DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

„Niesuwerenność farmaceutyczna”. Nie możemy wycofać z rynku szkodliwych preparatów?

„Niesuwerenność farmaceutyczna”. Nie możemy wycofać z rynku szkodliwych preparatów?
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Dmitriew / FORUM / PCh24.pl

Szkodliwość substancji zawartych w preparacie wczesnoporonnym nie jest przeszkodą do dalszego sprzedawania go na polskim rynku. Polskie władze nie są w tej kwestii suwerenne – wynika z odpowiedzi udzielonej przez resort zdrowia poseł Annie Sobeckiej.

 

Zapytanie dotyczyło specyfików zawierających octan uliprystalu. Kiedy Europejska Agencja Leków wydała ostrzeżenie o szkodliwości tej substancji – zawartej w sprzedawanych przez apteki preparatach Esmya i ellaOne – parlamentarzystka spytała Ministerstwo Zdrowia o kwestie wycofania drugiego z wymienionych. Reklamowany myląco jako „antykoncepcja awaryjna”, ma podwójne działanie. Nie tylko nie dopuszcza do zapłodnienia, ale także, w znacznej liczbie przypadków, nie dopuszcza do zagnieżdżenia w macicy już zapłodnionej komórki jajowej. Doprowadza więc do śmierci człowieka w najwcześniejszej fazie jego życia.

 

W Polsce pigułka ellaOne sprzedawana jest na receptę. To i tak pewien krok naprzód, bo w trakcie rządów PO-PSL mogły go kupić bez ograniczeń nawet nastolatki. Ministerstwo kierowane przez PiS nie wycofa jednak z aptek tabletki wczesnoporonnej. Odpowiadając na interpelację poseł Sobeckiej wiceminister Marcin Czech napisał: „z uwagi na fakt, iż produkty ellaOne i Esmya zostały dopuszczone do obrotu przez Komisję Europejską w procedurze scentralizowanej, tylko ten organ, a nie narodowa agencja rejestracyjna lub Minister Zdrowia, może zawiesić albo cofnąć pozwolenia na dopuszczenie ich do obrotu”.

 

Ostrzeżenie Europejskiej Agencji Leków odnosiło się bezpośrednio do produkowanego przez koncern Gedeon Richter leku Esmya 5 mg ®. Jest on stosowany w przedoperacyjnej terapii mięśniaków macicy. Stosowanie go doprowadziło u pacjentek leczonych tym preparatem do ciężkich uszkodzeń wątroby, w tym nieuleczalnych, takich jak ostra niewydolność.

 

Jak już pisaliśmy na naszych łamach, dopuszczony do obrotu w Polsce produkt o właściwościach wczesnoporonnych EllaOne® (HRA Pharma) zawiera sześciokrotnie więcej (30 mg) tego samego związku.

 

Źródło: gosc.pl, własne PCh24.pl

 

RoM, MA

 

 


DATA: 2018-05-22 18:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polskie wladze nie sa suwerenne zarowno w tej kwestii jak i kazdej innej... Niestety...
ponad 2 lata temu / Faszysta
 
To jest ściema. Przypomnijmy jeszcze raz oficjalne wyjaśnienie: "z uwagi na fakt, iż produkty ellaOne i Esmya zostały dopuszczone do obrotu przez Komisję Europejską w procedurze scentralizowanej, tylko ten organ, a nie narodowa agencja rejestracyjna lub Minister Zdrowia, może zawiesić albo cofnąć pozwolenia na dopuszczenie ich do obrotu?. Może zawiesić lub cofnąć POZWOLENIE, (czyli może zabronić obrotu preparatem) ale nie może wydać NAKAZU dopuszczenia do obrotu. Nie komentuję, bo byłby to komentarz nieparlamentarny.
ponad 2 lata temu / lai
 
Nie wszyscy wiedzą o szkodliwości i faktycznym działaniu tych preparatów, dla niektórych liczy się sprzedaż, dla innych liczy się osiągnięcie celu (:() bez wnikania "jak to działa".
ponad 2 lata temu / do Stormer
 
Dobry pomysł z wycofaniem poparcia dla PIS - szkodliwe i niepotrzebne szczepienia też mogliby wycofać gdyby chcieli a nie chcą. Lub w ogóle wycofać obowiązek szczepienia tak jak na zachodzie Europy. Tutaj nikt do niczego nie przymusza a jednak nie chcą.
ponad 2 lata temu / marian
 
A więc w tej chwili wystarczy aby "komisja europejska" dopuściła dowolny środek chemiczny do obrotu w UE - nawet jeśli to smiertelna trucizna - i żaden polski urząd państwowy nie może go wycofać ?
ponad 2 lata temu / Hanys Górnośląski
 
Stormer, okazja stwarza pokusę. Ponadto taki fakt określa postawę państwa wobec narzędzi zbrodni, których łatwa dostępność zapewnia obywatelowi. Czemu nie sprzedajemy eleganckich proszków do uśmiercania niewygodnych dorosłych z rodziny w poczuciu pełnej bezkarności, bo ich egzystencja nam nie pasuje? Dzieciak, Stormer, to tez człowiek. Zostaw go w spokoju, to za pare lat pójdziesz z nim na piwo.
ponad 2 lata temu / Antymodernista
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.