DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Niezwykły testament biskupa. „Kto tak myśli o cierpieniu z powodu chorego dziecka, myśli jak poganin”

Niezwykły testament biskupa. „Kto tak myśli o cierpieniu z powodu chorego dziecka, myśli jak poganin”

Grzegorz Górny na łamach portalu wpolityce.pl przytoczył poruszające świadectwo zmarłego kilka dni temu biskupa Jana Niemca z diecezji kamieniecko-podolskiej. Testament tego kapłana w niezwykły sposób wpisuje się w toczącą się właśnie w Polsce batalię o życie i cierpienie…

 

 

Publicysta Grzegorz Górny odebrał telefon od biskupa Niemca na kilka dni przed jego śmiercią spowodowaną długoletnią i okropnie bolesną chorobą – polineuropatią, która spowodowała postępujący zanik mięśni i tkanki kostnej, a także ostrą osteoporozę, co wiązało się z olbrzymim bólem. Z tego powodu musiał zrezygnować z wielu dotychczasowych obowiązków, ale wówczas odkrył, że jego misją jest modlitwa i cierpienie wstawiennicze w intencji swojej diecezji.

Traktował swoje cierpienie jako krzyż. Często cytował Chrystusowe słowa: Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien.

 

Biskup powiedział Grzegorzowi Górnemu, że nie ma chrześcijaństwa bez zgody na krzyż, który jest wyrazem najwyższej miłości Boga do człowieka. Stwierdził również, że nie należy zamykać bliźnim drogi do zbawienia, ponieważ cierpienie ma wielki zbawczy sens. „Dziś ludzie uciekają przed cierpieniem, tak jakby było to największe zło na świecie, a nie widzą w tym łaski danej przez Boga. Jaką mają pewność, że nie jest to krzyż, o którego niesieniu mówił Chrystus?” – czytamy na portalu wpolityce.pl.

 

Zmarły biskup dziwił się, że są katolicy, którzy mogą popierać prawo dopuszczające aborcję na dzieciach niepełnosprawnych. „Mówił, że w takim razie nie zrozumieli oni nic z Ewangelii, nie pojęli tajemnicy krzyża, która stanowi centrum zbawienia. Kto twierdzi, że nie można ludzi narażać lub skazywać na cierpienia z powodu pojawienia się chorego dziecka, nie myśli jak prawdziwy chrześcijanin, ale prezentuje mentalność pogańską” – powiedział.

 

„Jakie ktoś dał prawo człowiekowi, by zabierał bliźniemu możliwość otrzymania krzyża od Chrystusa? Jakie prawo ma katolik, by dopuszczać w ogóle samą możliwość odebrania komuś krzyża, który może stanowić dla tamtego jedyną drogę do zbawienia? Przecież kto nie bierze swego krzyża, nie jest godzien Chrystusa. A czy ktoś, kto nie dopuszcza, aby inny wziął swój krzyż, jest Go godzien?” – pytał biskup Niemiec.

 

Duchowny ubolewał, że „są tacy katolicy, którzy mówią, że takiego heroizmu można wymagać tylko od osób głęboko wierzących, ale nie od tych, którzy są daleko od Kościoła. Tacy ludzie mówią, że sami nigdy nie dokonaliby aborcji dziecka niepełnosprawnego, ale nie można zmuszać do tego matek, które znalazły się w takiej sytuacji. A czy ci ludzie mają pewność, że dzięki takiemu dopuszczonemu przez Boga cierpieniu dusze tych matek nie uszlachetnią się i nie zbliżą do Jezusa?”. Według biskupa Niemca alternatywa tutaj jest tylko jedna: grzech śmiertelny pociągający za sobą ryzyko wiecznego potępienia. Często dokonana aborcja zatwardza serce człowieka w taki sposób, że nie jest w stanie przyjąć późniejszych łask od Boga. „Czy tacy ludzie nie rozumieją, że narażają innych na wieczne cierpienia w piekle tylko dlatego, że chcieli uniknąć cierpienia tu na ziemi?” – wołał.

 

Kapłan dodał, że każdy, kto twierdzi, że Jezus zgodziłby się na prawo zezwalające na „wolny wybór czy zabić dziecko czy nie”, winien jest bluźnierstwa. A każdy, kto zgadza się na istnienie takiego prawa, zaciąga winę wobec Boga. 

 

Jak pisze Grzegorz Górny, biskup Jan Niemiec wiedział, że takie argumenty nie trafią do ludzi niewierzących, ale kierował je do katolików. Według niego, „stoimy teraz przed prawdziwym, a nie teoretycznym sprawdzianem, czy jesteśmy godni Chrystusa. Teraz nadszedł prawdziwy czas próby”.

Biskup pragnął, żeby przeczytało te słowa jak najwięcej katolików w Polsce i na Ukrainie.

 

Biskup Jan Niemiec był biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej Jan Niemiec. Jako 34-letni ksiądz diecezji przemyskiej w 1992 roku zgłosił się na misje i wyjechał na Ukrainę. Był to pierwszy rok niepodległości tego kraju. Jak dodaje Grzegorz Górny, „tam nie wyjeżdżali kapłani marzący o kościelnej karierze, ale ludzie ożywieni duchem wiary, który pozwalał im znosić największe trudności”.  

 

 

Źródło: wpolityce.pl

kra

 


DATA: 2020-10-30 07:54
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gloryfikacja cierpienia.Tylko masochista widziałby w tym sens. Konsekwentnie wierzący powinni rezygnować ze zdobyczy medycyny i w razie choroby cierpieć.Żadnych środków przeciwbólowych.Umrzeć z bólu, prosta droga do zbawienia.
2 miesiące temu / agazwrocka
 
Wnioskując wiedząc o ciężkiej, śmiertelnej wadzie płodu czasem wykrywanej nawet na bardzo wczesnym etapie ciąży kobieta ma pozwolić aż płód się rozwinie, rozwinie się jego układ nerwowy, aż zacznie odczuwać ból i skazać urodzone dziecko na agonię w bólu, by nie być na wieczność potępiona za przerwanie wcześniej takiej ciąży - o ironio, jako matka i kobieta powiem Wam jedno, wolałabym się całą wieczność smażyć w piekle niż skazać poczęte dziecko na takie tortury w imię głoszonego przez Was miłosierdzia. To nie jest miłosierne, to nie jest humanitarne, to jest barbarzyńsko okrutne.
2 miesiące temu / asd
 
OK, zatem myślę jak poganin. I nieźle się z tym czuję, bo to myślenie wynika z mego szczerego współczucia, a nie z indoktrynacji. Nikomu też nie narzucam mojego punktu widzenia. Czym innym jednak jest ponoszenie konsekwencji swych czynów i wyborów, a czym innym - przymus ponoszenia skutków zdarzeń, na które nie mamy żadnego wpływu. A tak właśnie jest w przypadku ciężkich defektów genetycznych, którymi rządzi ślepa statystyka.
2 miesiące temu / Sorry, ale...
 
Pięknie. MALO LUDZI TOROZUMIE Dziś w Polsce mamy przyklad
2 miesiące temu / Pancio
 
Co ciekawe, w pogańskim tekście przysięgi Hipokratesa jest taki fragment: "Nikomu, nawet na żądanie, nie podam śmiercionośnej trucizny, ani nikomu nie będę jej doradzał, podobnie też nie dam nigdy niewieście środka na poronienie. W czystości i niewinności zachowam życie swoje i sztukę swoją."
2 miesiące temu / Greko
 
Piękne slowa
2 miesiące temu / Bogusia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.