DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Nordyckie neopogaństwo zyskuje popularność. Dlaczego tak wielu chce oddać pokłon demonowi?

Nordyckie neopogaństwo zyskuje popularność. Dlaczego tak wielu chce oddać pokłon demonowi?
By Llir (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:ModRusPag.jpg) [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons

K.V. Turley na łamach amerykańskiego portalu „National Catholic Register” zwraca uwagę na rozkwit neopogaństwa w Europie. Staje ono coraz bardziej popularne choćby w Wielkiej Brytanii, Islandii czy Danii. W tym ostatnim kraju w otwarciu neopogańskiej świątyni uczestniczyli nawet przedstawiciele władz. Zdaniem komentatorów ta moda wynika z niechęci współczesnych ludzi do religijnych wymagań, jakie stawia chrześcijaństwo. W neopogaństwie otrzymują oni religijność w wersji light.

 

Na Islandii nordyckie neopogaństwo to najszybciej rozkwitająca "religia". Do stowarzyszenia Ásatrúarfélagið w 2002 roku należało 570 członków. Obecnie zaś jest to 4216. To niemało jak na liczącą 348 580 osób Islandię. Dla porównania katolików jest tam 12 901.

 

Neopoganizm rozkwita także w innych krajach Europy. Zgodnie z cenzusem z 2011 roku ponad 75 000 Brytyjczyków uznawało się za neopogan. W tym przypadku liczba jest stosunkowo nieduża jak na 60- milionowy kraj. Jednak jak twierdzi „National Catholic Register”, chodzi tu zapewne o wyznawców aktywnych, a nie wyłącznie figurujących w statystykach.

 

Z czego wynika owa atrakcyjność neopogaństwa dla zlaicyzowanego i liberalnego człowieka współczesnego? Częściowo chodzi tu o ciekawość. Ponadto zdaniem Rogera Bucka, byłego aktywisty New Age, nawróconego na katolicyzm, dzieje się tak dlatego, że wierzenia pogańskie wymagają bardzo niewiele. Tymczasem katolicyzm nakazuje wierzyć w prawdę absolutną i przestrzegać wymagającej etyki.

 

Brytyjscy neopoganie niekiedy otwarcie prowokują chrześcijan. Na przykład w sierpniu 2017 grupa pod nazwą Bractwo Odyna napisała do arcybiskupa Canterbury, żądając „zwrotu” poganom 2 kościołów. Ich zdaniem zostały one ukradzione w ramach „duchowego ludobójstwa”.

 

Z kolei w Danii w 2016 roku otwarto nową świątynię poświęconą bożkowi Odynowi. To pierwsza tego typu budowla zbudowana w Danii od czasów jej chrystianizacji (VIII-XII wiek). W ceremonii otwarcia przybytku uczestniczyło kilka przedstawicieli administracji rządowej.

 

Warto pamiętać, że współczesne neopogaństwo jest często jedynie współczesnym wyobrażeniem na temat dawnych wierzeń. Wielokrotnie, o ile nie zawsze, nie ma zaś wiele wspólnego z oryginalnym kultem starożytnym czy wczesnośredniowiecznym.

 

Oddawanie się neopogańskiemu bałwochwalstwu stanowi poważny grzech przeciwko Pierwszemu Przykazaniu Dekalogu. Jak przestrzega Pismo Święte pogańskie bożki, jako takie nie istnieją. Oddawanie im czci to de facto czczenie złych duchów.

 

Źródło: ncregister.com

mjend


DATA: 2018-11-02 10:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeszcze większą hipokryzją (bo związaną z okłamywaniem samego siebie) i głupotą jest porzucanie prawdziwej doktryny katolickiej stawiającej jednak wymagania, dla fałszywej wiary nie stawiającej żadnych wymagań, za to prowadzącej do wiecznych cierpień.
ponad 1 rok temu / do janka
 
cyt"katolicyzm nakazuje wierzyć w prawdę absolutną i przestrzegać wymagającej etyki" -nakazuje ,a jak z realizacją ? mówią że katolicyzm to religia w której i kapłani i wyznawcy postępują dokładnie odwrotnie od głoszonych zasad,.czyli hipokryzja i tu wkraczają inne wyznania
ponad 1 rok temu / janka
 
Jak mawia Grzegorz Braun, jeśli ktoś nie wierzy w Boga, to wierzy w byle co.
ponad 1 rok temu / Bora
 
Od tego człowiek ma wolną wolę by wybierać między dobrem i złem, światłem i ciemnością, ing i yang, sacrum i profanum. Nie można administracyjnie zakazać wyznawania lub nakazywać jakiejkolwiek wiary.
ponad 1 rok temu / Justus Apostata
 
W Polsce wcale nie lepiej. Poganie mają conajmniej 3 zarejestrowane związki wyznaniowe, w tym Rodzimy Kościół Polski.
ponad 1 rok temu / Kron
 
I to Polske ktoś smie nazywać sredniowieczem. Tu mamy do czynienia z cofnieciem do jego wczesnej postaci.
ponad 1 rok temu / zzz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.