DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

„Nowa Fantastyka” przeprasza środowiska LGBT za „homofobiczne opowiadanie”

„Nowa Fantastyka” przeprasza środowiska LGBT za „homofobiczne opowiadanie”

Środowiska LGBT zaatakowały autora powieści historycznych i fantasy Jacka Komudę za opowiadanie „Dalian, będziesz ćwiartowany!”. Magazyn „Nowa Fantastyka” wydał oświadczenie, w którym przeprasza za publikację utworu. Odpowiada w ten sposób na zarzuty o homofobiczny wydźwięk opowiadania.

 

„Tytułowy Dalian to homoseksualista, który chce uciec z krainy zwanej Lendią do Taurydyki, gdzie mógłby żyć w spokoju z kochankiem. Mężczyznę chcącego skłonić [mieszkańców Lendii – red.], by przyjęli wielkie obyczaje Taurydyki ścigają wojownicy, którym ostatecznie udaje się go złapać na statku. Chociaż ten się wymyka, wojownicy pokonują pozostałych Taurydyjczyków i odbijają z ich rąk dzieci porwane (...) dla kapłanów-pedofilów w zamian za azyl na wyspie” – tak treść utworu streszcza tłumacz Piotr Tarczyński, prywatnie homoseksualny partner pisarza Jacka Dehnela. Tarczyński nie kryje oburzenia.

 

Sam autor wskazuje: „Opowiadanie jest pastiszem sytuacji w obecnej Polsce. Jeśli ktoś przyjmuje je jednostronnie (...) to znaczy, że sam jest ideologicznie zmanipulowany”.

 

Opowiadania ukazało się w lipcowym numerze „Nowej Fantastyki”. Teraz redakcja wydała oświadczenie, w którym przeprasza za publikację utworu Komudy, odpowiadając na zarzuty o homofobiczny wydźwięk opowiadania. „Redakcja Nowej Fantastyki kategorycznie potępia wszelką dyskryminację na tle orientacji seksualnej, rasy, płci, wyznania, narodowości, etc. Szczególnie teraz, kiedy dzielenie społeczeństwa i nagonki na mniejszości stały się elementem brudnej walki politycznej, wyrażamy wobec takich poczynań sprzeciw. Nasi stali czytelnicy wiedzą, że na łamach pisma regularnie od lat ukazują się teksty polskich i zagranicznych autorów przedstawiające rozmaite mniejszości w pozytywnym świetle i przekazujące przesłanie tolerancji i wzajemnego szacunku. Ta intencja i dobra wola niezmiennie nam przyświecają” – wskazuje redakcja pisma.

 

„Naszym celem nie jest proszenie Was, byście zapomnieli nam błąd, jakim była publikacja opowiadania Jacka Komudy, zwłaszcza w obecnych realiach politycznych. My nie zapomnimy – musimy o nim pamiętać, by móc wyciągać wnioski i podobnych błędów nie powielać. To, o co możemy Was prosić, to by jeden błąd nas nie definiował, nie definiował Nowej Fantastyki – o tym, że nasze łamy są otwarte dla różnorodnych historii, przedstawiających różnorodnych bohaterów i bohaterki, tworzonych przez różnorodnych autorów i autorki, najlepiej świadczy treść wielu numerów NF z ostatnich lat. Rzecz jasna, będą też o tym świadczyć kolejne numery, w których takich treści nie zabraknie” – czytamy.

 

 

Źródło: fantastyka.pl / dorzeczy.pl

TK

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-07-06 15:12
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pierwszym naczelnym był Adam Hollanek- partyjniak wlepiony do obserwacji "dziwolągów" komuch betonowy - ale nie świnia. na bardzo wiele przymykał oko i swoich bronił. Drugim był red. Maciej Parowski facet nie ukrywał swojego katolicyzmu, nawet za komuny. Publikował rzeczy bardzo nieprawomyślne. - teksty takie jak "psychonautka" czy "Kara większa" przeszły do legendy polskiej fantastyki. Jacek Komuda - jego tekst "Wampiry z Odrzykońskiej" ukazał się w chwili gdy betonowe czerwone pająki z SLD przejęły władzę absolutną i zafundowały nam 20% bezrobocie. Już w Nowej Fantastyce ukazywały się felietony legendarnego opozycjonisty Lecha Jęczmyka z cyklu "nowe średniowiecze". dobre 15 lat temu ostrzegał w nich przed tym co dzieje się za oknem. a dziś? nakład kilkanaście tyś szt. karzełki stojące na karkach gigantów...
6 miesięcy temu / Smutny
 
I tak oto po kilkudziesięciu latach postanowiłem pożegneć się z kiedyś "Fantastyką" a dzisiaj "Nowa Fantastyką" na usługach ideologii lgbt. Nie sądziłem że doczekam czegoś takiego.
6 miesięcy temu / Hanys GórnoŚl
 
Absolutna racja - wg mnie potwierdza to m.in. Pismo Święte, Ap 3, 15-16: "Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust" - List do Kościoła w Laodycei jakże teraz jest aktualny
6 miesięcy temu / do As
 
Obecna wolność słowa w internecie, to po prostu zapiera dech w piersiach - jak słowo pisane jest wolne! Za czasów PRL, sprzed okrągłego stołu, nie wolno było krytykować ani socjalizmu, ani komunizmu, a o wolności słowa pisanego decydował cenzor z ulicy Mysiej. Teraz nie potrzeba urzędu cenzury państwowej, bo będąc wolnymi, w ramach demokracji, konsekwentnie stosuje się autocenzurę - w fantastyce naukowej też.
6 miesięcy temu / anonim_galeon
 
Kiedyś środowisko pisarzy i miłośników s-f było mocno konserwatywne. Ale mam dobre wiadomości: przynajmniej część jest taka nadal, sądząc po ostrych reakcjach na to żałosne kajanie się ciekawego kiedyś pisma.
6 miesięcy temu / SymNT
 
Onilewacy stosują terror na każdym froncie ,kneblują usta nie wygodnym jak i inaczej myślącym, usilnie z każdego robią ksenofoba rasistę i homofoba! my staliśmy się Letni i oni to wykorzystują nie potrafimy zamanifestować pokazać jedność i omijać szerokim łukiem firmy które się zginają pod ich terrorem!!
6 miesięcy temu / As
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.