DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2020 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Norwegia: Pierwszy raz w historii więcej ateistów niż wierzących

Norwegia: Pierwszy raz w historii więcej ateistów niż wierzących

Wśród Norwegów więcej jest już ateistów niż wierzących w Boga – wynika z najnowszego reprezentatywnego sondażu. W ciągu trzydziestu lat odsetek ateistów podwoił się.

 

Badanie dotyczące wiary w Boga przeprowadził ośrodek badań rynkowych i opinii społecznych, Ipsos z siedzibą w Oslo. Okazało się, że po raz pierwszy w historii więcej jest Norwegów niewierzących w Boga niż w Niego wierzących. 39 proc. spośród 4 tys. badanych uważa, że Boga nie ma. W Jego istnienie wierzy tylko 37 proc. Norwegów. 24 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

 

Jeszcze dwa lata temu odsetek teistów i ateistów był taki sam. Z kolei w roku 1985, gdy pierwszy raz badano tę kwestię, wiarę w Boga deklarowało 50 proc. ankietowanych; zdecydowanych ateistów było wówczas 20 proc. W ciągu trzydziestu lat zatem liczba ateistów niemal się podwoiła. W Boga nie wierzą przy tym częściej mężczyźni niż kobiety.

 

Najwięcej ateistów, bo aż 44 proc., mieszka w norweskiej stolicy, Oslo. Tylko 29 proc. mieszkańców tego miasta wierzy w Boga. 75 proc. obywateli zamieszkałej przez 5,1 mln ludzi Norwegii zostało ochrzczonych w protestanckim „Kościele” Norwegii. 100 tysięcy katolików stanowi jedynie 2 proc. obywateli. Większość z nich to imigranci.

 


Źródła: kath.net, aftenposten.no

Pach

DATA: 2016-04-17 09:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

i dlatego maja dobrobyt. A Polacy żebrzą o prace u nich.
ponad 3 lata temu / piecuszek
 
Co to znaczy 24% nie ma zdania? Boją się odpowiedzieć, że wierzą w Boga, bo to takie niepopularne? A może jest im to obojętne, czyli nie wierzą Tak. Moim zdaniem można dodać ich do ateistów.
ponad 3 lata temu / Falanga
 
Co to znaczy 24% nie ma zdania? Boją się odpowiedzieć, że wierzą w Boga, bo to takie niepopularne? A może jest im to obojętne, czyli nie wierzą
ponad 3 lata temu / Ciekawski
 
Mniejsza z Norwegią. W Polsce niebawem poważny sprawdzian wiary dla naszych rządzących w sprawie aborcji. Zobaczymy jak to wyglądać będzie w praktyce. Bo o Bogu prezydent i rząd w teorii pięknie mówi. A co zrobi? jeżeli pójdą na kompromis co do zmniejszenia zabójstwa dzieci do 22 tygodnia to sami sobie dopiszcie co są warci. I wtedy powoływanie się na korzenie chrześcijańskie czy miłosierdzie to będzie nie poważne z ich strony.
ponad 3 lata temu / Falanga
 
Jest próżnia. Wypełnia ją europejska filozofia świecka. To własnie dlatego Muzułmanie zostają przy religii - bo nie mają alternatywy. My ją mamy.
ponad 3 lata temu / LMB
 
Właściwie to wydają na siebie wyrok śmierci. Dla muzułmanina, ateista, to coś gorszego od bydła. Tacy nie zasługują na życie i jak tylko powstaną sprzyjające okoliczności, to nie będzie Norwegów.
ponad 3 lata temu / ruler
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.