22 stycznia 2019

Klasyka zawsze jest w modzie, czyli o konserwatywnych rodzajach hobby

(Fot. Michal Szalast / FORUM)

Biblioteki domowe wypełnione skórzanymi starodrukami, kolekcje znaczków czy monet ze starożytnego Rzymu bądź Bizancjum. Ich budowa wymaga dużego nakładu pieniędzy, czasu i cierpliwości. Jednak niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez tego zainteresowania, a może czegoś więcej.

 

Kolekcjonerstwo monet bywa nazywane królewskim hobby. Nic w tym dziwnego. Wszak wielu władców właśnie na ich gromadzeniu spędzało wolne chwile. Dziś zajmować się tym może niemal każdy – choć niezbędne są pewne wyrzeczenia.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Globalny rynek i internetowa sprzedaż umożliwia bowiem nabycie monet nie tylko z różnych stron świata, ale także z rozmaitych epok. Dostępne w internetowej (i nie tylko) przestrzeni są monety ze starożytnego Egiptu, Grecji czy Rzymu. Miłośnicy średniowiecza mogą zaś wzbogacić swą kolekcję o numizmaty bizantyjskie czy też pochodzące ze w średniowiecznej Europy. Do wyboru są również egzemplarze z późniejszych epok.

 

Na zagranicznych portalach aukcyjnych ceny wahają się od dwudziestu euro po tysiące. Wiele zależy od rzadkości monety czy jej popularności. W każdym razie nawet dysponując skromnymi funduszami, można nabyć egzemplarz, jakim posługiwał się na przykład starożytny Ateńczyk na agorze. Kluczowe jest znalezienie zaufanego sprzedawcy. Łatwo bowiem o fałszywki.

 

Numizmaty mają także wartość inwestycyjną. Są jednak trudniej zbywalne od akcji, obligacji czy nawet zwykłego złota. Ich cena jest też trudniejsza do oszacowania. Z drugiej strony jednak strony umożliwiają na posiadanie przedmiotu zarówno pięknego, jak i wartościowego.

 

O ile monetami z dawnych epok nie zapłacimy w żadnym sklepie, o tyle istnieją też monety kolekcjonerskie, a więc stanowiące prawny środkiem płatniczym w jakimś kraju. Ich cena na aukcjach może jednak przekraczać ich wartość jako środka płatniczego. Wszystko zależy od rodzaju stopu, nakładu i próby szlachetnego kruszcu – zauważa autor o pseudonimie „mysaver” [goldenmark.com].

 

Równie pięknym hobby może być zbieranie książek w pięknych oprawach – zazwyczaj skórzanych. Niekiedy chodzi tu o wielowiekowe starodruki. Ale nie zawsze. Wszak powstają też specjalne edycje książek współczesnych – na przykład arcydzieł Tolkiena. Treść niby ta sama. Jednak – jak twierdzą znawcy – obcowanie z taką książką to wyjątkowe przeżycie. Tym bardziej że kolekcjonerskie książki to nie tylko skóra. To także kunsztowne zdobienia, kaligrafowane litery et cetera.

 

Kolekcjonowanie monet czy książek to tylko przykłady tradycyjnych hobby. Są także inne – na przykład zbieranie znaczków pocztowych, degustacja win czy choćby stare, poczciwe szachy. Te również mogą posiadać ozdobną wartość. Inny bardziej twórczy pomysł to kaligrafia. Pozwala ona na koncentrację, ćwiczenie cierpliwości, docenianie drobiazgów. 

 

Rodzajów hobby „w dobrym stylu” jest wiele. Wszystkie pomagają smakować piękno ukryte często w drobiazgach. Kto wie, niewykluczone, że pozwalają na wznoszenie duszy ku niebu.

 

Tradycyjne rodzaje hobby pozwalają oderwać się od zgiełku współczesności. Stanowią swego rodzaju Itakę, do której mężczyzna może powrócić po całodziennych zmaganiach. Pozwalają wyciszyć się i zagłębić w innym świecie. Świecie jakości, klasy, dobrego smaku i tradycji. 

 

Marcin Jendrzejczak  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie