DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Nikolas Nikas kontynuuje wykłady w Polsce

Nikolas Nikas kontynuuje wykłady w Polsce

We wtorek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Prawo, bioetyka i życie ludzkie”. Była to kolejna szansa na spotkanie znanego amerykańskiego prawnika Nikolasa Nikasa, który od kilku dni gości z wizytą w Polsce.


To już drugie warszawskie spotkanie z mec. Nikolasem Nikasem, prezydentem amerykańskiej organizacji Bioethics Defense Found. Tym razem Nikas wziął udział w konferencji, podczas której rozmawiano o prawnych i moralnych podstawach do wykonywania aborcji, a także poruszono sprawę „nowoczesnych sposobów” jej dokonywania.


Pierwszy referat wygłosiła była dr Dobrochna Bach-Golecka z Uniwersytetu Warszawskiego, która wygłosiła referat pt. „Być albo nie być… rodzicem. Prawo do życia i aborcja w kontekście europejskim.” Poruszała kwestie prawa do życia oraz „prawa do aborcji”. Skupiała się w głównej mierze na prawnych uwarunkowaniach tych zagadnień. W kolejnej części wystąpienia, poruszono kwestię prawnej ochrony życia od odpoczęcia.

 

Głos zabrała również dr n. med. Izabella Stępkowska, której referat zatytułowano: „Życie na taśmie produkcyjnej – miejsce etyki we współczesnej medycynie”. W trakcie tego wystąpienia poruszono kwestie rozwoju medycyny. „Biorąc pod uwagę najnowsze statystyki, można mieć wątpliwości co do dobrego rozwoju medycyny. Umieralność nie wskazuje na to, że dziś udaje się uratować więcej istnień ludzkich”. Dr Stępkowska postawiła pytanie, czy dzisiejszy rozwój medycyny nie polega jedynie na technologizacji, która ostatecznie nie skutkuje postępem w zwalczaniu chorób, o czym świadczy stały wzrost liczby zgonów spowodowanych np. schorzeniami układu krążenia czy nowotworami. Poruszono także kwestie dotyczące filozofii i etyki medycyny i wynikającego z nich podejścia do chorego, który coraz częściej jest traktowany, zgodnie z postulatami Darwina, jako przedstawiciel gatunku świata zwierząt, a nie człowiek. Dr Stępkowska przedstawiła kwestie etyczne dotyczące niepożądanych działań i rynku środków farmakologicznych, kontrolowanej reprodukcji człowieka, klonowania oraz przeszczepów. Wskazane techniki medyczne, przez niektóre środowiska propagowane jako obiecująca przyszłość człowieka i medycyny, w rzeczywistości stanowią zagrożenie dla prawidłowego rozwoju i istnienia rodzaju ludzkiego.


Trzecią część konferencji stanowił wykład dra. hab. Aleksandra Stępkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego wykład pt. „Osobowa tożsamość człowieka w świetle współczesnej bioetyki” poruszył publiczność. Prof. Stępkowski zacytował fragment artykułu napisanego przez Petera Singera, australijskiego bioetyka, który jest gorącym zwolennikiem aborcji. Singer nie widzi nic złego w dokonywaniu aborcji na nienarodzonym dziecku, niezależnie od stadium ciąży. Co gorsza, stara się przesunąć tę granicę jeszcze dalej, uważając że aborcji/morderstwa można dokonać nawet po urodzeniu, do chwili gdy dziecko zacznie zauważać się w lustrze tzn. gdy osiągnie odpowiedni poziom samoświadomości. Zwolennicy tego podejścia optują również za możliwością dokonywania aborcji na narodzonych zupełnie zdrowych dzieciach z przyczyn czysto utylitarystycznych tzn. gdy kobieta po urodzeniu stwierdzi, że jednak nie chce zająć się dzieckiem gdyż będzie to dla niej kłopotliwe. Młodsi zwolennicy tego stanowiska idą jeszcze dalej niż Singer uznając, że oddanie dziecka do adopcji mogłoby zagrozić zdrowiu i komfortowi psychicznemu matki. W przypadku zabicia całkowicie zdrowego noworodka, problem zostaje zakończony raz na zawsze.”


W ostatniej części spotkania wysłuchano mec. Nikolasa Nikasa, który wygłosił referat pt. „Prawne i społeczne konsekwencje bioetycznych rozstrzygnięć Sądu Najwyższego USA.”  Nikas swoje wystąpienie rozpoczął od przypomnienia procesu norymberskiego oraz kwestii niewolnictwa. Zaznaczył, że „oderwanie prawa od moralności zagraża całej ludzkiej populacji. Nie można lekceważyć moralności w imię korzyści jakichkolwiek grup społecznych”. Następnie Nikas opowiadał o przypadku Stenberg v. Carhart, który dotyczy nowej formy dokonywania aborcji. Metoda ta ma być rzekomo bezpieczniejsza i łatwiejsza. Polega na odwróceniu dziecka w łonie kobiety i wyciągnięciu go za nogi. Jednakże w chwili gdy główna znajduje się jeszcze w środku macicy, następuje wyssanie mózgu za pomocą specjalnego urządzenia. W konsekwencji dziecko umiera. Metoda ta ułatwia usunięcie ciąży, gdyż nie powoduje rozczłonkowania ciała dziecka (jak ma to miejsce w większości dzisiejszych przypadków). Opis tej metody przeprowadzania aborcji wywołał ogromne emocje wśród słuchaczy, o czym świadczyły łzy pojawiające się na twarzach studentek. Podsumowując swoje wystąpienie, mec. Nikas stwierdził, że „aborcja jest jednym z największych upodleń kobiety”. Podkreślał, że chociaż aborcję usiłuje się prezentować jako „prawo kobiety” to nie one wcale się jej domagają. Badania opinii publicznej pokazują wyraźnie, że w USA największymi zwolennikami aborcji nie są wcale kobiety, ale młodzi mężczyźni miedzy 18-30 rokiem życia – „zgadnijcie dlaczego?” pytał retorycznie Prezes Bioethics Defence Found.


Organizatorami konferencji było Koło Naukowe Myśli Politycznej i Prawnej, ASK Soli Deo oraz Centrum Prawne Ordo Iuris.


Z Nikolasem Nikasem moża spotkać się jeszcze w najbliższych dniach:Wtorek 23.04. 

11:00 - UKSW Aditorium Maximum, Aula Schumana Wójcickiego 1/3. Konferencja "Law, Bioethics and Human Life"; wykład "Od Roe v. Wade do Carhart v. Stenberg. Prawne i społeczne konsekwencje bioetycznych rozstrzygnięć Sądu Najwyższego USA"


15:00 - Wykład dla studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Embrion klonowanie i Sumienie w realiach prawnych USA
Centrum Biblioteczno-Informacyjne (ul. Żwirki i Wigury 73) sala 127

 

Środa 24.04.

09:30 Wykład na KUL

18:30 Wykład na WPiA UMK w Toruniu audytorium F 
ul. Władysława Bojarskiego 3
Wyrok Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe v Wade - jego konsekwencje prawne i społeczne.

 

Czwartek25.04.

(13:30 Wykład na WPiA Uw Białymstoku) 
http://www.prawo.uwb.edu.pl/prawo_new/news.php?n=854
„Prawo a moralność”, który odbędzie się 25 kwietnia 2013 r. o godzinie 13.30 w sali 314 (sala Rady Wydziału).

 

Piątek 26.04.13:

16:45 Wydział Prawa i Administracji UŁ
Sala 1.26 ul. Kopcińskiego 8/12 Łódź (centrum wykładowe „Beczka”)
„Evolution of US Supreme Court Case-law in Bioethics”

 

Paweł Ozdoba


DATA: 2013-04-24 09:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dodam dla ścisłości, że chodzi mi o wykład toruński :)
ponad 7 lat temu / Aelraf
 
Wykład ciekawy, widać duże obycie z widownią p. Nikasa. Było nas ok. 20 osób- wydaje mi się, że raczej mało. Może wykład nie był odpowiednio nagłośniony? Ale to już kwestia na następny raz :)
ponad 7 lat temu / Aelraf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.