DZIŚ JEST:   09   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana Diego
Św. Leokadii, męczennicy
 
 
 
 

Norwescy urzędnicy odpowiedzą przed polskim sądem za rozbijanie rodziny

Norwescy urzędnicy odpowiedzą przed polskim sądem za rozbijanie rodziny
Fot. Pixabay

Sprawa pracowników norweskiego urzędu do spraw dzieci – Barnevernet, którzy bezpodstawnie odebrali polskie dziecko powinna być ponownie rozpoznana przez sąd. Takie postanowienie wydał Sąd Okręgowy w Tarnowie. Byłby to precedens, gdyż zagraniczny urzędnik jeszcze nigdy nie odpowiadał w Polsce za działanie wymierzone w polską rodzinę. Rodziców z Tarnowa reprezentują prawnicy Ordo Iuris.

 

W noc sylwestrową 2015/2016 matka wraz z małoletnią córką podczas obserwowania noworocznych  fajerwerków zostały zaczepione przez będącą pod wpływem alkoholu, agresywną grupę młodzieży. Z tego powodu kobieta postanowiła wezwać norweską policję. Podczas przeprowadzania czynności spisywania zeznań rodziny, funkcjonariusze dostrzegli na stole otwartego szampana. Na tej podstawie uznali, iż rodzice małoletniej borykają się z problemem alkoholowym. Niezwłocznie zawiadomili o tym fakcie urzędników Barnevernet, którzy siłą odebrali małoletnią, umieszczając ją w pogotowiu opiekuńczym. Dziecko wróciło do rodziców dopiero 4 stycznia 2019 r.

 

Po powrocie do Polski 18 stycznia 2016 r. matka złożyła do Prokuratury Rejonowej w Tarnowie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez norweskich funkcjonariuszy. 1 lutego 2016 r. zostało wszczęte śledztwo (o przestępstwo z art. 231 § 1 KK). Rodzinę reprezentowali prawnicy Ordo Iuris. Z uwagi na dwukrotną decyzję Prokuratury Rejonowej o umorzeniu postępowania, Instytut w imieniu rodziców wniósł akt oskarżenia przeciwko pracownikom Barnevernet. Mimo aktu oskarżenia Sąd Rejonowy w Tarnowie postanowieniem z czerwca 2019 r. umorzył postępowanie przeciwko norweskim urzędnikom uznając, ich zachowanie nie ma znamion czynu zabronionego. Prawnicy Ordo Iuris złożyli zażalenie na to orzeczenie.

 

Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Tarnowie. Wydał on postanowienie o przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania. Sąd stwierdził w uzasadnieniu, iż „(…) właściwym forum do rozpoznania tej sprawy powinna być rozprawa. Zapewni ona nie tylko należną obu stronom kontradyktoryjność  w postępowaniu sądowym, oskarżycielowi umożliwi realizację zasad określonych w art. 2 § 1 pkt 1-3 k.p.k., zaś sądowi da szansę poprzez bezpośredni kontakt z dowodami na podjęcie rozstrzygnięcia opartego na prawdziwych ustaleniach faktycznych. Dopiero w zależności od tak poczynionych ustaleń faktycznych możliwa będzie ocena prawna zdarzeń objętych przedmiotem niniejszego postępowania”.

 

– Polskie państwo, którego emanacją w tym przypadku jest Sąd Rejonowy w Tarnowie powinno przeprowadzić wnikliwe postępowanie w sprawie, w której pokrzywdzonym jest małoletni obywatel z Polski. Niniejsze postępowanie ma charakter precedensowy, ponieważ wcześniej żaden urzędnik zza granicy nie odpowiadał karnie przed polskim sądem za niezasadne rozbijanie polskich rodzin – dodaje adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris.

 

źródło: Ordo Iuris

TK


DATA: 2019-10-23 14:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Komentatorzy "ujeli" tragiczny fenomen naszych czasow odbierania dzieci za niedokonane przewinienia lub przewinienia jedynie ubzdurane,Nowegia przodu w tym procederze ale Szwecja,Niemcy, W.Brytania czy Polska robi im konkurencje !!!Prawdziwym tragediom czy prekariatowi dzieci ani nie zapobiega ani ich nie lagodzi np.poprzez" bezwarunkowa comiesieczna alimentacje dzieci" i calodzienne szkoly /przedszkola ale z wysokowyspecjalizowana kadra nauczycieli,takze do nauki muzyki, sportu, plastyki, rytmiki i baletu i innych i obowiazkowymi sniadaniami i obiadami...Od odkrycia ropy naftowej w Norwegii panstwo to od ok.1990 wysoce wzbogacilo sie i odeszlo rzekomo.od biedy i zycia nomadow ale ten postep to niewyobrazalny wrecz problem alkoholowy, jak slysze Norwegia to wali mnie o sciany, bo wiem co to jest, Norwegowie masowo przyjedzaja do Niemiec polnoc ,by sie upijac az do utraty swiadomosci, u siebie tego robic nie moga..to dziwaczne spoleczenstwo,ich fundusze emerytalne wykupujanieruchomos
1 miesiąc temu / Krolowa Bona
 
Takich rodzin jest masa na całym świecie. Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja itd. Jestem na bierząco to co się dzieje w W. BRYTANII... Social Services to państwo w państwie. Tam nie ma uczuć, dobroci i prawa. Pod przykrywką pomocy dzieciom jest praktykowany preceder nabijania kasy. A gdzie jest nasze państwo? Państwo polskie ma w d...e polskich obywateli. Ambasady i konsulaty nic nie pomagają a wręcz odnosimy wrażenie, że grają w jednej lidze. Wiele rodzin ukrywa swój ból i walczy w ciszy z SS bo hejterów nie brakuje. Ja piszę głośno:byłam w podobnej sytuacji jak tamta rodzina. Domysły i naciągane fakty zrobiły ze mnie najgorsząatką na świecie. O mały włos nie straciłam dzieci. Nawet gdy przy boku miałam dość znaną w Polsce panią psycholog, pedagog, prezes stowarzyszenia, ktora prowadzila terapie mojego dziecka. Nikt nie chciał jej słuchać. Ważniejsze słowa miał prac. Socjalny po kilku miesięcznym kursie niż wykształcony wieloletnią praktyką psycholog.
1 miesiąc temu / Alicia
 
Norwegia to chory kraj. Nigdy moja noga tam nie stanie. Przypomina się mi jak cackano się z bandytą, który zabił prawie 100 osób na wyspie niedaleko Norwegii. Absurdem są prawa człowieka dla takiego bandyty, natomiast milczenie i puste słowa współczucia dla rodzin ofiar.
1 miesiąc temu / Krakusik
 
Brawo Ordo Iuris
1 miesiąc temu / Zibi44
 
Jezu, to sie w glowie nie miesci..!! Jak sobie pomysle co Ci rodzice i to biedne dziecko musieli przezywac, to az mi skora cierpnie. Nie potrafie sobie nawet wyobrazic co bym czula, gdyby mi w ten sposob zabrali dziecko. Chyba by mnie musieli zamknac w wiezieniu, bo bym komus krzywde zrobila.
1 miesiąc temu / Judyt
 
państwo polskie rozbija kilkadziesiąt tysięcy polskich rodzin rocznie m.in. na podstawie z ustawy przemocy w rodzinie
1 miesiąc temu / marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.