1 czerwca 2020

Nissan zapowiada zaciskanie pasa. Firma zwolni co najmniej 20 tys. pracowników

(źródło: pixabay.com)

Koncerny motoryzacyjne dotkliwie odczuwają skutki pandemii. Zarządy Nissana i Renault zapowiedziały, że nie dojdzie do planowanej fuzji. Obecnie firmy te koncentrować się będą na cięciu kosztów i ugruntowaniu swoich pozycji na wybranych rynkach. Nissan, trzeci co do wielkości japoński producent samochodów, ogłosił już plany restrukturyzacyjne: pracę straci co najmniej 20 tys. osób.

 

Zamknięta zostanie fabryka Nissana w Barcelonie, w której pracowało dotąd 2800 osób. Z kolei pracownicy fabryki w Sunderland na razie nie mają powodów do niepokoju o ciągłość zatrudnienia. Zgodnie z planami, koncern zmniejszy swoją obecność w Europie, stwarzając w ten sposób korzystniejsze warunki partnerowi – Renault. Priorytetem dla Nissana będzie sprzedaż samochodów na rynku japońskim, chińskim i amerykańskim. Z kolei we Francji słychać już głosy sugerujące, że Renault nie poradzi sobie bez państwowego wsparcia.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W ramach cięcia kosztów Nissan zapowiedział także, że zmniejszy liczbę modeli samochodów i ciężarówek tworzących ofertę. W skali globalnej koncern zamierza zwolnić co najmniej 20 tys. pracowników, co stanowi 15 proc. całego personelu. Plan zakłada, że firmie uda się zmniejszyć roczne koszty funkcjonowania o 2,8 miliarda dolarów. Ograniczony zostanie m.in. budżet marketingowy oraz środki przeznaczone na badania i nowe projekty.

 

Dla Nissana to szczególnie trudna chwila. W 2018 roku japońska policja aresztowała Carlosa Ghosna – ówczesnego szefa Nissana i strategicznego sojuszu Renault–Nissan–Mitsubishi – pod zarzutem nieprawidłowości finansowych, nadużycia zaufania w zarządzaniu koncernem i działania wbrew interesom firmy. Jeszcze przed wybuchem pandemii poziom sprzedaży produkowanych pojazdów znacząco spadł. Teraz firma ogłosiła, że w marcu za okres ostatnich dwunastu miesięcy odnotowano stratę rzędu 6,2 miliarda dolarów. To o wiele więcej, niż w czasie kryzysu z roku 2009, ale mniej niż w roku 1999, kiedy to wdrażano wielki plan restrukturyzacji przygotowany pod kierunkiem Ghosna. Sytuacji nie poprawia także niepewność dotycząca kolejnych miesięcy.

 

Źródło: BBC, cnbc.com, kyodonews.net

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram