28 lipca 2019

Nigeria: działalność morderców chrześcijan z Boko Haram trwa już 10 lat

(fot. REUTERS FILE PHOTO/REUTERS/FORUM)

Ponad 16,5 tys. zabitych cywilów, prawie 2 tys. ofiar wśród wojskowych i policjantów i ok. 19 tys. zabitych członków ekstremistycznego ugrupowania islamskiego Boko Haram w Nigerii – to tragiczny bilans 10 lat terroru, prowadzonego przez tę grupę. Islamiści nadal pozostają niepokonani i stanowią zagrożenie nie tylko dla Nigerii, ale również dla państw ościennych.

 

Według redakcji „L’Osservatore Romano”, terror ze strony Boko Haram rozpoczął się 26 lipca 2009, gdy późną nocą ta grupa dżihadystyczna, której nazwa w slangu nigeryjskim oznacza „oświata zachodnia jest zakazana”, zaatakowała posterunki policyjne w kilku miastach w północno-wschodniej części kraju. Inicjatorem tych działań był ówczesny przywódca grupy Mohammed Yusuf, obarczając rządowe siły bezpieczeństwa za zabicie dzień wcześniej kilkudziesięciu osób w mieście Bauchi.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z biegiem lat Boko Haram coraz bardziej się radykalizowała, nawet jeśli po osiągnięciu „szczytu” przemocy w postaci uprowadzenia 276 dziewcząt z kolegiów chrześcijańskich w mieście Chibok (w kwietniu 2014 – przyp. red.), siły organizacji stopniowo zaczęły słabnąć w wyniku coraz większego zainteresowania światowej opinii publicznej tym problemem i działań zbrojnych Wspólnych Sił Międzynarodowych. Obawy przed działalnością Boko Haram sprawiły, że co najmniej 2 mln Nigeryjczyków było zmuszonych opuścić swoje doby i wyjechać do innczej części kraju.

 

Muzułmanie z Boko Haram w szczególności atakują chrześcijan zamieszkujących Nigerię. Ich ofiarami są nie tylko mężczyźni, ale również kobiety i dzieci. Islamiści wielokrotnie atakowali również kościoły, księży, seminarzystów i siostry zakonne. Niestety w wielu przypadkach chrześcijanie byli brutalnie mordowani. Bp Oliver Doeme z Nigerii zauważa, że w 2014 roku terroryści tylko w jednej z prowincji kraju spalili około 250 kościołów.

 

Zbrodnie popełniane przez obecnego przywódcę formacji – Abubakara Shekau i jego osobista radykalna wizja islamu doprowadziły do odejścia wielu osób z radykalnej formacji. Shekau dokonał w ostatnich latach znaczących zmian strategicznych w organizacji, skupiając się na silnej propagandzie antyrządowej. Chociaż obecnie Boko Haram kontroluje mniejszy obszar, to przyznając się do tzw. Państwa Islamskiego, stara się uderzać głównie w cele rządowe i bazy wojskowe w Nigerii Północno-Wschodniej. Coraz częściej też prowadzi działania terrorystyczne w niektórych krajach ościennych: Nigrze, Czadzie i Kamerunie.

 

Warto przypomnieć, że z powodu działalności Boko Haram, aż 120 tys. dorosłym Nigeryjczykom zagraża głód. Problem dotyczy także ok. 400 tys. dzieci. Jest to uboczny skutek krwawych działań prowadzonych w tym afrykańskim kraju przez islamskich fundamentalistów. Z powodu powszechnego braku bezpieczeństwa ludzie nie mogą uprawiać ziemi, a niewielkie zapasy żywności złupili islamiści, podobnie jak stada bydła. Wiele terenów służących pod uprawę znajduje się w rejonie całkowicie opanowanych przez Boko Haram; ich mieszkańcy musieli opuścić swe domy i ratować się ucieczką.

 

Najtrudniejsza sytuacja panuje w trzech północnych stanach – Borno, Yobe i Adamawa, kontrolowanych przez rebeliantów. W pierwszym z nich w wyniku trwających od kilku lat walk zniszczonych zostało 75 procent wszystkich studni i niemal co trzecią placówkę służby zdrowia.

 

Źródło: KAI

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram