DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Nominacja dla Sroki podpisana. Jakie filmy stworzy PISF pod kierunkiem orędowniczki LGBT?

Nominacja dla Sroki podpisana. Jakie filmy stworzy PISF pod kierunkiem orędowniczki LGBT?
fot. Piotr Wojnarowski/FORUM

Kiedyś chciała stworzyć z Krakowa centrum homoseksualnej turystyki. Teraz Magdalena Sroka pokieruje Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Instytucją kultury z budżetem prawie 150 milionów złotych będzie zarządzała osoba deklarująca, że lubi… kicz. Jej nominację właśnie podpisała minister kultury Małgorzata Omilanowska. Sroka rozpocznie pracę 3 października.

 

O wyborze Magdaleny Sroki na funkcję dyrektora PISF zadecydowało jury powołane przez ministra kultury. Zasiedli w nim między innymi Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Olgierd Łukasiewicz i Agnieszka Holland. Wybór dotychczasowej wiceprezydent Krakowa zapadł jednogłośnie. Funkcję sprawować będzie od 3 października, gdy zastąpi Agnieszkę Odorowicz.


W piątek, 7 sierpnia, Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że minister Omilanowska podpisała nominację dla byłej wiceprezydent Krakowa.

 

Sroka była związana z Krakowskim Biurem Festiwalowym od początku istnienia instytucji. Organizowała liczne imprezy kulturalne, także międzynarodowe. W 2010 roku została uznana jedną z piętnastu najbardziej wpływowych Polek w dziedzinie kultury. Jednak nie wszystkie organizowane przez nią projekty odnosiły sukces. W kwietniu 2014 roku nowa szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej została przewodniczącą Komitetu Konkursowego Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022. Nieco ponad miesiąc później prawie 70 proc. mieszkańców Grodu Kraka odrzuciło pomysł organizowania u siebie takich zawodów. Dzisiaj w prokuraturze w Tarnowie trwa postępowanie w sprawie pieniędzy wydanych na przygotowanie niedoszłych igrzysk. Chodzi o podejrzenie marnotrawienia pieniędzy na niepotrzebne spoty reklamowe i wyjazdy na igrzyska w Soczi. Ponadto Sroka była zaangażowana w inną porażkę Krakowa – brak rozgrywania pod Wawelem meczów Euro2012.

 

Jednak to nie jedyne argumenty przeciw Sroce. - Kicz to najbardziej podstawowy ludzki wytwór – twierdzi nowa szefowa instytucji kultury z budżetem wynoszącym w ubiegłym roku 146 milionów złotych. Ponadto Witold Gadowski, były szef TVP1 uważa, że Sroka kilka lat temu niezbyt znała się na filmach i telewizji.

 

Dotychczasowa wiceprezydent Krakowa ma lewicowe poglądy i to mogło zaważyć o jej wyborze na nową funkcję. W 2008 roku powiedziała, że Kraków będzie promował turystykę dla homoseksualistów. Biuro Festiwalowe argumentowało, że homoseksualiści wydają na wypoczynek więcej pieniędzy niż normalne rodziny z dziećmi. Na szczęście radni nie potraktowali tego pomysłu na serio i dawna stolica Polski nie została stolicą sodomitów.

 

Bolesław Kosior, wiceprzewodniczący komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa podejrzewa, że wybór nowej władzy w PISF to efekt targów politycznych między Platformą Obywatelską a prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim. Miejsce w magistracie zwolnione przez Srokę ma przypaść komuś z PO.

 

Nie tylko obecna wiceprezydent Krakowa ale także PISF i jego dotacje budzą kontrowersje. Państwowego wsparcia nie otrzymał twórca „Układu zamkniętego” Ryszard Bugajski oraz Antoni Krauze na film „Smoleńsk”. Ponadto poprawiać scenariusze wedle wymagań PISF musieli twórcy „Miasta 44” oraz „Obcego ciała”. Instytucja przegrała także procesy sądowe w sprawie dofinansowania „Historii Roja” i „Pokłosia”. Teraz wpływ na polską kinematografię będzie miała uznawana za lewicową Magdalena Sroka.

 Źródło: „Do Rzeczy” / wpolityce.pl

MWł
DATA: 2015-08-07 15:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Konrad Turzyński Wsparcie dla "Idy" to był strzał w 10, film okazał się ogromnym sukcesem artystycznym, ale także kasowym.
ponad 4 lata temu / TheModern
 
nadchodzi kres dyktatury lewackiego ciemniactwa i dymisje tych sowieckich miernot muszą byc klepnięte sądownie.
ponad 4 lata temu / tęp_lewactwo
 
Nie będzie lepiej. Skoro pod kierownictwem pani Odorowicz PISF wspomógł np. produkcję "Idy", ale odmówił tego wobec produkcji filmu o rodzinie Ulmów, to nie ma powodu oczekiwać że za kierownictwa pani Sroki będzie inaczej. Mam wrażenie, że ta instytucja istnieje właśnie po to, aby dyskryminować. Film przedstawiający Polaków na czarno jest godny wsparcia, przedstawiający Polaków na biało nie jest godny. Najlepiej byłoby, aby takie instytucje skasować! Twórcy filmów wartościowych będą musieli żebrać o datki u bogatych - ale twórcy filmów anty-wartościowych TEŻ będą musieli żebrać o datki u bogatych.
ponad 4 lata temu / Konrad Turzyński
 
@sbu Jakiś kontrargument?
ponad 4 lata temu / TheModern
 
Modern. Lecz się,człowieku.
ponad 4 lata temu / sbu
 
Całkiem męska, jak na kobietę - nie dziwne, że spada ilość urodzeń w Polsce. Najwyrazniej nasza cywilizacja ma już najlepsze za sobą, niedługo ludzie wrócą na drzewa i zaczną się obrzucać g..., tym razem dosłownie.
ponad 4 lata temu / Demo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.