DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Nikaragua: Franciszek cofnął suspensę na księdza-rewolucjonistę. Karę nałożył Jan Paweł II

Nikaragua: Franciszek cofnął suspensę na księdza-rewolucjonistę. Karę nałożył Jan Paweł II
ERNESTO CARDENAL; fot: Montesbradley [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Franciszek cofnął suspensę „a divinis”, nałożoną w marcu 1983 przez Watykan na nikaraguańskiego księdza i poetę Ernesto Cardenala. Według hiszpańskiego dziennika „El País” oznajmił o tym osobiście 84-letniemu duchownemu nuncjusz apostolski w Nikaragui Polak abp Stanisław W. Sommertag w szpitalu, dokąd sędziwy kapłan trafił 4 lutego z powodu zakażenia nerek a stan jego zdrowia lekarze określają jako poważny. 

 

Suspensa „a divinis” ciążyła na kapłanie w istocie od marca 1983, gdy podczas wizyty w Nikaragui, mocno w owym czasie zrewolucjonizowanej, Jan Paweł II zażądał od kapłana, który był wówczas ministrem oświaty w lewicowym rządzie sandinistów, aby „uregulował swe sprawy z Kościołem”. Ojciec Święty chciał, aby Cardenal przestał pełnić funkcje polityczne, zgodnie zresztą z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Podobne żądania przedstawił wtedy także trzem innym księżom, którzy również w tamtym czasie wchodzili w skład rządu. Formalnie ks. Cardenal i pozostali duchowni zostali zawieszeni w czynnościach kapłańskich rok później.

 

Kapłan-poeta i były polityk Ernesto Cardenal urodził się 20 stycznia 1935 w Granadzie w zachodniej Nikaragui w bogatej rodzinie. Studiował najpierw w ojczyźnie (1947-49, następnie w USA (1949-50) i w 1950 odwiedził Włochy, Hiszpanię i Szwajcarię. Po powrocie do kraju związał się z ruchem oporu wobec rządzącego wówczas reżimem Anastasio Somozy García, wspieranym przez Waszyngton. W 1954 uczestniczył w tzw. rewolucji kwietniowej przeciw dyktaturze, stłumionej przez Somozę.

 

W 1956 nawrócił się (a właściwie powrócił po latach obojętności religijnej) na katolicyzm i postanowił wstąpić do klasztoru trapistów Matki Bożej z Getsemani w stanie Kentucky (USA), gdzie został uczniem słynnego zakonnika i poety Thomasa Mertona (1915-68). W 3 lata później uznał jednak, że ta forma życia religijnego jest nie dla niego i wyjechał na studia teologiczne do Cuernavaki w Meksyku i tam w 1965 przyjął święcenia kapłańskie.

 

Po powrocie do Nikaragui m.in. z grupą podobnie jak on myślących duchownych wspólnotę zakonną w Solentiname na wyspie na największym w kraju jeziorze Nicaragua, w której głosił zasady niestosowania przemocy, zaczerpnięte od Mertona. Powstała tam także kolonia artystów prymitywistów. Musiał stamtąd uciekać, gdy władze wykryły, że ks. Cardenal należy do opozycyjnego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Sandino (FSLN). Trafił wówczas na Kubę, gdzie został ambasadorem opozycji sandinowskiej.19 lipca 1979 wkroczył do Managui wraz z oddziałami rewolucyjnymi sandinistów, którzy obalili reżim Anastasio Somozy Debayle (syna poprzedniego dyktatora). W utworzonym wówczas nowym rządzie, na którego czele stanął Daniel Ortega, został ministrem oświaty. Już wówczas wywołało to sprzeciwy Stolicy Apostolskiej, która - zgodnie z prawem kościelnym - zażądała, aby Cardenal zrzekł się tego stanowiska, gdyż w przeciwnym wypadku zostanie suspendowany. Zrewolucjonizowany duchowny nie chciał jednak ustąpić (podobnie jak dwaj inni duchowni, będący członkami rządu: jego brat jezuita Fernando Cardenal [1934-2016] i Miguel d'Escoto Brockmann [1933-2017]).

 

Sprawa nabrała szerokiego rozgłosu, gdy 4 marca 1983 przybył do Nikaragui Jan Paweł II. Wśród witających go na lotnisku w Managui członków rządu był także ks. E. Cardenal, który jako jedyny ukląkł przez papieżem i wyciągnął do niego rękę, ale Ojciec Święty nie podał mu swojej, lecz pogroził palcem, mówiąc: „Najpierw musisz uregulować sprawy z Kościołem”. Zdjęcie ich obu obiegło wkrótce cały świat, budząc różne komentarze. Po kilku miesiącach Watykan formalnie zawiesił ministra oświaty w czynnościach kapłańskich, usuwając go z szeregów duchowieństwa. „Świecki” Cardenal pozostał na swoim stanowisku do 1987, gdy jego urząd rozwiązano z powodów finansowych.

W 1989 były już minister i austriacki aktor Dietmar Schönherr (1926-2014) założyli w Granada Dom Trzech Światów - projekt na rzecz kultury i rozwoju.

 

W latach 1984-90 Cardenal prowadził i koordynował wielką kampanię alfabetyzacji, która zyskała sobie uznanie UNESCO. Dzięki niej co najmniej pół miliona Nikaraguańczyków nauczyło się czytać i pisać.

 

Zeświecczony duchowny opuścił FSLN w 1994, gdyż nie mógł się zgodzić z coraz bardziej autorytarnym - jego zdaniem - sposobem kierowania ruchem (wówczas już partią) przez Daniela Ortegę.

 

 

KAI

pt


DATA: 2019-02-18 13:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzeba się dużo modlić. Do Trójjedynego Boga.
3 miesiące temu / Kasandra
 
Tak, Jezuitów czytałem no z 15 lat temu, potem Zakładników diabła i w końcu Dom Smagany wiatrem i Twoje przerażenie nie dziwi, dzisiaj urealnia się cała głębia struktur zła. Ks. Arruppe, stał się generałem przemieniania Jezuitów w czortowskie zastępy, a ich głównym motywatorem był m.in. w.w "rozgrzeszany" Cardenal. Słyszałem jego "wykład" w ONZ ok. 97 roku i po prostu nie mogłem uwierzyć, że to żywy Jezuita, po prostu paranoja w glorii "intelektu i dobra". A przecież ks. Arruppe był jednym z 7 uratowanych cudownie Jezuitów w .. . Nagasaki!!! I co go to nauczyło?! - ano, jak nam to ukazał ks. Martin, chyba uznał że to cud diabelski, albo może jednak a mózgiem coś się porobiło, bo inaczej trudno sobie jego działania wytłumaczyć. Dobrze że nasza Wiara ma Wszechmocnego za Opokę, więc co nam jakieś Arruppe czy Cardenale, "Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki"!!!
3 miesiące temu / Andrzej BR
 
Franciszek jest namiestnikiem tylko nie wiadomo kogo.
3 miesiące temu / kolo
 
Marksizm - od teorii do praktyki.
3 miesiące temu / Obcy Astronom
 
No cóż, JP II dążył do szerzenia Bożego Miłosierdzia w świecie, a Franciszek po "swojemu" je realizuje.
4 miesiące temu / mao
 
Szkoda, że Jan Paweł II nie był tak bezkompromisowy wobec księży dopuszczających się nadużyć seksualnych.
4 miesiące temu / Artur
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66225"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.