DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Nikaragua: zniesiono kadencyjność prezydentury

Nikaragua: zniesiono kadencyjność prezydentury
Daniel Ortega

Zgromadzenie Narodowe Nikaragui we wtorek wstępnie zaakceptowało nowelizację ustawy zasadniczej. Zniesiono ograniczenia dotyczącej kadencji prezydenta. Nowela wejdzie w życie po ponownej ratyfikacji jej przez połączone izby parlamentu. Ma to nastąpić na początku przyszłego roku, w styczniu albo w lutym 2014 r.


Wskutek nowelizacji konstytucji sześćdziesięcioośmioletni Daniel Ortega, socjalista, będzie mógł sprawować władzę dożywotnio.


Jeśli zmiana ustawy zasadniczej ostatecznie zostaniezaakceptowana,Nikaragua stanie się kolejnym zubożałym państwem latynoskim– obok Boliwii i Ekwadoru – przyznającym prezydentom uprawnienia do rządzenia aż do śmierci.


Oburzone zmianą konstytucji są Stany Zjednoczone. Przedstawiciele administracji Obamy skrytykowali plany marksistowskiej partii rządzącej. Zarzucili inicjatorom nowelizacji naruszenie zasad demokracji. Przestrzegli, iż wprowadzona zmiana będzie miała daleko idące konsekwencje dla gospodarki kraju.


Jak na razie w Nikaragui prezydent może sprawować władzę przez dwie kadencje. W 2011 r. Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjną decyzję, zezwalając Ortedze na ponowne ubieganie się o urząd prezydencki w 2011 r.

Obecny prezydent, były bojówkarz marksistowski i sojusznik wenezuelskiego przywódcy Hugo Chavezapo raz pierwszy urząd prezydenta objął w 1984 r. Utracił stanowisko w 1990 r. Ponownie prezydentem został w 2007 r.


Daniel Ortega odpowiedzialny jest m.in. za konfiskatę majątków ziemskich i nacjonalizację przemysłu. Przez większość swojego życia był liderem Sandinistycznego Frontu Wyzwolenia Narodowego. W 1979 r. obalił dyktatora Anastassio Somoza Debayle. W 1981 r. prezydent USA Ronald Reagan potępił go za wspieranie marksizmu i upoważnił CIA do finansowania opozycyjnej armii (tzw. contras). W rezultacie w kraju doszło do wojny domowej w wyniku której zginęło co najmniej 30 tysięcy osób.Źródło: Newsmax.com, AS.


DATA: 2013-12-15 07:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.