DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Norwegia: Krzyż podważa wiarygodność telewizji?

Norwegia: Krzyż podważa wiarygodność telewizji?

Siv Kristin Saellmann była do niedawna jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych dziennikarek norweskiej publicznej telewizji NRK. Była, bowiem kilka dni temu, podczas czytania wiadomości zaprezentowała się szerokiej publiczności z łańcuszkiem z krzyżykiem.

 

Zdobiący szyję spikerki krzyżyk o długości 1,4 cm (!) natychmiast wywołał burzę. Rozdzwoniły się telefony, maile zablokowały skrzynki norweskiej TV. Norwegowie, ale tez liczni muzułmanie mieszkający w tym kraju nie kryli oburzenia, jak ich ulubiona prezenterka mogła w ten „demonstracyjny sposób” okazać swą religijną przynależność. „Telewizja, a co za tym idzie jej pracownicy muszą być neutralni światopoglądowo. Nie mogą w żaden sposób przedkładać jednej religii nad drugą – czytamy w protestach norweskich widzów. „Tak wyglądająca prezenterka telewizyjna w świeckim kraju jakim jest Norwegia dyskryminuje wyznawców Islamu” – dodają w podobnym tonie norwescy muzułmanie.

 

Pod wpływem protestów norweskich widzów, od razu ugięli się przedstawiciele norweskiej TV. Dyrektor ds. informacji Pet Arne Kalbakk zabronił dziennikarce występowania na antenie mając na sobie łańcuszek z krzyżykiem. – Mimo, że w naszym kraju dominują chrześcijanie, nasze media na każdym kroku muszą pokazywać, że są neutralne. Prezenterka z chrześcijańskimi symbolami podważa naszą wiarygodność! – powiedział uzasadniając swoja decyzję Kalbakk.

 

Siv Kristin nigdy nie kryła, że jest chrześcijanką. Chrześcijaninem jest również jej małżonek. To on podarował jej niedawno łańcuszek z krzyżykiem, do którego była bardzo przywiązana. Sama zainteresowana natomiast, na łamach dziennika „Local” skrytykowała zachowanie swoich przełożonych.

 

W Norwegii przypomina sie dość podobny przypadek ze stewardessą British Airways. Koptyjka, Nadia Ewaida podczas swoich obowiązków nie mogła nosić na szyi podobnego łańcuszka z krzyżykiem. Ewaida nie dała jednak za wygraną. Po siedmiu latach, w styczniu br. udało jej się przed Europejskim Trybunałem ds. Praw Człowieka dowieść, że zarząd British Airways dyskryminował ją i obrażał jej uczucia religijne. Czy podobna droga do sprawiedliwości czeka norweską dziennikarkę? Czas pokaże.

 

 

Źródło „L’Avvenire”

 DATA: 2013-11-15 12:12
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

najwyraźniej Norwegia tak rządzą Norwegowie jak Polską Polacy tylko tam na bogato
ponad 7 lat temu / najwyraźniej Norwegia tak rządzą Norwegowie jak Polską Polacy
 
"I would like to express my outrage regarding NRK attitude toward Siv Kristin Saellmann. This should not be acceptable in the country known for its tolerance to force Christians to renounce symbols of their faith and restraining them in the name of freedom and tolerance for other faiths. This is a disgrace and defeat of your [email protected]
ponad 7 lat temu / [email protected]
 
"I would like to express my outrage regarding NRK attitude toward Siv Kristin Saellmann. This should not be acceptable in the country known for its tolerance to force Christians to renounce symbols of their faith and restraining them in the name of freedom and tolerance for other faiths. This is a disgrace and defeat of your [email protected]
ponad 7 lat temu / 123
 
nrk.no/kontakt email: "I would like to express my outrage regarding NRK attitude toward Siv Kristin Saellmann. This should not be acceptable in the country known for its tolerance to force Christians to renounce symbols of their faith and restraining them in the name of freedom and tolerance for other faiths. This is a disgrace and defeat of your society.
ponad 7 lat temu / @nrk.no/kontakt
 
Na ich miejscu żądałbym ZAKAZU IMIGRACJI Z KRAJÓW AFRYKAŃSKICH ,a przedewszystkim MUZUŁMAŃSKICH za taki SYF. Tam jest NORWEGIA I POWINNI ŻYĆ NORWEGOWIE, a nie przyjdzie pewien Afrykańczyk i se rządzi jak u siebie!.
ponad 7 lat temu / Limaczek
 
Mnie zastanawia, dlaczego krzyż w Polsce jest w takiej pogardzie. Ostatnio byłe na naszej poczcie. Na ścianie za okienkami pocztowymi wisi krzyż. Zapytałem się Pań, czy oddają cześć, czy robią znak krzyża, czy uklękną się i pomodlą codziennie przed krzyżem. Czy mają go w pogardzie i nie zwracają na niego uwagi. Byłe w wielkim szoku, bo żadna z nich nie oddaje mu czci. To po co on tam wisi?
ponad 7 lat temu / proto
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.