DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
 
 
 
 

Nieuczciwi komornicy i rzeczoznawcy drżyjcie! Wymiar sprawiedliwości ma na was oko

Nieuczciwi komornicy i rzeczoznawcy drżyjcie! Wymiar sprawiedliwości ma na was oko
Fot: Krystian Maj/FORUM

W precedensowym procesie Sąd Apelacyjny w Białymstoku w środę uznał zasadność zarzutów, na podstawie których sąd niższej instancji nakazał nieuczciwemu komornikowi ze Szczytna, Piotrowi K. wypłacić odszkodowanie w wysokości 180 tys. zł. drastycznie poszkodowanej przez niego rodzinie Drężków. Aby wydać rzetelny wyrok, białostocka apelacja, odroczyła jego ogłoszenie do czasu sporządzenia przez wyznaczonego przez siebie rzeczoznawcę, ostatecznej wyceny, zlicytowanego za bezcen, rodzinnego gospodarstwa Drężków.

 

Sprawa nieuczciwego komornika ze Szczytna ma swój początek w egzekucji jaką przeprowadził on w roku 2004 na gospodarstwie rolnym we wsi Kolonia Rozogi (Warmia) należącym do rodziny Drężków. Zlicytował on wówczas całe to wielohektarowe  gospodarstwo, w tym dom i budynki gospodarcze – m.in. chlewnie, stajnie, stodołę, na podstawie wyceny jednej niezabudowanej działki. W skutek tej kuriozalnej wyceny i licytacji komornik uzyskał sumę 50 tys. złotych, kiedy nieruchomości, które sprzedał, warte były, według wyceny rzeczoznawcy rodziny Drężków, około 1 mln złotych.

 

Sprawa trafiła do sądu jako proces karny przeciwko komornikowi Piotrowi K. oraz rzeczoznawcy Waldemarowi S., który współpracował z komornikiem wyceniając majątek Drężków dla potrzeb jego licytacji. Proces ten zakończył się w kwietniu roku 2013. Olsztyński sąd okręgowy uznał winę oskarżonych i skazał komornika na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Rzeczoznawca zaś dostał 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Komornika minister sprawiedliwości skreślił z listy komorników.

 

Podczas tego procesu sędzia przyjął, że gospodarstwo Drężków, które Piotr K. zlicytował za niecałe 50 tys. zł., było warte 220 tys. złotych. Na której to wycenie oparto się w obecnym procesie cywilnym. Cenę tę przyjęto na podstawie sumy 220 tys. zł za jaką nabywca zlicytowanego majątku, zaraz potem, czując że sprawa jest nieczysta, sprzedał go naprędce innej osobie. Cena była zaniżona, ale i tak zarobił na tym  170 tys. zł.

 

Proces karny przeciwko Piotrowi K. komornikowi ze Szczytna, był pierwszym, który pociągnął za sobą inne procesy i wyroki skazujące nieuczciwych, do tej pory bezkarnych, komorników. Obecnie przeciwko Piotrowi K. toczą się również inne procesy, wytoczone mu przez inne ofiary jego nieuczciwej działalności egzekucyjnej.

 

Sprawiedliwego wyroku dla niesprawiedliwego komornika doczekała jedynie Jadwiga Drężek. Jej mąż Stanisław, przybity utratą gospodarstwa i okrutnym sposobem w jaki go ojcowizny pozbawiono, zmarł w roku 2011. Ich syn, który miał odziedziczyć gospodarstwo po rodzicach, a zostało ono nieuczciwe zlicytowane, był zmuszony wyemigrować z rodziną do Niemiec, gdzie przebywa do dziś. 

 

W roku 2013 Jadwiga Drężek wytoczyła komornikowi ze Szczytna Piotrowi K., który pozbawił jej rodzinę majątku, proces cywilny o odszkodowanie za poniesione straty.   Proces ten miał rozpocząć się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Jednak, nie chcąc być posądzony o stronniczość, olsztyński sąd przekazał sprawę do sądu w Suwałkach. W pierwszej instancji sąd przyznał Jadwidze Drężek rację i nakazał nieuczciwemu komornikowi wypłacić jej 180 tys. zł odszkodowania. Sąd Okręgowy w Suwałkach  podtrzymał ten wyrok w mocy. Komornik odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Dziś odbyła się pierwsza, i zapewne przedostatnia, rozprawa. Aby wydać rzetelny wyrok, białostocka apelacja, odroczyła jego ogłoszenie do czasu sporządzenia przez wyznaczonego przez siebie rzeczoznawcę, ostatecznej  wyceny zlicytowanego za bezcen rodzinnego gospodarstwa Drężków.

 

Mecenas Lech Obara, który reprezentuje Jadwigę Drężek, ma nadzieję na sprawiedliwy  werdykt Sądu Apelacyjnego.  – Nie obawiam się, aby ta wycena, którą chce przeprowadzić białostocka apelacja, spowodowała iż wyda ona werdykt odmienny od wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach. Moim zdaniem może go zmienić tylko na korzyść, bo rzetelny rzeczoznawca, który wyceniał majątek na prośbę pani Drężek, podał jego cenę jako 1 mln złotych – powiedział PCh24.pl mecenas Lech Obara, znany z walki z nieuczciwymi komornikami oraz prezes Stowarzyszenia Patria Nostra, które zwalcza na drodze prawnej pojawiające się coraz częściej w zagranicznych środkach masowego przekazu fałszujących historię określeń typu "polski obóz koncentracyjny" czy "polski obóz zagłady".   

 

Kończący się proces cywilny przeciwko Piotrowi K., który miał dzisiaj swoją rozprawę  w białostockiej apelacji, jest precedensowy, bowiem po raz pierwszy skazano w nim, jeszcze nie prawomocnie, nierzetelnego komornika na odszkodowanie za pozbawienie rodziny dochodu, środków do życia, wyrządzenie szkód  moralnych.  Wyrok w tej sprawie wyznaczy przyszły kierunek orzecznictwa sądowego w podobnych sprawach z nieuczciwymi komornikami. Na jego ostateczny wynik czekają wszyscy poszkodowani przez nieuczciwych komorników.

 

Dzisiejszą rozprawę w białostockim sądzie apelacyjnym obserwowało dwóch z nich Wiktor Chruściel, któremu skandaliczne działanie komornicze zniszczyło firmę oraz Radosław Zaremba, któremu, sprawa była głośna, komornik za bezcen zlicytował traktor, do tego jeszcze osobie, z którą był w zmowie. Obaj wytoczyli komornikom, skazanym już w procesach karnych (jeden na 2,5 roku bezwzględnego więzienia), podobne jak Jadwiga Drężek, procesy cywilne.

 

Adam Białous

DATA: 2016-11-16 13:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jedna jaskółka wiosny nie czyni :-( Mam do czynienia z komornikiem i gdy widzę jak działają to nie mam najmniejszych wątpliwości, że jest to organizacja przestępcza. Tylko, że Prawo w Polsce nie chroni nas przed tego typu bandytami.
ponad 2 lata temu / Niktoś
 
Skoro zwraca się majątki przedwojennym właścicielom, w takich sprawach również powinno się unieważniać wszystkie umowy kupna i majątek zwracać prawowitym właścicielom.
ponad 2 lata temu / ???
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "47435"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.