DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Niewierzącym przeszkadza „Bóg, Honor, Ojczyzna”. 1600 zgłoszeń do RPO w sprawie nowych paszportów

Niewierzącym przeszkadza „Bóg, Honor, Ojczyzna”. 1600 zgłoszeń do RPO w sprawie nowych paszportów
fot.Simona Supino / FORUM

Mamy obowiązującą konstytucję z 1997 roku, która w sposób równy traktuje osoby wierzące i niewierzące – powiedział na antenie TVN24 Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który skomentował umieszczenie hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” w nowym wzorze paszportu wydawanym od jesieni 2018 roku.

 

Dostałem 1600 skarg od ludzi, którym nie podoba się, że to hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” zostało wpisane w obrys ich twarzy – powiedział Bodnar. Dodał, że on sam „nie ma problemu, jeśli chodzi o ten napis”. – Wiem, że „Bóg, Honor, Ojczyzna” pojawia się w różnych sytuacjach naszego życia publicznego. Jednak mamy obowiązującą konstytucję z 1997 roku, która w sposób równy traktuje osoby wierzące i niewierzące – stwierdził.

 

RPO poinformował również, że w związku ze skargami zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego o rozważenie zmian w przepisach związanych z paszportami.

 

Zapytany o hasło „In God we trust” na amerykańskich banknotach odpowiedział: „Uważam, że powinniśmy zwrócić uwagę, czy realizujemy tradycyjne formy, czy tworzymy nowe formy – nie było potrzeby wprowadzania tego hasła”. – Jeśli tworzymy obrys twarzy, a wokół niego ten napis, to czy osoba niewierząca też ma się z tym hasłem utożsamiać? – pytał.

 

Źródło: TVN24

TK


DATA: 2019-03-06 15:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kto Bogu nie chce uwierzyć i otworzyć Mu ssoje serce, dla tego Bóg "nie stnieje". Wyznaje prawdę o sobie. Takim biednym ludziom należy pokazać piekno i dobroć Boga, któremu zawdzięczają swoje istnienie, ba marny ich los, gdy przekonają się o swoim błędzie za póżno...
4 miesiące temu / Nemo
 
Nie zgadzam si? z takim wpisem w paszporcie to jest nietolerancja
6 miesięcy temu / Danuta
 
Mam honor, Polska to moja ojczyzna, ale jestem ateistą. Bycie ateistą nie wyklucza pozostałych wartości tj honoru i poczucia bycia polakiem. Nie podoba mi się wpisywanie tego hasła w paszport. Narzuca to określoną definicję mojej osoby, z którą się nie utożsamiam.
10 miesięcy temu / Real
 
Są konsekwentni. Takie prawo logiki. Nie wierzą w Boga, nie mają Honoru, to nie jest ich Ojczyzna. No to i protestują. Wniosek. Paszporcik do przemiału a delikwent niechaj wraca do swojej ojczyzny. Może by tak jakaś mała powtórka z operacji "most"? Hm... inna "broszka", że moc sprawcza ustalająca wzór tego paszportu też nie ma nic wspólnego z Bogiem, Honor jest im obcy a Ojczyzna... no ciekawe. Gdzie jest wasza Ojczyzna, Parobki?
11 miesięcy temu / agricola
 
Sam zgłosiłem skargę. Jestem ateistą i przeszkadza mi wyraz oznaczający twór, który nie istnieje i z którym się nie utożsamiam, na państwowym dokumencie tożsamości. Mądralom przypominam, że "bóg" został dodany do tego hasła w dewizie WP dopiero w 1943 r, przez rząd RP na uchodźtwie. Wcześniej funkcjonowało samo "Honor i Ojczyzna". Pozdrawiam.
11 miesięcy temu / Maciej
 
polecam czytanie z e zrozumieniem a nie emocjami
11 miesięcy temu / ewa do Jana
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.