DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Nikaragua: tradycyjna procesja odwołana. Powodem zakaz demonstracji?

Nikaragua: tradycyjna procesja odwołana. Powodem zakaz demonstracji?
Fot. Łukasz Dejnarowicz / Forum

Władze kościelne w Nikaragui odwołały odbywającą się co roku, od półwiecza, procesję z Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju.

 

Procesja w Światowy Dzień Pokoju przechodziła ulicami stolicy od 1968 roku i jak podają lokalne źródła, nigdy nie wymagała pozwolenia ze strony policji. Od ubiegłego października władze zakazały jednak jakichkolwiek publicznych manifestacji, które nie byłyby zwołane przez rząd. Nie podając szczegółów kard. Leopoldo Brenes zmienił program obchodów. W oficjalnym komunikacie archidiecezji Managui czytamy, że wybór został dokonany, aby dodatkowo pomóc wiernym w stworzeniu odpowiedniego klimatu do modlitwy i refleksji. Za tym dyplomatycznym tłumaczeniem kryje się prawdopodobnie chęć ustąpienia przed presją ze strony rządu.

W rejonie, gdzie miała odbyć się procesja, pojawiły się silne oddziały policji przygotowanej do rozpędzenia wiernych. Agenci zostali na pozycjach w godzinach porannych w centralnej dzielnicy Chrystusa Króla, skąd uczestnicy mieli wyruszyć na największe i najbardziej uczęszczane wydarzenie w nikaraguańskim Kościele. O obecności policji mieszkańcy informowali się na mediach społecznościowych. O godz. 15:00 lokalnego czasu w kościołach odprawiane były Msze, katolicy modlili się w intencji pokoju.

Kryzys społeczno-polityczny i napięcia pomiędzy Kościołem a państwem, szczególnie po krwawym tłumieniu zamieszek przez aparat władzy, to rzeczywistość Nikaragui. Według niektórych danych, liczba ofiar śmiertelnych reżimu prezydenta Daniela Ortegi może sięgać prawie 550 lub, według danych rządowych – 199. Obserwatorzy sytuacji podają również, że zatrzymano 674 „więźniów politycznych”, choć rząd potwierdza jedynie połowę z tej liczby. Setki osób uznaje się za zaginione.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2019-01-02 19:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli nie można już nawet modlić się publicznie o pokój, to władza taka sama na siebie sprowadza przekleństwo od Boga i nie zostanie obdarzona owocem pokoju. Skoro nie pozwalają swojemu państwu przyznać się do Chrystusa i to w dzielnicy w Chrystusa Króla (sic!), to spadnie kara, a za publiczny grzech musi być publiczne wynagrodzenie. Kto walczy z Chrystusem Królem, ten albo strachem jest zdjęty i miłosierdzie jeszcze mu zostać okazane, lecz niczym deska rzucona ku ocaleniu przed już zatonięciem albo tak się już stoczył, że z samym Bogiem walczy. A tacy poczują straszliwy gniew Bożej sprawiedliwości i potęgi. Niestety, Bóg jest miłosierny, ale i sprawiedliwy.
6 miesięcy temu / łucznik Izydor
 
i to jest terroryzm takich władz przeminą prochy tej ziemi
6 miesięcy temu / hgyt
 
Wiadomo, że nie chodzi o przejście jakiejś demonstracji, tylko monstrancji...
6 miesięcy temu / Anaja
 
Ten kraj stacza sie ku upadkowi pod wladza klanu rodziny Otrega. Tysiace mlodych i zdolnych obywateli ucieklo za granice z obaw przed represjami. Czesto koczuja pod golym niebem w sasiadujacym kraju Costa Rica. Moja znajoma wlasnie stamtad powrocila i duzo mi opowiadala o smutnych scenach.
6 miesięcy temu / Bartek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.