DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Nikaragua: kardynał, nuncjusz i biskup napadnięci przez bojowników sprzyjających władzom

Nikaragua: kardynał, nuncjusz i biskup napadnięci przez bojowników sprzyjających władzom
Kardynał Brenes (z lewej) i biskup Baez w Diriamba. Fot. Reuters/Forum

Bojownicy prorządowych sił paramilitarnych zaatakowali trzech hierarchów Kościoła w Nikaragui. Napaść spotkała się z potępieniem ze strony tamtejszego duchowieństwa.

 

W zdarzeniu, do którego doszło w poniedziałek, ucierpiało trzech kościelnych dostojników: kardynał Leopoldo Brenes, arcybiskup Managui, nuncjusz apostolski arcybiskup Waldemar Stanisław Sommertag, a także biskup pomocniczy Managui, Jose Silvio Baez. Wraz z księżmi oraz przedstawicielami mediów przybyli oni do bazyliki San Sebastian w Diriamba, na południe od stolicy Nikaragui. Zamierzali wesprzeć uwięzionych na terenie oblężonego kościoła demonstrantów sprzeciwiających się polityce władz.

 

W trakcie napaści prorządowych bojowników biskup Baez został uderzony w żołądek, doznał kontuzji ręki, a agresorzy wyrwali mu pektorał. Poszkodowani zostali też niektórzy dziennikarze – byli uderzani i szarpani, ukradziono im sprzęt.

 

Nikaraguańska Konferencja Biskupów Katolickich potępiła akt przemocy, do którego doszło w Diriamba. W swym oświadczeniu podkreśliła także, iż napadnięci stawali po stronie cierpiących mieszkańców.

 

Demonstracje trwające na terenie kraju spowodowane są ogłoszeniem przez rząd budżetowych cięć socjalnych. Miało to miejsce w połowie kwietnia. Chociaż władze wycofały się ze zmian, protesty nie ustały.  Manifestanci coraz głośniej domagali się ustąpienia prezydenta Daniela Ortegi. W zamieszkach poniosło już śmierć ogółem ponad 250 osób.

 

W sobotę prezydent Ortega ogłosił, że nie zamierza przyspieszyć terminu wyborów zaplanowanych na rok 2021. Domagają się tego biskupi katoliccy, którzy przyjęli na siebie rolę mediatorów pomiędzy rządem a opozycją.

 

 

Źródło: vaticannews.va

RoM

 

 

 

 


DATA: 2018-07-11 21:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli wspierali socjalizm, omłot należał im się jak psu buda. Dość "teologii wyzwolenia", "starszych braci" i "pana boga niespodzianek"- dość tych Bredni!
ponad 1 rok temu / agricola
 
Tam gdzie jest socjalizm, tam prędzej lub później pojawi się nędza. Wiemy o tym z PRL. Moje pytanie brzmi następująco: na ile uczciwe były wybory w Nikaragui? Jeżeli w miarę uczciwe, to ludzie mają to, czego sami chcieli. W takim przypadku hierarchowie KK nie powinni się mieszać w spory opozycji i legalnie wybranych władz.
ponad 1 rok temu / Janek
 
Koniec swiata to mało powiedziane.
ponad 1 rok temu / Grażyna
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.