DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 

Nikaragua: obywatele solidarni z biskupami. Nie nabrali się na antykościelną propagandę rządu

Nikaragua: obywatele solidarni z biskupami. Nie nabrali się na antykościelną propagandę rządu
Kard. Leopoldo Brenes By Pufui Pc Pifpef I [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons
#NIKARAGUA    #BISKUPI    #KOŚCIÓŁ    #OBYWTAELE    #PIELGRZYMKA    #ORTEGA    #PREZYDENT    #DIALOG    #ZAMACH STANU    #POKÓJ

Tysiące ludzi wzięło udział w bezprecedensowej pielgrzymce, która przeszła ulicami stolicy Nikaragui. W ten sposób wyrazili swe poparcie dla zaangażowania katolickich biskupów i kapłanów w budowanie dialogu i porozumienia w tym południowoamerykańskim kraju, już czwarty miesiąc pogrążonym w krwawym konflikcie. Hierarchowie oskarżani są przez władze o zamach stanu.

 

Pielgrzymka wsparcia została zorganizowana 28 lipca przez środowiska studenckie i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, by okazać wsparcie „obrońcom prawdy i sprawiedliwości”, jak zostali określeni nikaraguańscy biskupi i kapłani po tym, jak prezydent Ortega oskarżył Kościół o współudział w zamachu stanu.

 

Po pokonaniu prawie 7-kilometrowej trasy pielgrzymi dotarli do stołecznej katedry, gdzie modlono się o pokój dla Nikaragui. Kard. Leopoldo Brenes podziękował uczestnikom za okazane wsparcie i przypomniał, że Kościół katolicki nadal chce służyć ojczyźnie, jako gwarant zerwanego przez prezydenta dialogu narodowego stąd też wytrwale zachęca do powrotu do stołu negocjacji. Arcybiskup stołecznej Managui zaapelował też do Nikaraguańczyków, by nie dali się sprowokować, stawiali na dialog i pojednanie i nieustannie modlili się o pokój. Wyraził zarazem swój protest wobec zwolnienia z pracy lekarzy i pielęgniarek, którzy udzielali pomocy manifestantom rannym w czasie protestów.

 

W pielgrzymce wzięli udział nie tylko katolicy, ale także ewangelicy i ludzie niewierzący. Maszerując pod sztandarami Maryi, patronki Nikaragui domagali się sprawiedliwości i wolności. Biskupów, którzy od początku konfliktu wstawili się za protestującymi studentami uczestnicy pielgrzymki nazwali „przyjaciółmi ludzi w potrzebie”. Na niesionych transparentach wypisali też m.in. słowa: „Dziękujemy mężnym biskupom za to, że trwają u boku uciemiężonego ludu”.

 

Źródło: KAI

MA


DATA: 2018-07-31 08:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pielgrzymka wsparcia została zorganizowana 28 lipca przez środowiska studenckie i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, Jak widać, Soros tam miesza. Studenci i społeczeństwo obywatelskie, skąd my to znamy?
9 miesięcy temu / Janek
 
Ortega to przestroga przed likwidacja wolnosci slowa oraz czynu obywateli kazdego kraju. Nie MA zgody na lamanie, nie mowiac juz na mordowanie bezbronnych. Kompromis jest zbyt daleko do osiagniecia, a ofiar rezimu wciaz przybywa.
9 miesięcy temu / Bartek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "61902"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.