pataxo, miejscowego aktywisty zamordowanego w stolicy Brazylii przez pięciu młodych ludzi w 1997 roku.

 

W procesji wziął udział: włoski ojciec Alex Zanotelli, słynny misjonarz kombonianów w Afryce, który wcześniej został oskarżony o synkretyzm za włączenie miejscowych strojów i rytuałów do liturgii katolickiej i lekceważenie zasad katolickich. „Najwyraźniej włączenie Zanotelliego do procesji było dla papieża kolejnym sposobem na zachęcenie do takich eksperymentów” – zasugerował amerykański portal.

 

Źródło: cruxnow.com

AS

 

 


DATA: 2019-10-10 12:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do kiedy trwa ten synod?
ponad 1 rok temu / mexxx
 
Wstrząsające, brakuje sił, żeby to czytać.
ponad 1 rok temu / Ioannes
 
"Czyńcie sobie ziemię poddana" nie oznacza :zaduście ją plastikiem, czy- produkujcie dużo żywności, a potem ją wyrzucajcie. A te nasze europejskie , posoborowe msze. też miewają różne formy, z tańcami włącznie, nie mówiąc o oklaskach.Panie szafarki też już są i dobrze się mają. Jeszcze nie tak dawno " upolitycznione"Groby Pańskie budziły powszechny zachwyt.A jak wyglądają nowoczesne kościoły?
ponad 1 rok temu / ena
 
A czy w tym "Nowym Kościele" nie zaproponowali jeszcze wyniesienia Grety na ołtarze?
ponad 1 rok temu / Igor
 
Oni już nawet nie starają się zachować pozory Wiary Katolickiej, oni nawet ten swój SWII depczą już publicznie! W dokumencie SWII mówi się m.in. o Liturgii Świętej, która może być sprawowana w językach tubylców, ale tylko po to by ich zachęcić do późniejszego przyjęcia ŁACINY!!! Tak, tak, to sa słowa SWII, ale kto by tam się przejmował czymś co było, my żyjemy dzisiaj i mamy taka nieprzepartą potrzebę . . . plugawienia wszystkiego co ma choćby pozór ŚWIĘTOŚCI! - oto nowa wykładnia Listu Św. Pawła Apostoła, zamiast: "unikajcie wszystkiego co ma choćby pozór zła"!
ponad 1 rok temu / AndrzejBR
 
Wyznawcy voodoo beda mieli jakis ryt? i szpileczki maja.. tego jeszcze nie grali.
ponad 1 rok temu / Nick
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.