8 października 2018

Niskie ceny złoto zachęcają do jego skupowania. W dwa miesiące Polska zakupiła ponad 9 ton kruszcu

(źródło: pixabay.com)

W lipcu i sierpniu, w wyniku spadku cen, Polska nabyła 9 ton metrycznych złota –  wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To największy zakup kruszcu przez nasz kraj od 1998 roku i jeden z największych od tego czasu w Unii Europejskiej.

 

Narodowy Bank Polski odmówił komentarza w sprawie swoich rezerw. Agencja Bloomberg, powołując się na niedawny spadek cen złota do najniższego poziomu od ponad roku, twierdzi, że złoto stało się bardziej dostępne.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Polityka zarządzania rezerwami NBP opiera się na dywersyfikacji – stwierdził Marcin Mazurek, starszy ekonomista mBanku SA. – Być może podstawowym kryterium jest niska cena złota w połączeniu z oczekiwaniem na wyższą światową inflację – wyjaśnił dla Bloomberga.

 

Rezerwy złota w Polsce są obecnie najwyższe od co najmniej 1983 r. Analitycy spodziewają się spowolnienia wzrostu w ciągu najbliższych kilku lat, a agencja Moody’s Investors Service twierdzi, że Polska ma jeden z największych deficytów budżetowych w Europie Wschodniej.

 

W ciągu ostatnich 35 lat, bank centralny zwiększył inwestycje. Ostatnie zakupy, o wartości około 355 milionów USD według dzisiejszej ceny, pojawiły się, gdy globalny portfel banków centralnych wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch dekad. Rosja była zdecydowanie największym nabywcą złota. Swoje rezerwy kruszcu zwiększyły także Kazachstan, Indie i Filipiny.

 

„Zakup Polski” sugeruje, że „atrakcyjność złota dla banków centralnych może się poszerzyć” – mówił w zeszłym tygodniu Matthew Turner, strateg z Macquarie Group Ltd. w Londynie, który cieszy się, że pojawi się więcej nabywców i zwiększą się obroty na rynku.

 

Bloomberg podaje, że inne kraje mogą również kupować więcej złota w obliczu oczekiwań, że międzynarodowy system monetarny prawdopodobnie odejdzie od dolara w kierunku innych walut.

 

Natalie Dempster, dyrektor zarządzająca sprawami kontaktów z bankami centralnymi i polityką publiczną w World Gold Council wskazuje, że „banki centralne mają trzy główne cele, gdy myślą o aktywach rezerwowych: aby zachować swoje aktywa, aby zachować swoje aktywa płynne i generować zwroty”. Dodała, że „złoto może pomóc spełnić wszystkie trzy cele polityczne”.

 

Źródło: Bloomberg.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram