DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

NIK krytykuje gospodarkę finansową Lasów Państwowych. To przejaw troski czy preludium do kampanii referendalno - wyborczej?

NIK krytykuje gospodarkę finansową Lasów Państwowych. To przejaw troski czy preludium do kampanii referendalno - wyborczej?
fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Zastrzeżenia kontrolerów dotyczą stałego wzrostu kosztów zarządu, wynagrodzeń i zwiększenie nakładów inwestycyjnych, które stwarzają „ryzyko nieosiągnięcia podstawowych celów działania Lasów Państwowych: zachowania i ochrony lasów oraz ekosystemów leśnych, a także utrzymania i powiększania upraw i zasobów leśnych.”

 

Mimo uwag, Izba sytuację Lasów Państwowych oceniła jako dobrą i stabilną, ale wymagającą korekty.

Według kontrolerów błędem w gospodarowaniu Lasów jest to, że upatrują one „szans na zwiększenie przychodów w sprzedawaniu coraz to większych ilości drewna”.

 

- Strategia ta nie zawsze okazuje się skuteczna, bo np. w latach 2011 -2013 mimo zwiększenia ilości sprzedanego drewna o 6,5 proc., przychody ze sprzedaży spadły o - 3,8 proc. W roku 2014 przychody ze sprzedaży drewna wzrosły głównie dzięki wyższej cenie za m3 oraz dzięki po raz kolejny zwiększonej wycince drzew – wskazała NIK.


Razić może to, że „mimo spadku przychodów w latach 2011-2013 Lasy Państwowe sukcesywnie zwiększały koszty zarządu, w tym koszty wynagrodzeń, które od 2010 roku wzrosły o ponad 26 proc.” Jak podało NIK, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe wzrosło o ponad 24 proc. - do 6 980 zł (w Dyrekcji Generalnej o blisko 29 proc. - do kwoty 11 133 zł), niemal dwukrotnie przewyższając wzrost wynagrodzeń w administracji publicznej i gospodarce narodowej oraz w sektorze prywatnym. W 2014 r. płace w Gospodarstwie Leśnym wzrosły o kolejne 3,5 proc. (w sumie od 2010 r. - już o 29,2 proc). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Lasach Państwowych w roku 2014 wyniosło 7 229 zł.

Według NIK także środki przeznaczone na inwestycje w LP były zbyt wysokie. Stanowiły one ponad 15 proc. wszystkich wydatków i przekraczały w badanym okresie o 11-20 proc. wielkość środków przeznaczonych na hodowlę i ochronę lasów. Środki na inwestycje rosły też szybciej niż te na gospodarkę leśną.


Tymczasem według danych LP, w tym roku na inwestycje przeznaczonych zostanie 700 mln zł, głównie na budownictwo drogowe w lasach (drogi transportowe, czy pożarowe), a także modernizacja budynków administracyjnych. Inwestycje pochłoną ok. 30 proc. mniej środków niż w roku ubiegłym. Cięcie związane było z koniecznością dostosowania budżetu Lasów do nowej ustawy o lasach, która nałożyła na LP obowiązek wpłaty do budżetu państwa rok po roku kwoty 800 mln zł.


Analizując zarzuty NIK, warto pamiętać, że zgodnie z długoletnim programem krajowym, lesistość Polski jest systematycznie powiększana, a w 2020 roku lasy mają stanowić 30 proc. powierzchni Polski. Sama gospodarka leśna opiera się na dziesięcioletnich planach urządzeniowych lasów. Plan zatwierdzany jest przez ministra właściwego do spraw środowiska i dopiero taki dokument jest podstawą do do prowadzenia gospodarki leśnej. W tym mieści się zarówno sadzenie nowych lasów, jak i pozyskiwanie drewna. Pracom towarzyszy podstawowy cel zwiększania lesistości kraju. Z tego zadania leśnicy od lat wywiązują się bardzo dobrze. Zatem stwarzanie atmosfery zagrożenia, że leśnicy dla swoich korzyści wytną zbyt dużo drzew, jest już z założenia niecelne.

Warto również przypomnieć, że właśnie z uwagi na nie do końca przewidywalny rynek, LP latach „tłustych” prowadziły nie tylko większe inwestycje infrastrukturalne, ale odkładały środki na Fundusz Leśny, który w latach „chudych” pozwalał na realizację planów urządzeniowych lasów.


Trudno też zapominać, że w związku z przyjęciem znowelizowanej ustawy o lasach, która zobowiązała Lasy Państwowe do wpłaty gigantycznych kwot do budżetu państwa, finanse Lasów były dokładnie prześwietlane przez rząd PO-PSL. Wtedy przerost wynagrodzeń leśników nie stał się języczkiem uwagi koalicjantów. Można tylko domniemywać, że w obawie o zaostrzenie sporu o przyszłość LP, nie chciano dodatkowo zaogniać konfliktu.


Tym razem na horyzoncie pojawiła się kolejna stawka – wybory parlamentarne. Prezydent RP wychodząc naprzeciw żądaniom 2,5 mln obywateli, ale i PiS, która wspierała akcję zbierania podpisów, złożył w Senacie wniosek o przeprowadzenie referendum m.in. w sprawie przyszłości Lasów Państwowych. Niejako uprzedzając te plany premier Ewa Kopacz zapowiedziała kolejną zmianę ustawy o lasach, która ma dać pewność, że Lasy Państwowe nie będą prywatyzowane, ani restrukturyzowane, a przede wszystkim pokazać, że obawy o LP są wyimaginowane. Nieprzypadkowo kilka dni później NIK opublikowało swój raport nie do końca pomyślny dla LP, który może stać się też kartą przetargową w walce o głosy leśników. Taka sekwencja zdarzeń pozwala sądzić, że po raz kolejny LP stały się przedmiotem walki politycznej i jako takie zapewne najwięcej na tej walce stracą.Olgierd Molik

 DATA: 2015-08-24 11:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żydzi Polskim Lasom nigdy nie odpuszczą. Są jak młode drapieżniki które posmakowały świeżej krwi. Będą nękać Lasy aż je zamordują i to przy milczeniu Polskiego Narodu. To bardzo smutne. Żegnajcie Lasy łochowskie, Puszczo Kamieniecka.
ponad 4 lata temu / Leo
 
Tusek polecił wycinać lasy i sprzedawać drzewo! Czy NIK wziął to zarządzenie pod uwagę? Wycinają lasy!Zobaczcie! W tych dwóch miesiącach letnich zwolnili , ale już we wrześniu zacznie się kolejna wycinka! Kopaczowa nie ma pojęcia o przyrodzie!
ponad 4 lata temu / [email protected]
 
Tytułowe pytanie jest czysto retoryczne - nadchodzi referendum więc wiadomo było, że polszewia zacznie nagonkę na Lasy.
ponad 4 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.