DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Nominacja prezydencka dla Hilary Clinton prawie pewna. Jej rywal nie składa jednak broni

Nominacja prezydencka dla Hilary Clinton prawie pewna. Jej rywal nie składa jednak broni
By C-SPAN [Public domain], via Wikimedia Commons

Hilary Clinton uzyskała wystarczającą liczbę głosów delegatów na krajową konwencję Partii Demokratycznej, aby uzyskać nominację prezydencką z ramienia tej partii. Jednak jej socjalistyczny konkurent Bernie Sanders nie rezygnuje z walki o nominację. Popierają go zwłaszcza młodzi, sprzeciwiający się status quo. Co ciekawe, w porównaniu z żoną Billa Clintona to Sanders ma większe szanse na pokonanie Republikanina Donalda Trumpa.

 

Według AP oraz sieci telewizyjnej NBC, Clinton przekroczyła już próg 2383 głosów delegatów, czyli minimum niezbędnego do uzyskania nominacji prezydenckiej. AP wyliczyła również, że Clinton ma zapewnione głosy 1812 „zwykłych” delegatów oraz 571 superdelegatów. Tak zwani superdelegaci, prominentni członkowie Partii Demokratycznej, mogą głosować wedle uznania. Obecnie znaczna większość z nich popiera żonę Billa Clintona. Senator z Vermont liczy na zmianę zdania przez nich. Podczas wiecu w Kalifornii socjalistyczny kandydat Bernie Sanders przekonywał, że głosowanie na niego to jedyny sposób na zmianę sytuacji w kraju. Twierdził, że Donald Trump dąży do podziału wśród obywateli, zaś Hilary Cliton wdroży jedynie drobne zmiany. My zaś chcemy przemienić kraj powiedział.

 

Senator z Vermont przemawiając przy  Los Angeles Memorial Coliseum przekonywał, że jego zwycięstwo nie jest niemożliwością.  Jeśli zwyciężymy i to znacząco tu w Kalifornii, a także w innych stanach oraz w Waszyngtonie DC, to wejdziemy na konwencję Demokratów z ogromnym impetem  przekonywał. Sanders zdecydował się na kandydaturę rok temu nie liczył na zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Obecnie jednak zdaniem swoich doradców jest to jego główny cel.

 

Zdaniem komentatorów socjalistyczny polityk będzie dążył do zmiany stanowiska przez superdelegatów lub nawet do reformy zasad obowiązujących na konwencji Demokratów. Zgodnie z nowymi superdelegaci zostaliby związani wynikami prawyborów.


Bernie Sanders cieszy się znaczącą przewagą wśród młodych Kalifornijczyków. Dysponuje jeszcze jednym asem w rękawie: według sondaży w wyborach powszechnych zagłosowałoby nań więcej Amerykanów, niż na Hilary Clinton. Konwencje Republikanów i Demokratów odbędą się w lipcu, a wybory powszechne w listopadzie. Według witryny Real Clear Politics agregującej dane z różnych sondaży Clinton dysponuje nad Trumpem przewagą około 1,5 punktów procentowych. Tymczasem gdyby to Sanders zmierzył się z miliarderem to otrzymałoby poparcie większe o ponad 10 punktów procentowych.

 

Amerykański system dopuszcza jednak możliwość przegrania wyborów powszechnych przez kandydata z większą liczbą głosów obywateli. Konwencje Republikanów i Demokratów odbędą się w lipcu, a ich zwycięzcy zmierzą się w wyborach powszechnych 8 listopada. 19 grudnia wybrani w nich elektorzy, zagłosują ostatecznie na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
mjend/luk

 

 


DATA: 2016-06-07 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Clintonowa, to zło wcielone!
ponad 4 lata temu / Jurek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.