DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Nośmy mantylki!

Nośmy mantylki!

Nie ma już obowiązku nakrywania głowy przez kobietę w kościele, ale jest przywiązanie do tradycyjnej pobożności, jest głębokie poczucie słuszności tej tradycji i wreszcie przekonanie, że kobieta z nakrytą głową jest skromniejsza, bardziej pokorna i uniżona przed obliczem Najwyższego – mówi PCh24.pl Adrianna Tryburcy, która prowadzi sklep internetowy mantylki.pl.

 

W liście św. Pawła do Koryntian Apostoł stawia pytanie: „Czy wypada, aby kobieta z odkrytą głową modliła się do Boga?”. Wypada?

Myślę, że najważniejsze jest, aby kobieta gorąco modliła się do Boga. Od tego wszystko się zaczyna...Formalnie od lat 80. ubiegłego stulecia nie ma już obowiązku nakrywania przez kobiety głów w kościele. Rajmund kardynał Burke, zapytany o tę kwestię, odpowiedział: „Noszenie przez kobiety nakrycia głowy nie jest wymagane, kiedy kobieta uczestniczy we Mszy św. w zwykłej formie rytu rzymskiego. Istnieje jednak oczekiwanie, że kobiety uczestniczące we Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego będą nakrywać głowy, tak jak było to praktykowane do czasów, gdy obowiązywał Mszał Rzymski z 1962 r. Nie jest jednak grzechem, jeśli kobieta uczestniczy we Mszy św. w NFRR bez nakrycia głowy”.


Dokładnie o to chodzi. Nie ma już obowiązku, ale jest przywiązanie do tradycyjnej pobożności, jest głębokie poczucie słuszności tej tradycji i wreszcie głębokie wewnętrzne przekonanie, że kobieta z nakrytą głową jest skromniejsza, bardziej pokorna i uniżona przed obliczem Najwyższego. Ja tak to czuję i dlatego nakrywam głowę.


Co sprawiło, że zaczęliście szyć mantylki?

Zaczęło się bardzo prozaicznie, kiedy sama chciałam kupić sobie i swoim córkom nakrycia głowy, odkryłam, że to co jest na rynku jest drogie i mało atrakcyjne. Pomyśleliśmy więc z mężem, że jeśli chcemy zachęcać inne panie do podtrzymywania tej pięknej tradycji, trzeba zaoferować im coś lepszego. I tak się zaczęło. Początki były trudne, trochę jak błądzenie po omacku, ale wyrabiamy się. Mam też dużo pomysłów na inne nakrycia głowy, które będziemy stopniowo wprowadzać do oferty.


Widzisz w tym coś więcej niż biznes? Czy podczas pracy towarzyszy Ci modlitwa?

Jest to ta rzadka sytuacja, kiedy można połączyć pracę z robieniem czegoś dobrego, czegoś co zwiększa Chwałę Bożą. Taką pracę wykonuje się o wiele chętniej, z poczuciem misji. Oczywiście ja i wszystkie inne mamy, których rękodzieło oferujemy w naszym sklepiku, polecamy Bogu w modlitwach naszych klientów, środowisko Tradycji łacińskiej i cały Kościół Święty.


Czy w Polsce ma szansę odrodzić się tradycja na nakrywania głowy u kobiet w Kościele?

Myślę, że w środowiskach związanych z Mszą Trydencką byłoby to zupełnie naturalne. Jeśli ktoś szuka tradycyjnych form pobożności i one właśnie pomagają mu zbliżać się do Boga, to prędzej czy później odkryje wartość nakrywania głowy.


W USA 8 grudnia jest Dniem Mantylki. Przyjmie się to u nas?

Któż to wie… Ze swej strony mogę jedynie obiecać, że będziemy promować ten dzień na mantylkowym blogu oraz zachęcać panie do nakrywania głów nie tylko w grudniu ,ale i przez cały rok.


 


Rozmawiała: Iga Stolar - Łypczak

DATA: 2015-03-17 08:36
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Babcia żadnej mantylki nie nosiła. Kapelusz. Na wsi - chusta. Co za snobizm z tymi mantylkami!
ponad 4 lata temu / Kajja
 
To jest tradycja i nie tylko ,ale skromnosc i szacunek przed P.Bogiem i do otoczenia.Dawniej kobiety mialy chusty na glowach nie tylko w kosciele ,ale i w codziennym uzytku.Bylo to piekne,a teraz panie rozne cyrki robia na glowach,zadnej skromnosci.....,pycha ,pycha i pycha.(to ciezki grzech)Prawie nagie przychodza do kosciola a na ulicy to az glowe wykreca.Ze wszystkiego bedziemy rozliczeni,P.Bog powolal nas do Swietosci, a my lykamy wszystko co jest modne i zle.Szatan nas atakuje w czym tylko mu sie uda.Ja na Msze Trydenckie zakladam mantylke.Ale poboznosc i skromnosc jest na pierwszym miejscu.KROLUJ NAM CHRYSTE!!!!!
ponad 5 lat temu / Joli
 
I miałabym kłopot z głowy zakładając mantylkę.Czyli kłopot z utrzymaniem nienagannej fryzury w wietrznym kraju.
ponad 5 lat temu / jesiotr
 
tradycje? bleee. nie. tylko słowo Boże !
ponad 5 lat temu / nietedy droga
 
Po pierwsze nie wymyślać kolejnych "zapożyczonych tradycji". Pielgrzym ma rację. Mamy w Polsce tradycję chust i kultywujmy ją. Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie.
ponad 5 lat temu / taka ta
 
Dziś mantylka, jutro czador.
ponad 5 lat temu / Nawojka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.