DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

„Nikt nie opanuje skutecznie kraju, w którym każdy mężczyzna ma w domu broń”. Adwokat i sędzia strzelectwa o posiadaniu broni

„Nikt nie opanuje skutecznie kraju, w którym każdy mężczyzna ma w domu broń”. Adwokat i sędzia strzelectwa o posiadaniu broni
fot. Augustas Didžgalvis / commons.wikimedia.org, licencja cc

Na łamach „Rzeczpospolitej” ukazał się wywiad z mecenasem Krzysztofem Kuczyńskim, który oprócz praktyki adwokackiej zajmuje się również strzelectwem sportowym będąc sędzią i instruktorem. W rozmowie wyjaśnia przyczyny praktyczności posiadania broni i rozwiewa podstawowe mity z tym związane.

 

 

- Używam amunicji ostrej i mam kałasznikowa – wyjawia mec. Kuczyński. Dodaje jednak, że jego karabin nie strzela ogniem ciągłym, ale jest samopowtarzalny. Pozwolenie na taką broń można uzyskać do celów sportowych, łowieckich lub szkoleniowych. - Z uwagi na nasze dość wredne położenie geograficzne uważam, że każdy mężczyzna powinien co najmniej wiedzieć, jak używać i rozłożyć kałasznikowa, a najlepiej mieć go w domu. Nawet gdyby do końca życia nie miał okazji go użyć – zaznacza.

 

Swoją broń trzyma w szafie pancernej w domu. - W naszym kraju jest około pół miliona sztuk broni, a i tak jesteśmy najbardziej rozbrojonym krajem Europy. Statystyki są nieubłagane: w Polsce nie więcej niż jeden obywatel na stu posiada broń, podczas gdy we Włoszech jest ich 11, w Czechach – 16, natomiast w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwecji i we Francji – ponad 30. Rekordzistami są Finlandia i Szwajcaria, tam liczba ta przekracza 45 – wylicza Kuczyński.

 

Adwokat odpowiada też na najbardziej popularny mit odnoszący się do posiadania broni, w którym kładzie się nacisk, że zwiększy to liczbę przestępstw popełnianych przy użyciu broni. - Polacy czują jednak jakiś irracjonalny strach przed bronią. Stygmatyzuje się jej posiadaczy. A przecież broń jest zła tylko w rękach złych ludzi. A źli ludzie mają broń nielegalną – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

 

- Po drugiej wojnie światowej Polacy dysponowali niezliczoną ilością broni, co stanowiło poważny problem dla nowej władzy – zaznacza mec. Kuczyński. – Uzbrojony obywatel mógł stawić realny opór aparatowi ucisku. Propaganda wszelkimi środkami przekonywała więc, iż Polak posiadający broń to zagrożenie, a wszelką pomoc i ochronę w walce z przestępczością zapewni państwo. Tak wmówiono nam, że Polacy nie nadają się do broni, bo od razu pozabijają siebie albo innych. To oczywisty absurd. Czym niby różnimy się od znacznie bardziej uzbrojonych Czechów czy Serbów? – kontynuuje.

 

Posiadanie broni łączy też z bieżącą sytuacją międzynarodową: - Jeszcze rok temu wszyscy spekulowaliśmy, czy konflikt na Ukrainie nie dotknie również naszego kraju. Trudno przejść nad tym, ot tak, do porządku. Obecnie wydajemy miliardy na dozbrojenie armii, a temat obrony terytorialnej traktowany jest wciąż po macoszemu. A przecież nikt nie opanuje skutecznie kraju, w którym każdy mężczyzna ma w domu broń. Taką filozofię z powodzeniem prezentuje np. Finlandia czy Szwajcaria.

 

Źródło: prawo.rp.pl

KRaj

 

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana 38. Prawo do obrony

 

Polonia Christiana 38. Prawo do broni


DATA: 2018-07-19 10:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jestem wolnym Polakiem moj dom jest moja twierdza.ma byc wolny dostep do broni umiesz liczyc licz na siebie panstwo cie nie obroni. Ma byc swiete prawo do obrony. Przywrocic kare smierci dla bandytow,zboczencow,. terrorystow, zdrajcow Polski i kolaborantow. Dopuki rzady beda traktowaly obywateli jak niewolnikow to bedzie jak jest. Nie wierze juz rzadnym rzadom bo jak dostana sie do koryta to juz uwarzaja sie za geniuszy a narod maja w d--ie chyba ze sie opamietaja i beda traktowac obywateli jak ludzi.
ponad 4 lata temu / Ryszard
 
a ja bym chciał normalnie ,bez żadnych przynależności w rodzaju koło łowieckie,bractwo kurkowe czy strzelec sportowy . to dobre dla bogatych snobów z wolnym czasem (składki członkowskie ,zgrupowania i zawody pochłaniają spore finanse). jestem rolnikiem i chciałbym coś dla ludzi .3 - 4 obowiązkowe wizyty na strzelnicy powinny wystarczyć żeby mnie i karabin zachować w kondycji.
ponad 4 lata temu / MR.MAX.
 
według opinji komendanta jak również sporej grupy internautów przeciętny kowalski dostając broń (choć zachowywał się normalnie) z miejsca dostanie choroby umysłowej.zacznie strzelać do sąsiada bo radio gra za głośno (logicznym byłoby strzelać do radia) albo zastrzelila żonę bo zupa za słona.wiecie skąd biorą takie teksty , ano stąd że ze statystyk wynika iż ,, rocznie zycie odbiera sobie kilku najwyżej kilkunastu mundurowych" .wiem jak to wygląda,należałoby postawić znaki ostrzegawcze o treści mw, widzisz policjanta... UCIEKAJ TO POTENCJALNY PSYCHOPATA !!! ludzie omi maja broń ! o tym czy możemy mieć broń decyduje psychopata . to nie jest normalny kraj . taką patologię powinno się leczyć. pozdrawiam...
ponad 4 lata temu / MR.MAX.
 
panowie i panie ,nie mam żadnych złudzeń .jasne jest że wiele wody upłynie w Wiśle zanim rząd (nie piszę że nasz bo tak naprawdę nie wiem dla kogo ,,pracuje")pozwoli na to co już dawno powinniśmy mieć. pozwolenia na broń są (według mnie) absurdem. koszt to coś ponad 2000 zł do tego broń i amunicja, oliwy czyscidła i bóg wie co jeszcze. na bide 6000 zł w przybliżeniu. no ja się nie dziwie że kto ma możliwość kupuje czarnoprochowca (z prochem kulami, przybitkami,flejtuchami i jeszcze paroma drobiazgami) to w granicach 3,500 zł albo nielegalną 2,500 zł .kogo stać na legalną(niestety nie mnie) ? bardziej przypada mi do gustu szwajcarska polityka broni .pomijając że nie jesteśmy w Szwajcarii to mamy nadciągające zagrożenie w postaci uchodźców,o których zła sława dotarła jeszcze przed nimi.dotarły do nas wiadomości o gwaltach, molestowaniu i sraniu do publicznych basenów,o kradzieżach i wandalizmach nie wspomnę. nie chcę nikogo namawiać do rasizmu (sam nie jestem) ale takich ekscesów
ponad 4 lata temu / MR.- MAX.
 
trooper, dzięki wyjaśnienia. Sprawy te reguluje ustawa z 21 maja 1999 o broni i amunicji - Dziennik Ustaw 2012 poz. 576 Załóżmy, że powszechnie dostępną broń znajdą dzieci, zaczną strzelać dla zabawy i jak kogoś trafią - kto będzie odpowiadał? JerzyS "W trybie administracyjnym Hitler w 1939 roku pozbawił polaków" interesująca ortografia
ponad 4 lata temu / JAWA
 
Cz.3 Tak samo powinno być z kierowcami 5)Następnie muszę te dokumenty złożyć do Wojewódzkiego Komendanta Policji 6)Potem idzie się na testy potwierdzające znajomość przepisów i obsługi broni 7)Gdy to zdam to czekam na decyzję komendanta. W przypadku prawa jazdy to jakoś od razu dają i nie muszę czekać na czyjąś decyzję 8)Mogę sobie czekać, na to nawet i pół roku w zależności od kaprysu komendanta. Poza tym komendant może mi odmówić , bo uzna, że wykorzystam ją do przestępstwa. Tym czasem jak kupuję samochód nie muszę uzasadniać, że nie wykorzystam go do przestępstwa, a jak wiemy jest masa przestępstw z udziałem samochodu. Kiedyś mógł mi odmówić bez podania przyczyny. Na całe szczęście teraz musi uzasadnić czemu nie chce dać broni (przepis wprowadzony przez komisję Przyjazne Państwo Palikota. Więc nic dziwnego, że Polsce tak mało broni. Dziękuję i przepraszam za długi wywód.
ponad 4 lata temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.