DZIŚ JEST:   12   GRUDNIA   2018 r.

NMP z Guadalupe
Św. Finiana z Clonard
Bł. Konrad z Offidy
 
 
 
 

Niższa Izba brazylijskiego parlamentu za wszczęciem procedury impeachmentu przeciw prezydent

Niższa Izba brazylijskiego parlamentu za wszczęciem procedury impeachmentu przeciw prezydent
REUTERS/Nacho Doce

Brazylijska Izba Deputowanych w niedzielę wieczorem zagłosowała za wszczęciem procedury impeachmentu wobec prezydent Dilmy Rousseff, oskarżanej o „sztuczki księgowe”, mające pozwolić utrzymać wydatki socjalne na wysokim poziomie, w celu uzyskania poparcia wyborców w czasie kampanii prezydenckiej w 2014 r. Rouseff oskarżana jest także o tuszowanie gigantycznej afery korupcyjnej z udziałem największej spółki energetycznej Petrobras i nieujawnianie opinii publicznej faktycznego, złego stanu gospodarki kraju.  Ostatecznie o losie głowy państwa zadecyduje Senat.

 

342 z 513 posłów poparło wniosek wszczęcia procedury, która może doprowadzić do odsunięcia od władzy socjalistycznej prezydent. O losach Rousseff zadecydują senatorowie. Jej miejsce – do czasu nowych wyborów – może zając wiceprezydent Michel Temer, któremu również grozi procedura impeachmentu za udział w aferze Petrobrasu.

 

Przeciwnicy Rousseff bez problemu uzyskali większość dwóch trzecich głosów w liczącej 513 członków Izbie Deputowanych, niezbędnych do skierowania sprawy do Senatu. Głosowanie odbyło się w emocjonującej atmosferze i było transmitowane na żywo w telewizji.

 

- Aby uratować nadzieje, skradzione brazylijskim obywatelom, zagłosujcie na „tak" – głośno nawoływał Sheridan de Anchieta, jeden z przeciwników obecnej prezydent. Po głosowaniu jeden z deputowanych wystrzelił konfetti w powietrze z pistoletu zabawkowego.

 

Pod budynkiem parlamentu i na plaży Copacabana w Rio de Janeiro panowała atmosfera karnawału. Licznie zgormadzeni Brazylijczycy w koszulkach w barwach Brazylii palili kukły z podobizną prezydent.

 

Rousseff, członkini Partii Pracujących wybrana na następcę socjalistycznego prezydenta Luiza Inácio Luly da Silva, obecnie jest skrajnie niepopularna. Lewicowa Partia Pracujących traci w szybkim tempie poparcie w kraju, mimo, że jeszcze do niedawna uważana była za ugrupowanie, które trudno będzie odsunąć od władzy. Liczne programy socjalne przyniosły jej popularność wśród biedoty brazylijskiej.

 

Rouseff i da Silva kilkakrotnie potępili działania opozycji, oskarżając ją o próbę dokonania „zamachu stanu”. Prezydent broni się, że to dzięki rządom jej i poprzednika, radykalnie poprawiła się sytuacja ludzi biednych. Brazylia uniknęła także wielkiego kryzysu ekonomicznego, który dotknął kilka lat temu świat. Dodała, że inni brazylijscy prezydenci robili to samo, co ona i żaden nie został pociągnięty z tego powodu do odpowiedzialności.

 

Obecnie Brazylia pogrążona jest w najgorszej od 1930 roku recesji. Kraj wstrząsany jest walką polityczną i aferami korupcyjnymi.

 

Senatorowie mają 180 dni na rozpoczęcie formalnych przesłuchań i zorganizowanie głosowania w sprawie losu prezydent.

 

- To była prawdziwa walka. Jest to więc chwila satysfakcjonująca dla nas i milionów ludzi, którzy wyszli na ulice, aby protestować i domagać się procedury impeachmentu  – stwierdził tuż po głosowaniu w niższej Izbie parlamentu Miguel Hadad, lider opozycji.

 

Lindberg Farias, sojusznik Rousseff w Senacie zapowiedział, że to jeszcze nie koniec walki. Analitycy spodziewają się, że w najbliższych tygodniach, Rousseff użyje wszystkich dostępnych środków prawnych i politycznych, by pozostać na stanowisku. Brazylię czeka okres przejściowy, pełen protestów i polaryzacji.

 


Źródło: washingtonpost.com

AS


DATA: 2016-04-18 15:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.