DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

„Nowa dynamika zbliżenia”. Jak kardynał Marx chce budować jedność z protestantami?

„Nowa dynamika zbliżenia”. Jak kardynał Marx chce budować jedność z protestantami?
fot. Lennart Preiss/dapd/FORUM

Przewodniczący niemieckiego episkopatu ogłosił wespół z podającym się za biskupa szefem Ewangelickiego „Kościoła” w Niemczech Heinrichem Bedford-Strohmem, że nadchodzi „dalsze zbliżanie ekumeniczne”.

 

Na łamach lewicowego dziennika „Die Zeit” Marx i Bedford-Strohm przekonują, że niemieckie społeczeństwo nie odróżnia już od siebie katolików i protestantów, a skoro tak – to nie należy wyprowadzać go z błędu. „Wewnątrz zeświecczonego i światopoglądowo pluralistycznego społeczeństwa, gdy wielu bliźnich nie odróżnia już katolików od ewangelików, musimy występować wspólnie” – deklarują obaj hierarchowie. W artykule czytamy, że w Rzymie i w Niemczech, gdzie rozpoczął się podział, powstaje właśnie „nowa dynamika zbliżenia”. Nadchodzi czas demonstrowania jedności, dodają.

 

„Zobowiązujemy się wyjść naprzeciw zwłaszcza kwestii tak zwanej widzialnej jedności i wyjaśnić, co ona oznacza” – piszą. Jak przyznają, nadal istnieją „rzeczy bolesne oraz dzielące i nikt nie może podać daty, kiedy podział zostanie wreszcie przezwyciężony”; zalicza się tu między innymi „rozumienie Kościoła, związek między Kościołem, Eucharystią i Urzędem Papieskim”. Obaj hierarchowie są jednak zdecydowani, by „wzmacniać ekumeniczną wymianę w życiu liturgicznym naszych wspólnot, na przykład mając naszego partnera zawsze na uwadze w swoich modlitwach”. „Oba Kościoły” chcą też współpracować w takich kwestiach jak uchodźcy, zaangażowanie socjalne i miejsce chrześcijaństwa w świecie. „Chcemy wspólnie składać w społeczeństwie świadectwo wiary w Boga” – wskazują autorzy artykułu.

 

Jeszcze tej jesieni Marx i Bedford-Strohm zamierzają wystosować list do Ojca Świętego na temat postępów ekumenizmu i kroków, które należy w ich ocenie poczynić w Niemczech na drodze ku jedności. Ze strony Franciszka liczą na „trwałą zachętę”.

 

Na koniec autorzy wyjawiają, że chcą pracować nad tym, by Niemcy postrzegali katolików i protestantów, jako wspólnotę. Chcą razem pracować, by „być słyszalnym w społeczeństwie jako jeden głos Kościoła [niem. „die” Kirche – red.]”.

 

 

Źródło: kathpress.co.at

Pach


DATA: 2017-10-31 07:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Fakt , że >Niemieckie społeczeństwo nie odróżnia już od siebie katolików i protestantów < w dużej mierze wynika właśnie z ciężkiej pracy jaką wykonał i wykonuje kard. Marks i jego koledzy. Zacieranie różnic było i jest ich powołaniem. Przykład sprotestantyzownanej niemieckiej hierarchii winien być przestrogą i ostrzeżeniem dla wiernych Kościoła Polskiego.
ponad 2 lata temu / Iskierka
 
Gdy ktoś zaczyna mówić o Lutrze, cytuję mu to co napisał o Żydach: "Nigdy nie było pod słońcem narodu żądniejszego i mąciwszego, - pisał Luter ? niż ,ci, którym się zdaje, że są narodem przez Boga wybranym, aby obowiązani byli i musieli mordować pogan.(?)Żyd to jest serce żydowskie, jest drewniano-kamienno-stalowo twarde, niczym nie wzruszalne? gdy przejdzie Mesjasz, to on ma zabrać całemu światu złoto i srebro i pomiędzy nich rozdzielić.? Pod ich bożnicei szkoły należy podkładać ogien, a kto może, niech dorzuca do niego smoły i siarki. (?) A czego nie chwyci się ogień, potrzeba posypać grubo ziemią ażeby żaden człowiek nigdy nie zobaczył kamyka lub żużla z tego.(?)Wysysają nas jak pijawki, jak zmora leżą nam na piersiachte próżniacze szelmy,i leniwce; te brzuchacze chlają i żrą ii dobre czasy spędzająwnaszych domach, za to wszystko bluźnią jeszcze panu Jezusowi. Kościołom, książętom i nam wszystkim grożą i życzą śmierci i wszelkiego nieszczęścia?. Mar
ponad 2 lata temu / Andrzej BR
 
Kardynał Marx to ewidentny herezjarcha!
ponad 2 lata temu / Karol
 
Jakie "Kościoły"? Chrystus założył JEDEN Kościół! Wszelkie inne to uzurpacje! Dialog można uprawiać na polu miłości bliźniego, a nie doktrynalnej. Widać, że nazwisko to pewna spuścizna ....! Dolać czystej wody do brudne, ta ostatnia nie stanie się czysta, zaś czysta stanie się brudna! Kościół kat. "się wyspowiadał" z grzechów swoich wiernych, a protestanci? Dialog wymaga również "mea culpa" drugiej Wysokiej Strony!
ponad 2 lata temu / Stan
 
Marksistowski bełkocik.
ponad 2 lata temu / DNA
 
Teraz już tylko czekam gdy ogłoszą jedność z Islamem.
ponad 2 lata temu / OP
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.