DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2019 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

„Nigdy nie powinniśmy odrywać prawdy od miłości”. Ks. prof. Tadeusz Guz o medialnej nagonce

„Nigdy nie powinniśmy odrywać prawdy od miłości”. Ks. prof. Tadeusz Guz o medialnej nagonce
Ksiądz profesor Tadeusz Guz. Fot. PChTV

Żyjemy w dramatycznych okolicznościach celowo nakręcanych przez różnych ideologów, których konsekwencji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Moja sprawa stała się fragmentem wielkiej walki z tym, co Boskie, katolickie, polskie, narodowe, naturalne, naukowe i normalne, a nawet z tym, co europejskie i światowe – powiedział „Naszemu Dziennikowi” ks. prof. Tadeusz Guz, komentując nagonkę jaka ma miejsce na jego osobę w mediach liberalnych.

 

Wybitny naukowiec został oskarżony przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów o propagowanie nastrojów antysemickich oraz mówienie nieprawdy. Temat momentalnie podchwycili przedstawiciele liberalnego nurtu medialnego jak m.in. Hanna Lis, która w niewybredny sposób obrzuciła kapłana najgorszymi inwektywami. W nagonkę włączyły się także – niestety – władze zatrudniającej go uczelni, które w komunikacie prasowym napisały, że słowa księdza profesora są „niedopuszczalne”. Do wszystkich zarzutów odniósł się sam zainteresowany na łamach „Naszego Dziennika”.

 

Ksiądz profesor oznajmił, że oświadczenie KUL-u jest dla niego bolesne oraz w zdecydowanej większości nie mające uzasadnienia w faktach. Stanowisko rzeczników prasowych uczelni to w jego opinii przejaw „profesjonalnej niekompetencji”. „Rzecznicy, posiadając tylko stopień doktora nauk prawnych i bez zasięgnięcia mojej opinii, dokonali osądu w sposób urzędowy i podważyli nie tylko moje kompetencje naukowe uznane na forum krajowym i międzynarodowym, poparte ponad 530 publikacjami w kilku językach, za które zostałem wielokrotnie wyróżniony przez gremia skupiające wybitne autorytety naukowe o różnych światopoglądach (pośród nich przez Uczonych żydowskich i protestanckich) oraz przy każdej okresowej ocenie pracowników naukowo-dydaktycznych na KUL-u otrzymywałem również wyróżnienia uniwersyteckie” - powiedział „Naszemu Dziennikowi”.

 

Zdaniem księdza profesora, oświadczenie rzeczników uczelni powinno zawierać komunikat o prywatności prezentowanych poza uczelnią poglądów, oraz prośbę o wyjaśnienie słów dotyczących Żydów przed swoimi przełożonymi. Zamiast tego, bezpodstawnie podważono jego naukowy autorytet. Dodatkowo, całkowicie chybiony jest zarzut o reprezentowanie głosu Kościoła w Polsce. Ksiądz profesor wyraźnie wskazał, że nigdy nie podawał takiej informacji, a wszystkie prezentowane poglądy mają charakter prywatny i sformułowane są na podstawie wieloletnich i rzetelnych badań.

 

W komunikacie zaznaczono, że ks. profesor Tadeusz Guz nie jest profesjonalnym historykiem. Sam zainteresowany odniósł się także do tego zarzutu: „Jedną z moich specjalizacji habilitacyjnych jest historia filozofii, a więc nauka interdyscyplinarna, która obejmuje swoją treścią, czyli przedmiotem badań, zarówno kwestie ściśle filozoficzne, ale również i historyczne. O tym świadczy także metodologia tej nauki i jej celowość, kulminujące oczywiście w prawdzie jako zgodności intelektu ludzkiego z poznawanymi faktami”.

 

Głównym zarzutem środowisk liberalnych były rzekomo ahistoryczne słowa księdza o mordach rytualnych dokonywanych przez niektórych przedstawicieli gminy żydowskiej w I Rzeczpospolitej. Zdaniem naukowca, „tym wyraża się wielkość nauki jako nauki, nie tylko historii jako nauki, filozofii jako nauki, lecz każdej nauki, że człowiek jest pewien czegoś dopiero wtedy, gdy dostarczy dowodu naukowego”.

 

Na potwierdzenie swoich słów ks. prof. przytoczył opublikowany przez kancelarię królewską wyrok 18 maja 1747 r. orzekającego karę śmierci dla kilku Żydów za dokonanie „okrutnego morderstwa na osobie chrześcijanina Antoniego”. Wskazał jednocześnie, że I Rzeczpospolita była państwem, którego podejście do prawa oraz stosunek do sądownictwa nie należy relatywizować ani w żaden sposób podważać.

 

Ksiądz wskazał, że antysemityzm jest nie do pogodzenia z naszą wiarą, a podnoszenie – na pierwszy rzut oka – kontrowersyjnych kwestii zawsze ma swoje uzasadnienie. „Nigdy nie powinniśmy odrywać prawdy od miłości, nawet wtedy, kiedy przychodzi nam nazwać ją w sensie np. morderstwa po imieniu. My nie czynimy tego z ducha zemsty, lecz miłości, aby takie przestępstwo nigdy w naszym i innych Narodach się nie powtórzyło”.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”
PR

 

 


DATA: 2018-12-03 15:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A kogo obchodzi jakaś opinia, jakiejś rady chrześcijan i żydów? Toż to jakiś dziwoląg, który nie powinien nikogo zajmować dłużej niż na 5 sekund...
8 miesięcy temu / Polak
 
Pełne poparcie dla ks. profesora. Co to za czasy, kiedy oskarżany i piętnowany jest jest ten kto mówi prawdę.
8 miesięcy temu / Andrzej
 
KUL-u cóżeś uczynił z najznakomitszym SYNEM swoim? Sprzedałeś go za 30 srebrników !!!!!!! Tacy właśnie ludzie , jak ON utrzynują mnię na powierzchni świętej naszej wiary.
8 miesięcy temu / Lucyna
 
Przecież KUL niewiele ma wspólnego z katolicyzmem (poza nazwą, która do czasu soboru była adekwatna). A dziś rozmydla i demoralizuje przez udawanie.
8 miesięcy temu / tom
 
Prz 1, 7: Podstawą wiedzy jest bojaźń Pańska, lecz głupcy odrzucają mądrość i karność.
8 miesięcy temu / DialogSercaMiłości
 
studiowałem na KUL w latach 80' ale widzę, że to już nie ta uczelnia
8 miesięcy temu / lolo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.