DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Norwegia: jest Polonia, jest nowa świątynia katolicka!

Norwegia: jest Polonia, jest nowa świątynia katolicka!
fot.raichinger/sxc.hu

Budowa rozpocznie się na początku przyszłego roku. Kościół ma zostać przekazany wiernym pod koniec roku 2017 albo na początku 2018. Patronem nowej świątyni będzie Święty Olaf, król, za panowania którego Norwegia przyjęła chrześcijaństwo.

 

Dotychczas istniejący powstał w roku 1973, kiedy w Trondheim, trzecim pod względem liczby ludności mieście Norwegii, było zaledwie 500 katolików. Teraz potrzeby są bez porównania większe; w Trondheim mieszka dziś ponad 6000 katolików. W ogromnej większości są to Polacy. Rdzenni Norwegowie natomiast stanowią ok. 25 procent wyznających katolicyzm mieszkańców Trondheim.

 

Liczba katolików w protestanckim Królestwie Norwegii po raz pierwszy od czasów reformacji wzrasta i przekracza już 100 tys. (ilość dotychczas nienotowana w dziejach tego państwa).

 

W Norwegii mieszka dziś oficjalnie 86 300 Polaków co stanowi 1,76 proc całej populacji. Nieoficjalne dane podają jednak, że Polaków w Norwegii może być nawet dwukrotnie więcej, bo aż 120-130 tysięcy. Jeszcze w 2001 roku w Norwegii mieszkało, według statystyk, tylko 6432 Polaków. Wśród imigrantów Polacy są aktualnie najliczniejszą grupą.

 

Nowy kościół stanie tuż obok ważnej dla Norwegów, historycznej świątyni Nidaros, która zbudowana została w XI wieku. Po roku 1537, po zwycięstwie reformacji w Skandynawii, Nidaros (wzorowany na angielskiej katedrze w Canterbury) przemieniono w świątynie protestancką

 

 

Źródło: „La Croix”, sedmitza.ru

ChS

 
DATA: 2016-01-08 14:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Deo Gratias
ponad 4 lata temu / Zbigniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.