8 października 2019

Nowa forma Mszy dla Amazonii! Taka propozycja pojawiła się już pierwszego dnia synodu

(Msza święta rozpoczynająca synod amazoński (Bazylika św. Piotra, Watykan, 6 października 2019). Fotograf: REMO CASILLI / Archiwum: Reuters / FORUM)

„Podczas dwuletniego przygotowania do synodu amazońskiego oczekiwano, że papież Franciszek zbuduje silny „konsensus ekologiczny” a także wzmocni poparcie dla rdzennych kultur i ludów oraz propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn w Amazonii. Pierwsza sesja robocza szczytu w poniedziałkowe popołudnie z pewnością spełniła swoje zadania, zasadniczo na każdym z tych frontów” – komentuje serwis cruxnow.com.

 

Według biuletynu informacyjnego opublikowanego przez Watykan pod koniec poniedziałkowego spotkania uczestników synodu amazońskiego, kwestie zmian klimatu i paliw kopalnych zostały omówione przez około 300 uczestników synodu, w tym 184 biskupów z dziewięciu krajów Ameryki Południowej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Mówi się, że klimat jest dobrem globalnym; dobrem, o które należy dbać i zachować dla przyszłych pokoleń”, napisano w biuletynie. „Zasugerowano zaprzestanie stosowania paliw kopalnych, przede wszystkim w najbardziej uprzemysłowionych krajach, które ponoszą największą odpowiedzialność za zanieczyszczenie”, podkreślono.

 

Zgodnie z praktyką Watykanu, biuletyn nie wskazywał, którzy mówcy biorący udział w synodzie zabrali głos i co dokładnie powiedzieli. Nie mamy też informacji, ilu z nich wypowiedziało się na ten temat. „Dlatego na tym etapie nie można ocenić, czy przedstawione punkty reprezentują konsensus wśród uczestników, czy jedynie wskazują niektóre poruszane tematy”, czytamy na portalu.

 

Uczestnicy spotkania mieli także mówić o ochronie zasobów wodnych w regionie. „Podniesiono apel o ochronę warstw wodonośnych przed skażeniem chemicznym pochodzącym z wielonarodowych produkcji, aby rdzenna ludność mogła przetrwać” – informuje biuletyn.

 

„Kilka razy biskupi wspominali o konieczności poszanowania zarówno praw człowieka, jak i środowiska, ponieważ prawdziwie ekologia integralna wymaga nowej równowagi między człowiekiem a przyrodą”, czytamy dalej.

 

Biuletyn poinformował także, że niektórzy na synodzie wykorzystali przykład nastoletniej szwedzkiej działaczki Grety Thunberg i jej „Szkolnych strajków dla klimatu” jako wzoru „społecznego zaangażowania młodzieży, zdolnego popchnąć Kościół do zajęcia postawy profetycznej w tym zakresie”.

 

W kwestii wyświęcenia tak zwanych viri probati, czyli żonatych mężczyzn, by służyli w odizolowanych społecznościach wiejskich Amazonii, w biuletynie udzielono zarówno wsparcia, jak i zachowano ostrożność.

 

Viri probati są „sprawą uzasadnionej konieczności, jak powiedziano w sali, ale nie mogą one prowadzić do gruntownego ponownego rozważenia natury kapłaństwa i jego związku z celibatem, zgodnie z wymogami Kościoła obrządku łacińskiego” – napisano, podsumowując dyskusję na ten temat.

 

Być może najbardziej intrygujący pomysł, jaki pojawił się już pierwszego dnia w kontekście rozmowy synodalnej na temat potrzeby okazywania szacunku i uznania dla rdzennych kultur, dotyczył stworzenia specjalnej formy Mszy Świętej dla Amazonii, która obejmowałaby pewne lokalne zwyczaje i formuły.

 

„Jedną z wysuniętych propozycji była myśl o ustanowieniu – ad experimentum i opartym na rozsądnym rozeznaniu teologicznym, liturgicznym i duszpasterskim – amazońskiego obrządku katolickiego dotyczącego życia i świętowania wiary w Chrystusa” – czytamy w biuletynie. Zaznaczono, że „podobnie jak ekosystem ekologiczny, istnieje także ekosystem kościelny”.

 

Sporo konsternacji wywołały osobliwe propozycje niektórych uczestników i same słowa papieża Franciszka, który apelował podczas porannej sesji, by unikać „ideologii”, które mają tendencję do lekceważenia kultury i religijności lokalnych ludów. Papież ubolewał, że ktoś sprzeciwił się tubylcowi w kolorowym pióropuszu w Watykanie. – Jaka jest różnica między tym, a trójkątnym kapeluszem, który noszą niektórzy kardynałowie z naszych dykasterii? – pytał.

 

„Uważamy, że to zdanie w pełni oddaje myśl Bergoglio (która jest sercem modernizmu), zgodnie z którą jedna religia jest tak samo dobra jak inna” – komentował później jeden z pracowników Radia Spada.

 

Poniedziałkowy poranek rozpoczął się procesją z udziałem papieża z rdzennymi mieszkańcami Amazonii, trzymającymi w górze sieć rybacką, kajak i wiosła z posągiem rdzennej Madonny wraz z kilkoma typowymi produktami regionu . Śpiewali hymny w językach ojczystych i po hiszpańsku, wymachując wizerunkami swoich bohaterów: Oscara Romero z Salwadoru, a także o. Rodolfo Lunkenbeina, niemieckiego misjonarza zastrzelonego w Brazylii podczas misji salezjańskiej w 1976 roku, oraz Galdin Pataxo, miejscowego aktywisty zamordowanego w stolicy Brazylii przez pięciu młodych ludzi w 1997 roku.

 

W procesji wziął udział: włoski ojciec Alex Zanotelli, słynny misjonarz kombonianów w Afryce, który wcześniej został oskarżony o synkretyzm za włączenie miejscowych strojów i rytuałów do liturgii katolickiej i lekceważenie zasad katolickich. „Najwyraźniej włączenie Zanotelliego do procesji było dla papieża kolejnym sposobem na zachęcenie do takich eksperymentów” – zasugerował amerykański portal.

 

Źródło: cruxnow.com

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 183 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram