DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

„Noe kontra Mabbul. Przeciw upadkowi i zepsuciu”. Intelektualna rozrywka i diagnoza Kościoła

„Noe kontra Mabbul. Przeciw upadkowi i zepsuciu”. Intelektualna rozrywka i diagnoza Kościoła
Fot. YouTube / masache

Nie tak miało być. Mimo licznych błogosławieństw, jakie Bóg zsyłał na ludzkość, ta żyjąc niegodziwie i niewdzięcznie wystąpiła przeciwko Niemu. Fakt ten niezwykle zasmucił Stwórcę, dlatego ten postanowił zgładzić wszystkich ludzi. Przetrwała tylko garstka – rodzina Noego, prawego męża żyjącego w przyjaźni z Bogiem. Biblijna opowieść o Potopie stała się fundamentem do rozważań ojca Adama Czuszela OSPPE na temat degrengolady naszego świata i dziur, którymi woda wlewa się do Arki dającej nam schronienie ­– Kościoła.

 

„Noe kontra Mabbul. Przeciw upadkowi i zepsuciu” to debiutancka książka o. Adama Czuszela, młodego paulina i rekolekcjonisty. To właśnie młodość i fakt intensywnego głoszenia Słowa Bożego są kluczowymi aspektami, w ramach których należy rozpatrywać refleksje autora, bo to dzięki nim zakonnik potrafi z rzadko spotykaną świeżością wnikliwie obserwować rzeczywistość na niezwykle cienkiej granicy, przy której łączą się sacrum Kościoła i profanum świata. I choć w „łączeniu” powinno zawierać się tylko to, co dobre (jak jedność, nierozerwalność, integralność i tak dalej…), to spostrzeżenia paulina uświadamiają, że sielanka ta jest złudna; że coraz częściej przenikanie się sacrum i profanum (szczególnie w Kościele) kończy się nieprzyjaźnią.

 

Ojciec Czuszel z profetycznym zacięciem nawołuje do powrotu do przyjaźni z Bogiem. Przypomina, że – jak mówi Księga Rodzaju – „w przyjaźni z Bogiem żył Noe”, dlatego w obliczu walki z Potopem (czyli tytułowym Mabbulem) ocalał. W refleksji paulina nie ma innego ratunku, nie ma drugiej Arki – ratunek może przynieść tylko zażyłość z Jezusem Chrystusem. Zażyłość prawdziwa, radykalna, gotowa do poświęceń i bycia znakiem sprzeciwu, nie zaś poufała, infantylna i emocjonalna.

 

Nie jest to jednak – jak mogłoby się wydawać – kolejne z dzieł prezentujących Ewangelię w wersji light. Rekolekcjonista, niczym starotestamentalny prorok, wykrzykuje głosy opamiętania za bramą Kościoła i do Kościoła, burzy bałwochwalcze ołtarze stawiane ku czci panoszącego się w katedrach modernizmu i nie godzi się na robienie ze świątyń jaskiń zbójców. „Czy nie jest to tylko filantropiczny moralizm, będący kpiną z ostrza Ewangelii, ośmieszający krzyż Chrystusa? Czy naprawdę głównymi problemami świata są ekologia i globalne ocieplenie? Czy nie jesteśmy świadkami modernizacji nieba? I czy to nie oznacza jego końca? Jak mam czcić Boga, który ewoluuje? Jak mam czcić Boga, którego kroją mi na miarę najnowszej mody? Czy naprawdę trzeba czuć lęk przed metką zacofania?” – pyta retorycznie.

 

Książka Adama Czuszela OSPPE nie jest jedynie formą intelektualnej rozrywki, ale również analizą dzisiejszej kondycji Kościoła, niestroniącą od aktualnych i namacalnych problemów. „Kiedyś toczono boje z herezjami, narażając przy tym swoje życie, a teraz mielibyśmy płynnie i swobodnie przejść do nieprawdy z błogosławieństwem niektórych hierarchów? Całe pokolenia kobiet i mężczyzn, nierzadko w ciemnościach i zmaganiu, walczyły o wierność sakramentowi małżeństwa, aby teraz usłyszeć, że to w sumie nie ma większego znaczenia?” – pisze, by przypomnieć sławetne słowa Jana Pawła II o walce Anty-Kościele z Kościołem.

 

Całość napisana jest językiem skierowanym do specyficznej grupy odbiorców – są to bez wątpienia młodzi ludzie, którzy być może oddalili się od Kościoła, gdy przestali w nim widzieć radykalizm walki o świętość. To właśnie tym ludziom ojciec Czuszel zdaje się mówić, że ich jeśli postawią nogę na Arce-Kościele, choćby zdawała się ona tonąć, to nie zginą, bo właśnie tam odnajdą Chrystusa, który jest jedynym ratunkiem dla świata.

 

„Noe kontra Mabbul. Przeciw upadkowi i zepsuciu” jest doskonałą lekturą pobudzającą ducha człowieka do walki o własne zbawienie. I dowodem na to, że w łonie Kościoła wyrasta nowe pokolenie kapłanów zatroskanych o tożsamość Mistycznego Ciała Chrystusa i dusze powierzonych im wiernych.

 

Józef Olender


DATA: 2018-05-18 07:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres k[email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.