DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 25  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Stefano Serafini

Nihilizm i próżność


Brzydota i bezwartościowość współczesnej sztuki to zwierciadło naszego społeczeństwa. Trzeba powrócić do piękna i je wyzwolić, aby przyczynić się do zatrzymania przerażającej dekadencji, w której żyjemy.

Honorowe miejsce we współczesnej sztuce zajmuje wyzucie z sensu oraz rozkład wartości. Brytyjski filozof Roger Scruton twierdzi, że nihilizm artystyczny niesie ze sobą morderczy zamiar wobec uniwersalnej kategorii piękna przez tysiąclecia honorowanej przez wszystkie kultury świata. Sztuka brzydka (a jednocześnie dobrze opłacana) to, krótko mówiąc, oznaka zmierzchu sensu życia.

Zawładnąć przestrzenią
Wiele artystycznych kreacji ostatniego stulecia wyróżnia się tym, iż wzbudzają niechęć, jednakowe zaś dla wszystkich jest odwołanie do nicości. Są skandaliczne aż do znudzenia. Od prowokacji eschatologicznej Piera Manzoniego do blasfemii Martina Kippenbergera. Ów épatage powtarza się jak zdarta płyta: artyści tłoczą się jednakowi jak Duchampy malowane seryjnie przez Andy’ego Warhola, maskując w ten sposób bezsilną rozpacz, która próbuje się mścić na rzeczywistości, wyśmiewając ją i kalając. Jeszcze bardziej niepokojące jest jednak przejście od muzealnych wystaw do przestrzeni architektury i urbanistyki. Sztuka nihilistyczna schodzi z płótna, aby zawładnąć przestrzenią publiczną, stawia sobie okrutne pomniki na miejskich placach, tworzy budynki mieszkalne i miejsca pracy według swego sadystycznego wzoru; urządza wywołujące rozpacz, nieludzkie przestrzenie, wysyłając swoje sygnały na skalę społeczną, przez pokolenia...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.

 
 

W jaki sposób święta Urszula Ledóchowska przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Zobacz kolejny odcinek programu "Kobieta w Kościele".

 

Wokół wydarzeń z 6 stycznia w Waszyngtonie pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Oskarżony wtargnięcie do gmachu Kapitolu mężczyzna popełnił samobójstwo. Zmarł od kuli postrzałowej w klatce piersiowej. Policja aresztowała także uczestnika zajść, który okazał się członkiem radykalnej lewicowej organizacji. Ponadto wśród uczestników „zamachu” media zidentyfikowały oficer ds. psychologii tłumu.

 

Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.

 

Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła w związku z wprowadzonym w tym kraju nowym lockdownem możliwość organizacji chrztów, ślubów oraz bierzmowania. W komunikacie biskupi wyjaśnili, że wraz z nasilającą się liczbą zakażeń i zgonów wskutek COVID-19 występuje pilna potrzeba ograniczenia spotkań, w tym dużych uroczystości o charakterze religijnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.