31 lipca 2018

Niezwykła droga rzymskich relikwii rodziców Maryi. Przyjęła je polska parafia

(Źródło: tvp3.tvp.pl)

Po 146 latach relikwie św. Anny znowu są w parafii Trójcy Przenajświętszej w Sulęczynie. Poprzednie spłonęły wraz z drewnianym kościołem podczas pożaru w roku 1872. Obecne relikwie św. Anny oraz św. Joachima przywieziono z kaplicy ulokowanej w Rzymie, która została przeznaczona do tzw. desakralizacji. 

 

W Sulęczynie (woj. pomorskie) kult św. Anny trwa już od 400 lat, czyli od czasu erygowania parafii. W pierwszym kościele, wykonanym z drewna były już relikwie św. Anny. Kiedy spłonęły wraz z kościołem w roku 1872, wierni nadal czcili św. Annę czyniąc ją drugą patronką nowego, murowanego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Na powrót relikwii św. Anny wierni musieli czekać 146 lat.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ich cierpliwość została wynagrodzona i właśnie relikwie babci Jezusa, a na dodatek relikwie Jego dziadka – św. Joachima (relikwie I stopnia, z kości świętych), trafiły do polskiej parafii z Włoch. Przywieziono je z samego Rzymu, gdzie przez długie lata przechowywane były w jednej z kaplic w północnej części wiecznego miasta.

 

Pożegnanie relikwii z Rzymem niestety odbyło się w smutnych okolicznościach, gdyż ich rodzima kaplica została przeznaczona do tzw. desakralizacji. Zamierza się zmienić jej funkcję z miejsca kultu, na obiekt świecki. Wynika to z malejącej liczby katolików w samej stolicy Włoch oraz zapełniania się Rzymu imigrantami muzułmańskiej wiary. 

 

Wprowadzenie relikwii do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Sulęczynie było bardzo uroczyste. Relikwie umieszczono w pozłacanym kustodium w kształcie niewielkiej monstrancji. Warto dodać, że w ostatnim czasie świątynia przeszła gruntowny remont, tak że obecnie cieszy oko i serce wspaniałym wyglądem.

 

Św. Anna i Św. Joachim mieszkali w Jerozolimie. Przez długi czas nie mogli począć dziecka. Dopiero w podeszłym wieku urodziła im się wymodlona córka, którą jest Maryja, Matka Jezusa. Kult świętych rodziców Najświętszej Maryi Panny rozpowszechniony jest na całym świecie. Święci uznawani są za patronów małżeństw, rodzin oraz dziadków.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram