DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 50  >   HISTORIA

Jacek Kowalski

Nieznośne brzęczenie pszczół, czyli elekcja króla Piasta


Ponad łożem Sobieskich wymalowano pszczeli rój dobywający się z wołowej padliny. Fresk ilustruje ulubiony przez Sarmatów poemat Wergiliusza o uprawie roli. Nasuwa on jednak nieodpartą analogię z opowieścią o pszczelej elekcji Michała Korybuta Wiśniowieckiego, która kładzie się cieniem na dziejach przyszłego króla Jana III, jako jeden z czasów niedokonanych naszej historii.

  

Jan Kazimierz Waza wiedział, iż Rzeczpospolita wymaga reform, ale usiłował je wprowadzić wbrew prawu, drogą intryg i przekupstwa. Sarmaci się wściekli, a zgnębiony monarcha abdykował. Trzeba było wybrać nowego króla. Jak? Sarmaccy wieszcze głosili, że to sam Pan Bóg przez głosy mnogiego rycerstwa wskazuje władcę. Wszakże elekcja taka winna była być wolna od przekupstw i intryg. Tymczasem wiedziano, że król Francji Ludwik XIV będzie kaptował wyborców na rzecz Ludwika księcia de Condé – „Wiekiego Kondeusza”. Ową „teorię spiskową” potwierdzała spiskowa pratyka – i teczki „TW” francuskiej dyplomacji. Na rzecz Wielkiego Kondeusza miał intrygować hetman wielki koronny i zarazem marszałek wielki koronny Jan Sobieski. W zamian Ludwik XIV oferował dożywotnią pensję i tytuł marszałka Francji, do której Sobieski chciał wyemigrować (ba, skąd my to znamy?).

 

Ruch Kontroli Wyborów

Szlachta, wzburzona intrygami, zjechała na elekcyjne pole warszawskiej Woli wyjątkowo licznie: stawiło się ponad jedenaście tysięcy panów braci. Nastroje były jednoznaczne: trzeba udaremnić potajemne frymarczenie polską koroną, a za to dać głos Duchowi Świętemu. Marzono o królu idealnym, bano się tyrana. Czy były to czcze marzenia? Historycy mają do naszej szlachty pretensje. A my uczmy się na przykładach.

Obrady nieznośnie się wlokły. Począwszy od 2 maja przez tydzień obierano marszałka, który miał przewodniczyć zgromadzeniu, potem czas zajmowały kolejne ustawy, przyjmowanie poselstw i akceptowanie kandydatur. Sygnały zakulisowych intryg mnożyły się. Jeden z posłów ujawnił, że francuski agent próbował go przekupić. W końcu miesiąca publicznie odczytano anonimową, lecz prawdziwą relację z tajnego zebrania senatorów sprzysiężonych na rzecz Kondeusza. W rezultacie zgromadzeni zażądali, aby każdy obecny zaprzysiągł, że od nikogo nie wziął i nie weźmie pieniędzy za oddanie głosu na kogokolwiek. I wreszcie 6 czerwca… wykluczono kandydaturę Wielkiego Kondeusza!Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Źle wychowują rodzice, obiecując kapryśnemu dziecku, cukierek, lalkę, niedźwiadka, zabawkę… i nie wiem co jeszcze, byle tylko było posłuszne. Nie, to nie jest posłuszeństwo, to - handel! Posłuszeństwo polega na spełnieniu rozkazu, dlatego, że w rozkazującym widzi się samego Boga: dziecko w rodzicach, uczeń w nauczycielu, lub w osobie majstra, obywatel we władzy państwowej. Tak, albo od Boga pochodzi wszelka władza, więc i rodzicielska, albo w ogóle nie istnieje!

 
 

1919 - Ignacy Jan Paderewski objął stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Sławny kompozytor, związany politycznie z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, zastąpił na tym stanowisku socjalistę Jędrzeja Moraczewskiego.

 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Kard. Dolan podziękował Joe Bidenowi za stanowczy sprzeciw wobec ataku na Kapitol i zaapelował do prezydenta-elekta o konsekwentne stanowisko w walce z przemocą. „Joe Biden mówi z godną podziwu wrażliwością o ochronie praw osób najbardziej zagrożonych i jednocześnie opowiada się za «karą śmierci dla najsłabszych». Liczymy na to, że sanktuarium, jakim jest łono matki, będzie przez niego bronione przed atakami z równą stanowczością jak nasz Kongres” – powiedział arcybiskup Nowego Jorku.

 

 

Sposób, w jaki „zniknięto” niemiecką gwiazdę muzyki pop z anteny telewizyjnej, budzi rozbawienie i zażenowanie. Podobna toporna cenzura spotkała także czytelniczkę wydawanego w Polsce lewicowo-liberalnego dziennika, która napisała list do redakcji. Czy czeka nas era niewysublimowanego „poprawiania” medialnej rzeczywistości”? Piotr Relich i Michał Wałach zapraszają na program „Bez żadnego trybu”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.