DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Nigeria: uzbrojeni napastnicy porwali czterech seminarzystów

Nigeria: uzbrojeni napastnicy porwali czterech seminarzystów
Fot. Pixabay

W środę (8.01) porwano czterech kleryków z seminarium w Kadunie (Nigeria). Do dzisiaj nie ma o nich żadnych informacji. Liczba porwań oraz ataków na chrześcijan w Nigerii w ostatnim czasie gwałtownie wzrosła.

 

Pius Kanwai, Peter Umenukor, Stephen Amos i Michael Nnadi zostali porwani z Seminarium Dobrego Pasterza w Kadunie. Policja poszukuje porywaczy. Seminarzyści byli klerykami pierwszego roku, najstarszy miał nie więcej niż 23 lata.

 

Napastnicy przebrani w stroje wojskowe przedostali się przez ogrodzenie, a następnie sterroryzowali znajdujących się w środku seminarzystów. Oddali kilka strzałów ostrzegawczych, po czym ukradli pieniądze i urządzenia elektroniczne. Na końcu porwali czterech kleryków i oddalili się w nieznane miejsce.

 

Placówka znajduje się niedaleko trasy Abudża-Kaduna-Zaria, obszaru znanego z działalności gangów atakujących podróżnych. W październiku porwano klika dziewcząt z jednej ze szkół. Wszystkie zostały wypuszczone.

 

„Sytuacja bezpieczeństwa w Nigerii jest przerażająca” – mówi Thomas Heine-Geldern z Pomocy Kościołowi w Potrzebie. „Gangi dalej wykorzystują panujący w kraju chaos pogłębiając kryzys” – dodał. Heine-Geldern porównał sytuację chrześcijan z Nigerii do tych z Iraku. „Chrześcijanie są porywani, okradani i mordowani ponieważ nie ma ochrony ze strony państwa. Nie można do tego dopuścić; rząd musi działać zanim będzie za późno”.

 

Niektórzy wskazują, że porwania mogły dokonać bojówki islamskiej organizacji terrorystycznej Boko Haram. „Niestety jest to kontynuacja ich strategii (…) dzisiaj są nazywani bandytami, porywaczami itd.” – podaje jedno ze źródeł Association for Catholic Information in Africa (ACIA).

 

Liczba ataków na chrześcijan w Nigerii w ostatnim czasie gwałtownie wzrosła. W okresie bożonarodzeniowym Boko Haram wypuściło nagranie z egzekucji 11 chrześcijan. Pomiędzy lutym a marcem 2019 r. zamordowano 250 chrześcijan, a według organizacji Open Doors, islamscy terroryści są odpowiedzialni za śmierć 5 tys. nigeryjskich wyznawców Chrystusa oraz przesiedlenia około 100 tysięcy.

 

Źródło: catholicnewsagency.com / churchmilitant.com / fides.org

PR    


DATA: 2020-01-15 11:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce to byłby cały rocznik.
6 miesięcy temu / Studencja_polsk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.