26 października 2017

„Nowa dynamika zbliżenia”. Jak kardynał Marx chce budować jedność z protestantami?

(fot. Lennart Preiss/dapd/FORUM)

Przewodniczący niemieckiego episkopatu ogłosił wespół z podającym się za biskupa szefem Ewangelickiego „Kościoła” w Niemczech Heinrichem Bedford-Strohmem, że nadchodzi „dalsze zbliżanie ekumeniczne”.

 

Na łamach lewicowego dziennika „Die Zeit” Marx i Bedford-Strohm przekonują, że niemieckie społeczeństwo nie odróżnia już od siebie katolików i protestantów, a skoro tak – to nie należy wyprowadzać go z błędu. „Wewnątrz zeświecczonego i światopoglądowo pluralistycznego społeczeństwa, gdy wielu bliźnich nie odróżnia już katolików od ewangelików, musimy występować wspólnie” – deklarują obaj hierarchowie. W artykule czytamy, że w Rzymie i w Niemczech, gdzie rozpoczął się podział, powstaje właśnie „nowa dynamika zbliżenia”. Nadchodzi czas demonstrowania jedności, dodają.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Zobowiązujemy się wyjść naprzeciw zwłaszcza kwestii tak zwanej widzialnej jedności i wyjaśnić, co ona oznacza” – piszą. Jak przyznają, nadal istnieją „rzeczy bolesne oraz dzielące i nikt nie może podać daty, kiedy podział zostanie wreszcie przezwyciężony”; zalicza się tu między innymi „rozumienie Kościoła, związek między Kościołem, Eucharystią i Urzędem Papieskim”. Obaj hierarchowie są jednak zdecydowani, by „wzmacniać ekumeniczną wymianę w życiu liturgicznym naszych wspólnot, na przykład mając naszego partnera zawsze na uwadze w swoich modlitwach”. „Oba Kościoły” chcą też współpracować w takich kwestiach jak uchodźcy, zaangażowanie socjalne i miejsce chrześcijaństwa w świecie. „Chcemy wspólnie składać w społeczeństwie świadectwo wiary w Boga” – wskazują autorzy artykułu.

 

Jeszcze tej jesieni Marx i Bedford-Strohm zamierzają wystosować list do Ojca Świętego na temat postępów ekumenizmu i kroków, które należy w ich ocenie poczynić w Niemczech na drodze ku jedności. Ze strony Franciszka liczą na „trwałą zachętę”.

 

Na koniec autorzy wyjawiają, że chcą pracować nad tym, by Niemcy postrzegali katolików i protestantów, jako wspólnotę. Chcą razem pracować, by „być słyszalnym w społeczeństwie jako jeden głos Kościoła [niem. „die” Kirche – red.]”.

 

 

Źródło: kathpress.co.at

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 240 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram