DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Norwegia: Bóg dopomógł polskiej lekarce wygrać walkę o wolność sumienia

Norwegia: Bóg dopomógł polskiej lekarce wygrać walkę o wolność sumienia
Fot. Roman Koszowski / FOTO GOSC / FORUM

Zwolnienie z pracy polskiej lekarki Katarzyny Jachimowicz za odmowę założenia pacjentce spirali wczesnoporonnej było naruszeniem praw człowieka - uznał norweski sąd. Pochodząca z Białegostoku dzielna pani doktor, miała odwagę stanąć do walki z państwem norweskim o wolność sumienia. Jak powiedziała: „Bóg zwyciężył”.

 

Doktor Katarzyna Jachimowicz w roku 1999 założyła z mężem radiologiem i przyjaciółmi jedną z pierwszych przychodni rodzinnych w Białymstoku. Wspólnie prowadzili ją do roku 2008, kiedy za namową męża, wyjechali z dwójką swoich dzieci na kontrakt do Norwegii. Małżonkowie otrzymali pracę w tamtejszej służbie zdrowia.

 

Już w krótkim czasie po rozpoczęciu praktyki lekarza rodzinnego dr Jachimowicz zdobyła zaufanie wielu pacjentów. Z ich strony podczas całej lekarskiej praktyki nie było na nią żadnej skargi. W styczniu 2015 roku w Norwegii całkowicie zniesiono klauzulę sumienia w medycynie rodzinnej. Od tego czasu zaczęto tam łamać sumienia lekarzy, bowiem mieli oni prawny obowiązek kierowania pacjentek na aborcję i zakładania, tym, które wyrażą taką chęć, wkładek wczesnoporonnych, powodujących śmierć dziecka w pierwszym stadium rozwoju.

 

Doktor Katarzyna Jachimowicz, zgodnie ze swoim stanowiskiem postawionym na początku pracy, odmówiła zakładania wkładek wczesnoporonnych, tzw. spiralek. Pracodawca nie bacząc na wcześniejsze ustalenia zawarte z polską lekarką, za jej odmowę założenia śmiercionośnej wkładki, zwolnił ją z pracy. Kobieta uznała, ze ta decyzja pracodawcy, jest deptaniem sumienia i dlatego postanowiła, w imieniu swoim i innych podobnie pokrzywdzonych lekarzy, stanąć przed sądem do walki z państwem norweskim. Oskarżyła je  o łamanie sumień lekarzy w Norwegii i zażądała odstąpienia od tego haniebnego procederu.     

 

W styczniu 2017 roku w norweskim mieście Notodden trwał pierwszy precedensowy proces w tej sprawie. Sąd pierwszej instancji oddalił pozew dr. Jachimowicz. Zasłaniając się kuriozalnym uzasadnieniem wyroku: „skoro mężczyźni nie spotkają się z odmową założenia im wkładki domacicznej, to kobiety też nie mogą spotkać się z taką odmową, bo... byłby to akt dyskryminacji ze względu na płeć.”

 

Polskiej lekarki nie przekonała ta „nowomowa”, nie ustąpiła i odwołała się od wyroku do sądu wyższej instancji w  Skien. Proces rozpoczął się pod koniec października i według planów miał zakończyć się już na początku listopada. Tak się jednak nie stało. Najwyraźniej polskiej medyk udało się poruszyć sumienia sędziów, którzy do tej pory obradowali jaki werdykt wydać. Kiedy go obecnie ogłoszono, właściwie wszyscy byli zaskoczeni. Sąd w Skien przyznał bowiem rację doktor Katarzynie Jachimowicz. W swoim werdykcie jasno stwierdził, że wyrzucenie jej z pracy za odmowę wprowadzenia do organizmu pacjentki mechanizmu, który miał uśmiercić dziecko już w pierwszych chwilach jego istnienia, było naruszeniem praw człowieka.

 

Sama doktor Jachimowicz przez dłuższą chwilę po usłyszeniu tego wyroku nie mogła ukryć euforii. Jako osoba głęboko wierząca powtórzyła za naszym zwycięskim królem Janem III Sobieskim   „Veni, vidi, Deus vicit!” (przybyłam, zobaczyłam, Bóg zwyciężył!) Przypomnijmy, iż przez cały czas procesu grupy modlitewne, obrońcy życia nienarodzonego oraz pojedyncze osoby prowadziły modlitwy w intencji zwycięstwa prawdy przed norweskim sądem.

 

Komentując wyrok dla mediów, dr Jachimowicz powiedziała m.in. „jest nadzieja dla tej Norwegii, która chce przestrzegać praw człowieka”. Natomiast adwokat dr Jachimowicz, Haakon Bleken, zauważył, że werdykt sądu w Skien to pierwszy w norweskim porządku prawnym wyrok, w którym uznał on ważną rolę sumienia. Sąd w Skien nakazał gminie Sauherad, która zwolniła z pracy naszą dzielną rodaczkę, wypłatę dr Jachimowicz 600 tys. koron (ponad 260 tys. zł) jako zwrot poniesionych przez nią ogromnych kosztów procesowych.

 

Samorządowcy z gminy Sauherad byli pewni, że sąd wyższej instancji podtrzyma korzystaną dla nich decyzję sądu  niższej instancji, więc wyrok sądu w Skien kompletnie ich zaskoczył . Obecnie zastanawiają się, jak zareagować.

 

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2017-11-27 14:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ta Pani jest tam gościem, jak się jej nie podobają zasady, powinna opuścić ten kraj, a nie wprowadzać zmiany. Kto z was chce aby wasz gość rządził w waszym domu? Medycyna to jedno -wiara to drugie. Wiara to coś w co się wierzy lub nie, a nie fakt...
3 miesiące temu / rik
 
Stormer: 1) Już w X wieku Kościół nauczał (owoc Cluny), że posłuszeństwo niemoralnej władzy jest niemoralne (a więc i posłuszeństwo niemoralnemu prawu, przez władzę przecież stanowionego, jest niemoralne), 2) Bezwzględnym wymogiem: "Prawa trzeba przestrzegać" wychylasz się z Łaciństwa ku Bizantynizmowi i/lub Judaizmowi (powszechnie dziś zresztą, w sensie cywilizacyjnym, w Europie panującym).
ponad 2 lata temu / Bond (James)
 
Wiwat Prawo, Wiwat Sprawiedliwość Wiwat Wolność Sumienia Wiwat Jezus Chrystus Pan nasz i Bóg nasz - Droga, Prawda i Życie
ponad 2 lata temu / Lech Galicki
 
Też bym się za Panią modlił gdybym znał sprawę wcześniej, Myślę że teraz też jeszcze nie jest za późno. Gratulacje Krzysztof
ponad 2 lata temu / Krzysztof
 
Tak Tak Stormer, w III Rzeszy też przestrzegano prawa i zgodnie z nim uśmierciano ludzi nie mieszczących się w kanonie obowiązującym w ówczesnej Rzeszy. Dlatego prawo musi wynikać z prawa wyższego, z absolutu i którego pryncypia są zawsze stałe, a nie z kaprysu różnych ludzi ustalających jego zasady w/g potrzeb danej grupy a wykluczających nie mieszczących się w ich kanonie. Wówczas mamy prawo totalitarne jak faszyzm, hitleryzm, bolszewizm czy dzisiejsze tendencje na zachodzie Europy.
ponad 2 lata temu / Robert
 
Każdego prawa trzeba przestrzegać? I zawsze?
ponad 2 lata temu / do Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.