DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 2  >   Historia

Leszek Żebrowski

Niezłomny żołnierz podziemia. Generał Antoni Heda "Szary"


Jakie osoby mogą być współczesnymi bohaterami w Polsce? Czyje życiorysy możemy stawiać za wzór, a czyje są przykładem hańby? Może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale cały czas toczy się o to w Polsce po 1989 r. zacięta walka, w którą zaangażowane są zarówno literatura i sztuka, jak i media. Od tego, która strona wygra, zależy tożsamość przyszłych pokoleń. Strony są, z grubsza rzecz biorąc, dwie. Mamy więc tradycję Rzeczypospolitej, z jej wadami, ułomnościami, ale z jej etosem i patosem. I mamy etos „budowniczych Polski Ludowej”, przeróżnych „utrwalaczy władzy”, ideowych i moralnych krętaczy, którzy dokonali w przeszłości wyborów złych i haniebnych, a obecnie zarówno oni, jak i ich poplecznicy robią wszystko, aby narzucić nam „jedynie słuszną” interpretację dziejów, wyborów i zachowań.

Ta walka toczy się cały czas, zarówno w formie utajonej, jak i całkiem jawnej. Mamy przecież liczne i możne środowiska, które długo, a nawet bardzo długo, były po przeciwnej stronie barykady, przeciwko Polsce niepodległej i suwerennej, popierały „walkę klas” i eksterminację narodowych elit, robiąc wygodne miejsce dla siebie i swych popleczników. Przecież w Polsce po 1944 r. mieliśmy do czynienia nie tylko ze stalinizmem, zresztą tak naprawdę ten okres wcale nie skończył się po 1956 r. Październik ‘56 nie jest cezurą tego typu, że przedtem wszystko było złe, a później, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wszystko stało się dobre.

 
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po lockdownie „odkryliśmy nową eklezjologię, może nawet nową teologię i nową posługę” – oznajmił biskup Mario Grech, od niedawna sekretarz generalny Synodu Biskupów.

 
 

Brzmienie projektu ustawy zakazującej terapii reparatywnej w przypadku osób, które walczą z niechcianym pociągiem seksualnym do osób tej samej płci, nie pozostawia miejsca na wolność religijną – ostrzegają kanadyjscy biskupi. Tamtejszy episkopat zwrócił uwagę, że w świetle nowego projektu prawa przestępstwem mogą się stać prywatne rozmowy między rodzicami i ich dziećmi nt. ludzkiej seksualności. 

 

Włosi ponownie wyszyli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko projektowi prawa o tzw. homotransfobii. Szykowane przez rząd przepisy przewidują surowe kary za szeroko rozumianą „dyskryminację” osób LGBT.

 

Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych musi się zmienić. Są inne priorytety. Nie będzie więcej środków na rozbudowę floty lotniskowców ani dodatkowych środków na kosztowne stare systemy. USA muszą przygotować się na asymetryczne zagrożenia ze strony Chin czy Rosji – sugeruje była sekretarz stanu Hillary Clinton, która, jak się spekuluje, mogłaby powrócić na wysokie stanowisko w administracji prezydenckiej, gdyby wybory wygrał Joe Biden.

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.