DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Niger: dżihadyści zaatakowali szkołę prowadzoną przez misjonarzy

Niger: dżihadyści zaatakowali szkołę prowadzoną przez misjonarzy
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.REUTERS/Stringer/FORUM

Nie oddana jeszcze do użytku szkoła prowadzona przez misjonarzy została zaatakowana i zniszczona przez nigryjskie ugrupowania dżihadystów. Placówka znajdowała się w wiosce Bomoanga przy granicy z Bukina Faso. Dżihadyści podjechali pod szkołę na motocyklach, porozbijali okna, zdewastowali klasy, a na końcu wzniecili pożar.

 

Państwowa placówka, podobnie jak wiele innych miejsc w tej wiosce, stanowiły część projektu rozwojowego sponsorowanego m.in. przez Diecezję Niamey w stolicy kraju. To zapewne nie spodobało się miejscowym dżihadystom.

 

Ksiądz Mauro Armanino z Society of African Missions (Stowarzyszenie Misji Afrykańskich) uważa, że w wielu regionach Nigru, codzienne życie chrześcijan z dnia na dzień jest coraz bardziej zagrożone.  – Władze są bezradne i nie są w stanie skutecznie zapobiec nasilającym się aktom agresji ze strony różnych grup dzihadystów – oświadczył ks. Armanino.

 

Włoski duchowny jest zdania, że działania dżihadystów w graniczącym z Burkina Faso regionie uderzają m.in. w najbiedniejsze dzieci miejscowych chłopów. Uniemożliwiają im nie tylko dostęp do nauki, ale także korzystanie z prowadzonych przez misjonarzy stołówek czy miejsc, gdzie udzielana jest pomoc charytatywna. Warto przypomnieć, że 13 miesięcy wcześniej z tej samej wioski uprowadzony został ks. Pierluigi Macalli.

 

Niger to dawna kolonia francuska. Po roku 1958, kiedy kraj odzyskał niepodległość, nękany jest częstymi zamachami stanu, a polityczna niestabilność sprzyja walczącym o wpływy najróżniejszym radykalnym grupom (w tym islamistycznym). Dziś aż 98,5% mieszkańców Nigru wyznaje islam. Tylko 0,8% to chrześcijanie. Ich odsetek spada z roku na rok.

 

Źródło: vaticannews.va , ABC News

ChS


DATA: 2019-10-27 07:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pani Tokarczuk, tutaj prawdziwi koloniści zostawili bałagan i nieład. Nie Polacy, Francuzi.
7 miesięcy temu / Kowalski
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.