DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Niezapłacone rachunki zagrażają Bazylice Grobu Pańskiego

Niezapłacone rachunki zagrażają Bazylice Grobu Pańskiego
fot. Berthold Werner / commons.wikimedia.org, licencja cc

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie ma poważny problem. Firma Hagihon, do której należą izraelskie wodociągi, domaga się od mających pieczę nad Bazyliką zapłaty rachunków z ostatnich 15 lat. Kwota jest ogromna bo aż 2,3 mln dolarów. To może oznaczać zamknięcie Bazyliki.

 

Nad Bazyliką Grobu Pańskiego pieczę mają grecki Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Ormiański Patriarchat oraz katolicka Kustodia Ziemi Świętej. Przez lata, jak podaje izraelska gazeta "Maariw", między ówczesnym burmistrzem Jerozolimy a przedstawicielami duchowieństwa istniało niepisane porozumienie, dzięki któremu kościół nie musiał płacić za wodę. Tak więc przez wiele lat rachunki nie były regulowane.

 

Wszystko zmieniło się po przejęciu izraelskich wodociągów przez firmę Hagihon. W 2004 roku przedsiębiorstwo wysłało do administratorów Bazyliki Grobu Pańskiego wezwanie do zapłaty, które wówczas opiewało na 950 tys. dolarów. Duchowni uznali to jednak za nieporozumienie i rachunków nie uregulowali. Firma więcej upomnień nie przysłała aż do chwili obecnej. Niestety dziś kwota wzrosła do 2,3 mln dolarów. Mimo zawartej z firmą umowy, wedle której wszystkie kolejne rachunki będą regularnie opłacane, a zaległości zostaną umorzone, konta Patriarchatu zostały zablokowane. W ten sposób bez pensji zostali zakonnicy, księża i nauczyciele, nie ma także pieniędzy na utrzymanie szkół.

 

Prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III wystosował do premiera oraz prezydenta Izraela list, w którym pisze, że „"wdrożenie tego niesprawiedliwego środka nie licuje z godnością i obraża święte miejsce". Dodał także, że jeśli sprawa nie zostanie pozytywnie rozwiązana Bazylika zostanie zamknięta po raz pierwszy od setek lat. Zarówno katolicy jak i Ormianie najprawdopodobniej popierają Patriarchat w tej sprawie. Ministerstwo turystyki obiecało podjęcie mediacji między władzami kościoła a władzami Jerozolimy.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.forsal.pl


DATA: 2012-11-05 10:21
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli: poprzednie hasło wasze ulice, nasze kamienice, należy zamienić na wasze ulice, nasze "byłe wasze" kościoły, cerkwie!
ponad 7 lat temu / John Galt
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.