DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 2  >   Historia

Leszek Żebrowski

Niezłomny żołnierz podziemia. Generał Antoni Heda "Szary"


Jakie osoby mogą być współczesnymi bohaterami w Polsce? Czyje życiorysy możemy stawiać za wzór, a czyje są przykładem hańby? Może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale cały czas toczy się o to w Polsce po 1989 r. zacięta walka, w którą zaangażowane są zarówno literatura i sztuka, jak i media. Od tego, która strona wygra, zależy tożsamość przyszłych pokoleń. Strony są, z grubsza rzecz biorąc, dwie. Mamy więc tradycję Rzeczypospolitej, z jej wadami, ułomnościami, ale z jej etosem i patosem. I mamy etos „budowniczych Polski Ludowej”, przeróżnych „utrwalaczy władzy”, ideowych i moralnych krętaczy, którzy dokonali w przeszłości wyborów złych i haniebnych, a obecnie zarówno oni, jak i ich poplecznicy robią wszystko, aby narzucić nam „jedynie słuszną” interpretację dziejów, wyborów i zachowań.

Ta walka toczy się cały czas, zarówno w formie utajonej, jak i całkiem jawnej. Mamy przecież liczne i możne środowiska, które długo, a nawet bardzo długo, były po przeciwnej stronie barykady, przeciwko Polsce niepodległej i suwerennej, popierały „walkę klas” i eksterminację narodowych elit, robiąc wygodne miejsce dla siebie i swych popleczników. Przecież w Polsce po 1944 r. mieliśmy do czynienia nie tylko ze stalinizmem, zresztą tak naprawdę ten okres wcale nie skończył się po 1956 r. Październik ‘56 nie jest cezurą tego typu, że przedtem wszystko było złe, a później, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wszystko stało się dobre.

 
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1951 – władze komunistyczne aresztowały biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Torturowany i szykanowany w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 22 września 1953 roku został skazany na 12 lat więzienia.

 
 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.